Dzisiaj ruszyła rekrutacja na Uniwersytet Gdański

2012-05-16 15:54:49 | Gdańsk

Dzisiaj, 16 maja 2012,  na Uniwersytecie Gdańskim, największej w województwie pomorskim uczelni publicznej, został uruchomiony panel rekrutacyjny dla kandydatów na studia. W ciągu pierwszych kilku godzin, od godz. 8.00 do godz. 14.00, w panelu rekrutacyjnym UG zarejestrowało się 467 osób. Na rok akademicki 2012/2013 UG planuje przyjęcie około 17 tysięcy studentów pierwszego roku. Kandydaci mogą składać aplikacje na 43 kierunki studiów w zakresie prawie 200 specjalności. Rekrutacja odbywa się przez internet. Kierunki na UG mają certyfikaty jakości – akredytacje Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej  i Państwowej Komisji Akredytacyjnej. 

Ważna dla kandydatów na studia może być także informacja, że w tegorocznym rankingu uczelni wyższych przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy” (opublikowanym wczoraj – 15 maja) Uniwersytet Gdański znalazł się na pierwszym miejscu wśród 10 uczelni preferowanych przez pomorskich pracodawców, na 6 miejscu wśród wszystkich uniwersytetów w Polsce i najwyżej spośród wszystkich uczelni trójmiejskich – na 15 miejscu wśród 88 publicznych i niepublicznych uczelni akademickich (o 3 miejsca wyżej niż w ubiegłym roku)

Na rok akademicki 2012/2013 Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie 17 082 osoby:

- 9 722 – na studia stacjonarne I i II stopnia

- 7 360  – na studia niestacjonarne I i II stopnia

Wszystkie informacje związane z rekrutacją znajdują się na wygodnie dla kandydatów ułożonej stronie: www.rekrutacja.ug.edu.pl

Nowy kierunek na UG w roku akademickim 2012/2013:

  1. 1.       Niemcoznawstwo – 3-letnie studia stacjonarne pierwszego stopnia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego – to nowoczesny i interdyscyplinarny makrokierunek, uwzględniający zdobywanie wiedzy zarówno z zakresu historii, jak i filologii germańskiej. Zamiast odrębnego studiowania dwóch fakultetów student niemcoznawstwa ma możliwość zdobycia szerokiej wiedzy w obu powyższych obszarach kształcenia, wzbogaconej o zagadnienia z zakresu nauk społecznych, prawnych i ekonomicznych. Student ma do wyboru dwie specjalizacje: biznesowo-turystyczną oraz integrację europejską. Absolwenci niemcoznawstwa na UG będą przygotowani do podjęcia pracy wszędzie tam, gdzie wymagana jest dobra znajomość kultury, historii i języka niemieckiego, m.in. w placówkach muzealnych, oświatowych, kulturalnych, instytucjach Unii Europejskiej a także administracji państwowej i samorządu lokalnego, fundacjach, przedsiębiorstwach działających w obszarze gospodarki polskiej i niemieckiej, również w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług związanych z polsko-niemieckim zakresem funkcjonowania.

Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach Uniwersytet Gdański otworzył 8 nowych kierunków studiów: agrochemia, bioinformatyka, etnologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, pedagogika specjalna, religioznawstwo, wiedza o teatrze, fizyka medyczna.

Łączenie teorii z praktyką

Jednym z istotnych elementów kształcenia na Uniwersytecie Gdańskim jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami, co  poszerza możliwości studentów Uniwersytetu Gdańskiego na rynku pracy i wpisuje się w ideę stałego podnoszenia jakości kształcenia.Studenci UG korzystają z nowoczesnych pracowni, takich jak na przykład Thomson Reuters Data Suite z bezpłatnym dostępem do informacji finansowych firm, pracowni informatycznej, wyposażonej w technologie mobilne, nowoczesnego laboratorium translatorycznego oraz laboratorium do nauki tłumaczeń ustnych,unikatowego dealing roomu, gdzie w rzeczywistym czasie trenują operacje giełdowe, jednego z najnowocześniejszych w Polsce, znakomicie  wyposażonego studia radiowego czy laboratorium fizycznego dla studentów i doktorantów z unikatową w skali Polski, spełniająca najnowsze wymagania światowe, aparaturą pomiarową.

W zakresie europejskich programów wymiany studentów, takich jak Erasmus, studenci UG mają szanse poszerzać swoją wiedzę i podejmować praktyki za granicą oraz zdobywać nowe doświadczenia. Biorą też udział w programie MOST, który umożliwia studiowanie przez jeden semestr na jednej z dziewiętnastu wyższych uczelni. Biuro Karier UG, które jest liderem wśród zawodowych doradców województwa pomorskiego, pomaga zdobywać pracę i podejmować decyzje dotyczące zawodowego rozwoju.

Stypendia i domy studenckie

Zgodnie z ustawą „Prawo o Szkolnictwie Wyższym”, studenci Uniwersytetu Gdańskiego otrzymują  stypendia:

- socjalne

- stypendium Rektora dla najlepszych studentów

- stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych

oraz      

- zapomogi

Uniwersytet Gdański dysponuje 10 domami studenckimi (2025 miejsc dla studentów). W akademikach UG kwaterowani są  studenci UG (w tym także obcokrajowcy studiujący na UG) oraz studenci biorący udział w programach: Erasmus, AIESEC, MOST oraz studenci spoza Unii Europejskiej.  Uniwersytet Gdański każdego roku, oprócz bieżących napraw, przeprowadza kapitalny remont jednego z domów studenckich, tak aby podnieść standard zamieszkania (w akademikach po kapitalnym remoncie są jedno-  i dwuosobowe  pokoje z łazienką i aneksem kuchennym). W ostatnich latach kapitalny remont przeprowadzono w DS 5, DS 7, DS 6 i DS. 10

Zasady rekrutacji na rok akademicki 2012/2013

Nowa Matura - konkurs świadectw maturalnych (liczy się wyłącznie matura pisemna). Wynik egzaminu maturalnego pisemnego na poziomie podstawowym mnoży się przez mnożnik przypisany do przedmiotu na danym kierunku, a wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym mnoży się dodatkowo przez współczynnik 1,5.

Na kierunku logopedia oraz na kierunku pedagogika, specjalność: wczesna edukacja z logopedią kandydaci będą musieli odbyć dodatkowo sprawdzian z wymowy.

Stara Matura – konkurs świadectw dojrzałości (liczy się matura pisemna lub ustna, system wybiera najkorzystniejszą ocenę). Jeśli kandydat nie zdawał jakiegoś przedmiotu na maturze, a jest on wymagany przy rekrutacji, pod uwagę brana jest ocena końcoworoczna. W przypadku studiów niestacjonarnych ocena końcoworoczna jest mnożona przez mnożnik przypisany do przedmiotu na danym kierunku,  na studiach  stacjonarnych, przez mnożnik przedmiotu i dodatkowy współczynnik 0,4. 

Rejestracja kandydatów
Na wszystkie kierunki na Uniwersytecie Gdańskim obowiązuje rekrutacja poprzez internet (System IRK, czyli Internetowa Rejestracja Kandydatów).  Na stronie internetowej UG znajdują się dokładne wyjaśnienia jak dokonać zapisu w IRK – pt. „IRK krok po kroku”. Ponadto na stronie internetowej UG funkcjonuje otwarty panel dyskusyjny dla kandydatów (forum dyskusyjne strona: http://forumrekrutacji.ug.edu.pl/), którzy mogą wymieniać się doświadczeniami i zadawać wszystkie pytania związane z rekrutacją. Po zalogowaniu się na swoim koncie w systemie IRK kandydaci mogą sprawdzać swoje miejsce na listach rekrutacyjnych.

W budynkach wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Rektoracie UG ustawione są tzw. kioski internetowe (komputer z odpowiednim oprogramowaniem), gdzie kandydaci mogą się rejestrować na poszczególne kierunki. Pomocą służą także pracownicy Biura Rekrutacji UG oraz członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych.

Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia są dodatkowo powiadamiani o ogłoszeniu listy kandydatów i listy przyjętych  poprzez system SMS.

Terminy 

Na wszystkie kierunki studiów można rejestrować się od 16 maja 2012 roku.

Dokładne terminy na stronie:

http://www.ug.edu.pl/pl/info_dla_kand/?tpl=rekrutacja1213/terminy1213

W ciągu 7 dni kalendarzowych po ogłoszeniu listy kandydatów, osoby znajduje się na tej liście mają  obowiązek złożenia wszystkich wymaganych dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej. Adresy komisji rekrutacyjnych podane są na stronie z terminami rekrutacji.

Pomoc w czasie rekrutacji dla osób niepełnosprawnych

Aby skorzystać z alternatywnego trybu egzaminu wstępnego (dot. wyłącznie studiów II stopnia) kandydat niepełnosprawny powinien podczas rejestracji w IRK lub telefonicznie albo osobiście, powiadomić Komisję Rekrutacyjną o swoich potrzebach związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym.

Na UG jest powołany także Pełnomocnik Rektora ds. osób niepełnosprawnych w Uniwersytecie Gdańskim dr Anna Kobylańska, e-mail: pedak@ug.edu.pl, tel. +48 58 523 42 73  

Dokumenty

 Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na studia na UG muszą w pierwszej kolejności uzupełnić dane w Internetowej Rejestracji Kandydatów, zapisać się na wybrany kierunek i dokonać opłaty rekrutacyjnej. Dokumenty składa się dopiero po ogłoszeniu listy rankingowej. 

Wykaz dokumentów podany jest na stronie:

http://www.ug.edu.pl/pl/info_dla_kand/?tpl=rekrutacja1213/dokumenty1213

Informacji na temat zasad rekrutacji udziela Biuro Rekrutacji UG:

ul. Bażyńskiego 1a, pok. 40, 42, 80-952 Gdańsk
telefony: (0-58) 52 32 326, 52 32 328,
52 32 332, 52 32 531, 52 32 532
e-mail: rekrutacja@ug.edu.pl
adres strony domowej: rekrutacja.ug.edu.pl

ip

Słowa kluczowe: uniwersytet gdański rekrutacja ug kierunki miejsca terminy daty dokumenty

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Niż demograficzny na uczelniach: martwe kierunki i rekrutacje uzupełniające

Uczelnie wyższe zaczynają odczuwać skutki niżu demograficznego. Na studiach dziennych pozostało wiele wolnych miejsc, dlatego zostały otworzone rekrutacje uzupełniające.

Dodatkowa rekrutacja na UWr

Zapraszamy do zapoznania się z listą kierunków, na które prowadzona jest dodatkowa rekrutacja na Uniwersytecie Wrocławskim.

Uwaga! Rekrutacja do WSB! Gdańsk

Chcesz studiować u nas? Złóż dokumenty, zarezerwuj miejsce i rozpocznij z nami swoją akademicką przygodę na studiach od października 2014 r.

Najwięcej chętnych na prawo, ekonomię i psychologię

Polskie uczelnie podsumowały pierwszą turę rekrutacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Niż demograficzny na uczelniach: martwe kierunki i rekrutacje uzupełniające - uczelnie wyższe rekrutacja uzupełniające martwe kierunki wolne miejsca lista kierunków

Uczelnie wyższe zaczynają odczuwać skutki niżu demograficznego. Na studiach dziennych pozostało wiele wolnych miejsc, dlatego zostały otworzone rekrutacje uzupełniające.