Które kierunki najpopularniejsze w Gdańsku?

2013-07-17 12:07:40 | Gdańsk

Ponad 40 osób starało się o jedno miejsce na Kryminologii – nowym kierunku studiów oferowanym przez Uniwersytet Gdański. To absolutny hit tegorocznej rekrutacji. Na Politechnice Gdańskiej najpopularniejsza była Gospodarka przestrzenna z ponad 5 chętnymi na miejsce.

Kryminologia jest jednym z dziewięciu nowych kierunków uruchomionych w tym roku przez Uniwersytet Gdański. Pozostałe to: Bezpieczeństwo narodowe, Biznes i technologia ekologiczna, Etnofilologia kaszubska, Iberystyka, Pedagogika wczesnej edukacji, Podatki i doradztwo podatkowe, Sinologia oraz Zarządzanie instytucjami artystycznymi.

Rzeczniczka prasowa uczelni, Beata Czechowska-Derkacz, wyjaśniała PAP przed rekrutacją, że tak duża liczba nowych kierunków wynika z dostosowywania się uczelni do potrzeb rynku edukacyjnego, ale też z chęci poszerzenia swojej oferty tak, by - w obliczu niżu demograficznego - pozyskać jak najwięcej studentów.

Proces rekrutacji na UG jeszcze się nie zakończył: na niektórych kierunkach trwa nadal nabór kandydatów. Wygląda jednak na to, że jeden z nowych kierunków – Kryminologia, ustanowi absolutny rekord popularności. O jedno miejsce na tych studiach walczyło prawie 44 chętnych.

Dużym powodzeniem cieszyły się też inne wprowadzone w tym roku kierunki. Tuż za Kryminologią znalazło się Bezpieczeństwo narodowe z prawie 11 chętnymi na miejsce oraz Sinologia z podobnym wynikiem. Kolejne miejsce zajęła Iberystyka z prawie 10 osobami walczącymi o jedno miejsce.

Również prawie 10 chętnych na jedno miejsce zanotowano na – także nowym kierunku - Zarządzanie instytucjami artystycznymi (tylu chętnych było na specjalność menedżerską, na drugiej specjalności - sceniczno-menedżerskiej zarejestrowano czterech chętnych na miejsce).

Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie w roku akademickim 2013/2014 ponad 18 tysięcy nowych studentów, w tym ponad 11 tysięcy osób na studia stacjonarne I i II stopnia. Kandydaci mogli składać aplikacje na 60 kierunków studiów w zakresie ponad 200 specjalności.

Politechnika Gdańska nie przygotowała na nadchodzący rok akademicki żadnych nowości. Wśród kandydatów największą popularnością cieszyły się Gospodarka przestrzenna oraz Geodezja i kartografia. Na obu tych kierunkach zanotowano prawie 5,5 kandydata na jedno miejsce. Dużą popularnością cieszyły się też: Informatyka – o jedno miejsce walczyło tu prawie czterech kandydatów oraz Biotechnologia i Energetyka, gdzie chętnych było ponad trzy razy więcej niż miejsc.

W sumie Politechnika przygotowała prawie 7 tysięcy miejsc dla tych, którzy rozpoczną studia jesienią, w tym ponad 5 tysięcy dla osób, które rozpoczną studia stacjonarne I stopnia. Na stacjonarne studiach I stopnia zanotowano w sumie ponad 8,5 tysiąca kandydatów.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: gdańsk rekrutacja 2013 najbardziej oblegane kierunki ile osób na miejsce ug pg kryminologia

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Nabór uzupełniający w Akademii Morskiej w Szczecinie [2020/2021]

Dowiedz się, jak zapisać się na studia w AMS!

Najwięcej chętnych na prawo, ekonomię i psychologię

Polskie uczelnie podsumowały pierwszą turę rekrutacji.

Rekrutacja na studia I i II stopnia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie [2020/2021]

Informacje o ofercie edukacyjnej krakowskiej WSE im. ks. Józefa Tischnera.

Dodatkowa rekrutacja na UWr

Zapraszamy do zapoznania się z listą kierunków, na które prowadzona jest dodatkowa rekrutacja na Uniwersytecie Wrocławskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Które kierunki hitem rekrutacji na UG? - gdańsk studia najpopularniejsze kierunki ug pg rekrutacja ile osób na miejsce

W nadchodzącym roku akademickim UG zaplanował przyjęcie ponad 18 tys. nowych studentów: ponad 11 tys. na studia stacjonarne oraz 7 tys. na niestacjonarne.