Inne
4. Festiwal Idei All About Freedom

4. Festiwal Idei All About Freedom

  • 2010-06-08, do 2010-06-18
  • Multikino (Kino - Gdańsk), Gdańsk
  • Zobacz profil >>

Opis

4. FESTIWAL IDEI

All About Freedom  /  Wszystko o Wolności

8 - 18 czerwca 2010, Gdańsk, Sopot

Temat przewodni edycji: Szukając Solidarności 

 

Film na AAFF 2010 to najlepsze i najciekawsze produkcje z całego świata. Jak zapowiadają kuratorzy części filmowej Anna Pękala i Artur Liebhart - Proponujemy filmy, które obrazują i podkreślają ten szczególny proces - wzajemne przenikanie i warunkowanie się wolności i solidarności, motywujące nas do podjęcia wysiłku, do zmian naszego życia, które właśnie dzięki innym ludziom ma szansę stać się wartościowsze i lepsze. Zestawiliśmy ze sobą filmy fabularne i dokumentalne, które - tak, jak w roku ubiegłym - wyselekcjonowane zostały z repertuaru najlepszych i największych światowych festiwali filmowych (w tym: Cannes, Toronto, czy Berlinale). Na festiwalu zobaczymy 9 obrazów fabularnych i 6 dokumentów; towarzyszyć im będą debaty i spotkania z twórcami. , które odbędą się w Multikinie w Gdańsku.  
 

Na spotkania i debaty zapraszamy do Multikina w Gdańsku, al. Zwycięstwa 14.  

BILETY:

SPOTKANIA I DEBATY - wstęp wolny

PRZEGLĄD FILMOWY - 10zł, (15zł weekend), do nabycia w kasach Multikina w Gdańsku i w Sopocie. Karnety na 5 dowolnie wybranych seansów w cenie 35 zł w kasach Multikina w Gdańsku.   
 
 
 

DEBATY i SPOTKANIA 

8 czerwca, godz. 21.00

Spotkanie: Recepta na kryzys

Na podstawie filmu Szukając Eryka (projekcja godz. 19.00)

Paneliści: prof. Tomasz Szkudlarek (pedagog i filozof z Uniwersytetu Gdańskiego) i Krzysztof Sarzała (kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku). 

Debata stanowić  ma komentarz do problemów poruszanych w filmie. Punktem wyjścia rozmowy stanie się pytanie o kapitał społeczny w dzisiejszej Polsce. Ostatnie dramatyczne wydarzenia w kraju zmuszają do zastanowienia się nad tym, jaka jest kondycja naszego zaufania społecznego, a także czy i jak potrafimy radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Korzystając z doświadczenia zaproszonych gości, postaramy się przedstawić możliwe recepty na kryzysy, z którymi przychodzi nam się zmierzyć. 

9 czerwca, godz. 19.30

Spotkanie: Rządy świata mediów

Na podstawie filmu Wideokracja (projekcja godz. 18.00)

Gość specjalny: dr Andrzej Leszczyński (nauczyciel akademicki, wykładowca filozofii. Autor ponad 150 tekstów z zakresu antropologii teatru, etyki, estetyki i filozofii człowieka. Prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą).   

Dyskusja o związkach mediów z polityką oraz wpływie mediów na kształtowanie współczesnego społeczeństwa. Razem z dr. Andrzejem Leszczyńskim postaramy odpowiedzieć się na pytania: Jak powinny wyglądać środki masowego przekazu?  Co dzieje się ze społeczeństwem, które nie ma dostępu do informacji? Jak przerwać dyktaturę małego ekranu? 

10 czerwca, godz. 20.00

Debata: MY-ONI. Czy potrafimy dzielić się wolnością?

Na podstawie filmu Przybysze (projekcja godz. 18.00)

Paneliści: Krzysztof Martyniak (pracownik naukowy, wykładowca na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego), Ewa Kownacka (psycholożka, trenerka, psychoterapeutka, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Collegium Civitas, prowadzi zajęcia terapeutyczne z uchodźcami oraz szkolenia z zakresu tematyki uchodźczej i psychologii międzykulturowej, współpracuje z polskimi ośrodkami dla uchodźców w tym m.in. „Siekierki" oraz w Łomży).    

Czy po odzyskaniu wolności Polacy są jej w pełni świadomi i potrafią się nią  dzielić z innymi? Kim w tym wypadku są dla nas pojęcia: „My" i „Oni" i jaki jest nasz stosunek do obcości? Czy potrafimy być otwarci wobec innych narodowości i tolerujemy ich obecność w naszym kraju? A jeśli tak - to jakie są granice naszej tolerancji? Debata „MY - ONI" ma służyć zastanowieniu się nad teoretycznym i praktycznym wymiarem tych zagadnień i na płaszczyźnie interaktywnej posłużyć jako platforma do wymiany poglądów pomiędzy panelistami a widzami.    

11 czerwca, godz. 19.30

Spotkanie: Pamięć, która wyzwala, cz. 1

Na podstawie filmu Niedokończony film (projekcja godz. 18.00) 

Z udziałem Itaia Neemana - operatora filmu. 

Prowadzenie: Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i teatralny, felietonista. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Stale współpracuje m.in. z "Filmem", Tygodnikiem Powszechnym", „Teatrem", "Notatnikiem Teatralnym", "Magazynem Filmowym SFP",  „Kwartalnikiem Filmowym", „Filmem na Świecie", "Dialogiem". Od 2006 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz członek Kapituły przyznającej nagrody PISF w 2009 roku. W 2009 roku wydał autorski tom "Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu", czyli dwadzieścia siedem przekrojowych wywiadów z czołowymi twórcami polskiego kina i teatru.  
 

13 czerwca, godz. 19.30

Spotkanie: Pamięć, która wyzwala, cz. 2

Na podstawie filmu Pewnego dnia zrozumiesz (projekcja godz. 18.00) 

Z udziałem dr. Tomasza Łysaka (anglisty i polonisty, absolwenta Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN. Publikował m.in. w „Literaturze na Świecie", „American Studies", „Tekstach Drugich", „Kwartalniku Filmowym", „Polonistyce". Członek Association for Jewish Studies. Zajmuje się ekspresją tożsamości drugiego pokolenia ocalałych z Holocaustu w tekstach narracyjnych, reprezentacjami Holocaustu oraz teorią autobiografii).

Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i teatralny, felietonista. Stale współpracuje m.in. z "Filmem", Tygodnikiem Powszechnym", „Teatrem", "Notatnikiem Teatralnym", "Magazynem Filmowym SFP",  „Kwartalnikiem Filmowym", „Filmem na Świecie", "Dialogiem". Od 2006 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz członek Kapituły przyznającej nagrody PISF w 2009 roku). 

Prowadzenie: Michał Chaciński (dziennikarz, krytyk filmowy) 

Podczas spotkań  pod hasłem Pamięć, która wyzwala, postaramy się odpowiedzieć na pytania: Czy pamięć można postrzegać tylko w wymiarze jednostkowym, czy również i zbiorowym?  Czym jest pamięć historyczna i jaką pełni rolę w budowaniu poczucia tożsamości jednostkowej i zbiorowej? Czym był i jest dla nas Holocaust i warszawskie getto? Czy pamięć o tych wydarzeniach może wyzwalać, a jeśli tak - to czy obejmuje ona wyłącznie obrazy historycznych wspomnień, czy również rozmaite formy ich upamiętniania? Celem spotkania jest nie tylko twórcza dyskusja na temat koniecznością istnienia i pielęgnowania świadomości wspólnej przeszłości - wspólnotowego poczucia istnienia w czasie i przestrzeni, lecz również odpowiedź na pytanie o rolę filmu w upamiętnianiu losów historii.  

15 czerwca, godz. 20.00

Spotkanie: Na przekór światu

Na podstawie filmu Boso, ale na rowerze (projekcja godz. 18.00)

Z udziałem: Feliksa van Groeningena - reżysera filmu .

Prowadzenie: Michał Chaciński - dziennikarz, krytyk filmowy.     

Czym jest w dzisiejszych czasach bycie outsiderem? Co to tak naprawdę oznacza i skąd bierze się taka postawa? Czy traktowanie świata na przekór jest zwykłą ucieczką od odpowiedzialności, czy może alternatywą dla nieprzychylnej człowiekowi rzeczywistości? Czy rzeczywiście gorycz życia i świadomość braku perspektyw na przyszłość najlepiej rekompensuje humor, poczucie dumy i godności? Na te i inne pytania odpowie podczas spotkania sam reżyser filmu Boso, ale na rowerze.  
 

16 czerwca, godz. 19.30

Spotkanie: Sekta a sens życia

Na podstawie filmu David chce odlecieć (projekcja godz. 18.00) 

Udział: David Sieveking (reżyser filmu), Maritn Heisler (producent filmu) oraz ojciec Radosław Broniek (Dominikanin, Dyrektor Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych w Warszawie, duszpasterz).

Prowadzenie: Tadeusz Sobolewski (dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista) 

Czym jest sekta i jak funkcjonuje w życiu społecznym i jednostkowym? Dlaczego dochodzi do powstania sekt i ich popularności? Czy podłożem sekt są mechanizmy, właściwe współczesnej cywilizacji technicznej, która przytłacza jednostkę nadmiarem informacji przy jednoczesnym braku poczucia sensu, akceptacji i wrażenia autentyczności? Czy sekta to zniewolenie, czy raczej gotowa recepta na życie i najlepszy lek na życiowej problemy? Celem spotkania jest dyskusja na temat psychologicznego i społecznego wymiaru sekt, ich roli zarówno w kształtowaniu ludzkich poglądów i postaw, jak i w budowaniu społecznych i ideologicznych systemów wartości.   
 

17 czerwca, godz. 20.00

Spotkanie: W lustrze wolności i solidarności

Na podstawie filmu Precious (projekcja godz. 18.00) 

Udział: Katarzyna Kaczor (specjalista wampirologii teoretycznej, gdańszczanka, przez kilka lat pracowała jako dziennikarka i redaktor. Obecnie zajmuje się funkcjonowaniem mediów, a jako literaturoznawcę interesuje ją kultura popularna ze szczególnym uwzględnieniem literatury fantasy i wszystkiego, co ma związek z wampirami).

 

ip