Kultura
Football Film Festival

Football Film Festival

  • 2012-06-01, do 2012-06-06
  • Klub Filmowy Muzeum Emigracji, Gdynia
  • Zobacz profil >>

Opis

 

O piłce na wielkim ekranie- Football Film Festival w Gdyni!

Football Film Festival to nowa międzynarodowa impreza filmowa skierowana nie tylko do pasjonatów piłki nożnej ale również do osób, które chcą poznać sport od innej, niecodziennej strony, zajrzeć za kulisy wielkich rozgrywek i poznać życiowe losy najbardziej znanych drużyn piłkarskich w Europie i największych nazwisk piłki nożnej na świecie. Dokumenty i fabuły oprawdziwych ludziach, sportowcach, drużynach i klubach piłkarskich pokażą prawdziwe emocje w czasie meczu, odsłonią codzieje się w szatni, jak rozmawiają między sobą piłkarze i sędziowie czy jak kibice przygotowują się do dopingu swoich drużyn i jaką rolę w ich życiu odgrywa piłka nożna.

- „Podczas pierwszej edycji festiwalu w Gdyni pokażemy 20 filmów o tematyce związanej z piłką nożną. Projekt z jednej strony będzie wysoce artystyczny, z drugiej zaś zachęci do wzięcia udziału w imprezie osoby nieuczestniczące zazwyczaj wfestiwalach filmowych. Festiwale o tej tematyce są organizowane na całym świecie z dużym powodzeniem.” -mówi Tomek Pietrzak, pomysłodawca festiwalu.
Z jednej strony pokazane zostaną ambitne i artystyczne filmy jak „Maradona Kusturicy", „Szukając Erica” Kena Loacha czy „Brat” w reż. Marcela Rasguina. Z drugiej zaś pełne prawdziwych emocji, często opatrzone doskonałymi archiwalnymi zdjęciami, dokumenty opowiadające historie drużyn i piłkarzy – „Historia Jaya Demerita”, reż. Nick Lewis, „Trzecia część meczu” w reż. Adama Bortowskiego, znakomity obraz pokazujący poniekąd przyczyny porażki polskiej reprezentacji wmistrzostwach w RPA w 2010 r. czy „Ostatni proletariusze footballu” –dokument o szwedzkiej amatorskiej drużynie złożonej z pracowników fabryki, hydraulików, kucharzy, którym w latach osiemdziesiątych udało się ograć jedną z najlepszych drużyn Europy – FC Barcelonę.

Część filmów zostanie pokazana premierowo. Impreza pomoże zrozumieć fenomen piłki nożnej oraz przypomni niemały wycinek historii tego sportu.




Opisy wybranych filmów Football Film Festivalu:


Ostatni proletariusze footballu, reż. Martin Jonsson & Carl Pontus Hjorthen, Szwecja, 2011 r., dokument., 75 min.

Prawdziwa historia IFK Götebor, szwedzkiej drużyny piłkarskiej, która złożona a pracowników lokalnej fabryki, hydraulików, kucharzy, w latach osiemdziesiątych wstrząsnęła europejską piłką nożną. Zwykłym amatorom, którzy trenowali po kilka godzin dziennie po pracy udało się ograć jedną z największych drużyn footbollowych w Europie FC Barcelonę. „Ostatni proletariusze footballu” są również portretem szwedzkiego społeczeństwa i pokazują jak dalece uległo ono przemianom na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Film portretuje także piłkarzy IFK Götebor współcześnie, pokazuje jak ich życie wygląda obecnie. Dobrze wyreżyserowany dokument zawiera wiele świetnych archiwalnych zdjęć.

Podczas football Film Festival odbędzie się pierwsza projekcja tego filmu w Polsce.

Historia Jaya Demerita (Rise & Shine: The Jay Demerit Story), reż. Nick Lewis, Ranko Tutulugdzija, USA, 2011r., dokument., 90min.
To prawdziwa historia opowiadająca o tym, jak realizuje się niesamowity amerykański sen. Główny bohater, Jay, marzy aby po skończeniu studiów, zostać zawodowym graczem footballowym. Marzenie to wydawało się nierealne ale Jay zrobił wszystko aby ten cel osiągnąć. Ten film to klasyczna opowieść o podróży na sam szczyt.  Mając 21 lat wyjechał do Europy nie mając żadnego doświadczenia piłkarskiego, jedynie z paszportem w ręku, 1800 dolarami i plecakiem pełnym marzeń.
Jay zaczynał jako gracz w niedzielnych ligach na najniższym poziomie, zarabiając niewielkie pieniądze a skończył jako zawodowy gracz Angielskiej Premiere League i zagrał w Mistrzostwach Świata w 2010 r.  
Historia Jaya Demerita to historia wytrwałości, determinacji, ciężkiej pracy i niezwykłej wiary w marzenia…
Podczas football Film Festival odbędzie się pierwsza projekcja tego filmu w Polsce.

Maradona Kusturicy (Maradona by Kusturica), reż. Emil Kusturica, Francja/Hiszpania, 2008 r., dokument., 90 min.
Dokument Emira Kusturicy o sławnym piłkarzu Diego Armando Maradonie, przez wielu uważanym wciąż za najlepszego gracza świata. Film porusza trzy aspekty życia argentyńskiego sportowca: jego grę i karierę, jego życie rodzinne, a wreszcie kłopoty zdrowotne i psychiczne, w tym znane kłopoty z nadwagą i nadużywaniem narkotyków. Nie pomija się też tematu zaangażowania politycznego bohatera przeciwko działaniom amerykańskim w Ameryce Łacińskiej. W filmie reżyser daje wyraz swojemu zamiłowaniu do futbolu oraz fascynacji osobą Maradony, nie unika jednak przedstawienia ciemniejszych kart jego życia. Ukazując największe osiągnięcia, między innymi na Aztec Stadium podczas Mistrzostw Świata  w Meksyku w 1986r., przypomina na przykład o słynnej "ręce Boga", pomocnej w meczu z Anglią. Opowiada także o walce piłkarza z narkomanią i jego kuracjach odwykowych oraz odchudzających.

Trzecia część meczu, reż. , Adam Bortnowski,  Polska., 2008 r., dok., 60 min.
Godzinny dokument przedstawiający wydarzenia jakie towarzyszyły Polskiej Reprezentacji w trakcie trwania eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej RPA 2010, zawierający unikatowe już sceny. O filmie mówi się, że odsłania największe tajemnice i klęski Leo Benhackera. Kamera towarzyszyła polskim piłkarzom podczas zgrupowań Reprezentacji, w przerwach meczu, w szatni, dzięki czemu nakręcony materiał stał się historią polskiej piłki nożnej. Możliwość przebywania reżysera z kamerą bezpośrednio z polską reprezentacją zaowocowała ukazaniem prawdziwych emocji zawodników, tak radości jak i dramatu, jaki przeżywali. - Film ukazuje prawdziwe emocje towarzyszące ludziom, którzy całe życie podporządkowali karierze sportowej. To był trudny i czasochłonny projekt, ale nie ukrywam, że dokument, który powstał daje mi satysfakcję. - mówi Adam Bortnowski, reżyser dokumentu, który przez ponad rok towarzyszył z kamerą polskim piłkarzom.

Brat (Hermano), reż. Marcel Rasquin, Wenezuela, 2012 r., fabuła, dramat, 116 min.
Bracia, Daniel i Julio, mieszkają w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Wierzą w to, że ze świata, w którym przyszło im żyć, wyciągnie ich piłka nożna. Mimo, że są różni, mają tą samą pasję i ten sam cel. Daniel to wyjątkowo zdolny napastnik. Julio jest kapitanem zespołu, urodzonym przywódcą. Wychowali się w slumsach. Tam nauczyli się zasad twardego życia i równie twardej gry w piłkę. Julio jest żywicielem rodziny, nie ma czasu na marzenia. Daniel się w nich zatapia. Szansa na ich spełnienie pojawia się, kiedy obaj dostają zaproszenie na mecz pokazowy z najlepszą drużyną w mieście: Caracas Football Club. Zadanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Bracia, biegając po murawie, będą musieli wybrać, co jest dla nich najważniejsze: rodzina, piłka czy zemsta? Na tym boisku gra będzie toczyła się o życie.
Film zostanie zaprezentowany premierowo w Trójmieście i będzie to trzecia projekcja filmu w Polsce.

Szukając Erika (Looking for Eric), reż. Ken Loach, Wielka Brytania, 2009, fabuła, 116 min.
Eric Bishop to nieszczęśliwy czterdziestolatek, którego życie naznaczone jest śladami błędów z przeszłości. Pracuje jako listonosz, ale nie daje mu to ani życiowej, ani tym bardziej zawodowej satysfakcji. Popełnia fatalne w skutkach błędy w pracy, a w dodatku od jakiegoś czasu przechodzi poważny życiowy kryzys. Koledzy Erica przychodzą z pomocą. Organizują kurs pokonywania stresu, w trakcie którego Eric ma przejść gruntowną psychiczną przemianę. Jednak najbardziej skuteczny okazuje się jego idol - piłkarz Eric Cantona, który nagle i niespodziewanie objawia mu się w pokoju. To on pełni tu rolę skutecznego psychoterapeuty, a także motywuje Erica do podjęcia prób odbudowy dotychczasowego życia.



Organizatorzy: Sopot Film Festival - Stowarzyszenie kulturalne “Hamulec Bezpieczeństwa”

 

Co?: Football Film Festival

Gdzie?: Klub Filmowy w Gdyni

Kiedy?: 1-5 czerwca 2012

 


Więcej informacji: www.footballfilm.pl

 

 

 

JR

 

Polecamy