Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

500 uczestników na starcie Pucharu Polski Nordic Walking

2014-10-07

W sobotę 4 października na starcie Finału Pucharu Polski Nordic Walking odbywającego się w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku stanęło ponad 500 zawodników. Był to kolejny rekord w odbywających się od 2010 roku na terenie całego kraju Pucharach Polski Nordic Walking.  

Sobotni Finał poprzedziło podpisanie umowy o współpracy pomiędzy AWFiS a German Fitness Association (GNFA), które odbyło się piątek 3 października, a także podpisanie listu intencyjnego powołującego do funkcjonowania Europejską Organizację NEW Walking.

German Fitness Asociation reprezentował prezydent tej organizacji Walter Goth oraz specjalizująca się w zajęciach z zakresu mental Nordic Walking – Toni Goth, natomiast Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku JM Rektor prof. Waldemar Moska. Z ramienia Polskiej Federacji Nordic Walking obecny był jej prezes mgr Olgierd Bojke. Nie zabrakło też przedstawicieli gmin i miejscowości, w których odbywały się Puchary Polski.   

- W Niemczech 35% dzieci ma nadwagę. Dlatego tak ważne jest przekonanie ich, że ruch jest dla nich najlepszym lekarstwem – powiedział prezydent GNFA Walter Goth podczas konferencji prasowej w AWFiS – W Niemczech ponad 7 mln osób uprawia Nordic Walking, z czego większość stanowią ludzie starsi, głównie kobiety, a z tych 7 mln tylko 10% robi to prawidłowo. Musimy więc znaleźć sposób, by zachęcić młodych do uprawiania Nordic Walking. Półmaraton jest dla nich doskonałą propozycją, a zwłaszcza nowe odmiany Nordic Walking jak Bungy Pump i Smovey. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku i Panem Rektorem prof. Waldemarem Moską.    

Owocem podpisanej pomiędzy AWFiS i GNFA umowy mają być wspólne badania naukowe dotyczące NEW Walking prowadzone przez uczonych z Polski i Niemiec, opracowywanie i wdrażanie programów treningu zdrowotnego dla różnych grup wiekowych i o różnym poziomie sprawności fizycznej, przygotowanie i publikacja podręczników i materiałów naukowych oraz dydaktycznych z zakresu NEW Walking, a także wszechstronne propagowanie i rozwój NEW Walking.

- Puchar Polski Nordic Walking jest wyjątkowy z tego względu, że rozpoczęliśmy organizację całego cyklu imprez kilka lat temu i to się dzieje z powodzeniem w skali całego kraju – powiedział Rektor AWFiS, prof. Waldemar Moska – Poza tym Polska Federacja Nordic Walking, najważniejsza tego rodzaju struktura w Polsce, jest ulokowana na terenie AWFiS. Kilka lat temu podpisaliśmy umowę z Polską Federacją Nordic Walking. Tworzymy w tej chwili Europejską Federację NEW Walking wraz z Niemcami, Słoweńcami i Włochami. Myślę, że to jest przyszłość sportu powszechnego. Będziemy starać się współpracować w dalszym ciągu i pozyskiwać coraz więcej osób.

Po konferencji prasowej odbył się pokazowy blok treningowy NEW Walking, podczas którego zaprezentowano nowe odmiany Nordic Walking – kijki Bungy Pump i Smovey.

Następnego dnia na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz przylegającego do niej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego odbył się kolejny już Puchar Polski Nordic Walking. - Ta impreza jest konsekwencją 9 lat ciężkiej pracy w zakresie promocji sportu powszechnego – powiedział prezes Polskiej Federacji Nordic Walking, mgr Olgierd Bojke – Wiele lat temu zauważyliśmy niezwykły potencjał w kijkach Nordic Walking i konsekwentnie przez lata ten temat był rozwijany. Najpierw jako pewne zadanie edukacyjne. Stwierdziliśmy bowiem, że należy wyszkolić określoną ilość trenerów oraz instruktorów, którzy pójdą jako emisariusze i poniosą tę wiedzę o Nordic Walking w całej Polsce i to się udało, bo ponad 2,5 tysiąca trenerów zostało wyszkolonych przez Polską Federację Nordic Walking. Następnie doszliśmy do wniosku, że ideę Nordic Walking trzeba rozwijać na drodze edukacji, weszliśmy więc we współpracę ze środowiskami akademickimi. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odegrała tu niezmiernie ważną rolę, a zwłaszcza jej Rektor, prof. Waldemar Moska, który od samego początku jak tylko objął stanowisko rektora, podchwycił tę ideę, najpierw osobiście przez uczestnictwo we wszystkich zawodach, a potem systemowo. Stwierdził bowiem, że Nordic Walking to nie tylko rekreacja ruchowa, ale także możliwość doskonałego treningu niemal wszystkich partii mięśni. My w Polskiej Federacji Nordic Walking byliśmy absolutną awangardą w świecie pod względem organizacji zawodów sportowych w tej dyscyplinie. Dzisiaj swoją wiedzą i doświadczeniem dzielimy się bezpłatnie, pokazujemy, jak szkolimy trenerów, jak organizujemy zawody, Podpisanie umowy i listu intencyjnego w GNFA to dla nas pewnego rodzaju wyróżnienie. Niemcy uznali, że wiedziemy prym w rozwoju Nordic Walking, a nawet, że idziemy jeszcze dalej niż obecna idea Nordic Walking, bo stworzyliśmy coś, co nazwaliśmy NEW Walking. Jest to aktywowanie wszystkich mięśni obręczy barkowej i całej grupy mięśni związanych z tą obręczą podczas marszu i można to robić nie tylko za pomocą tradycyjnych kijów do Nordic Walking, ale także za pomocą nowych przyborów, które my przeszczepiamy na grunt polski, na przykład bungy pump, który aktywizuje większą grupę mięśni niż tradycyjne kijki. Dzięki bungy pump można uprawiać Nordic Walking nie tylko na miękkich nawierzchniach, np. w lesie, ale również w mieście. Można wyjść z pracy na 30 minut i zrobić pełny trening interwałowy. To wspaniała rzecz.

Na starcie stanęło ponad 500 uczestników z Polski i zagranicy, między innymi z Chin, Turcji, Hiszpanii, Anglii oraz Niemiec, a także grupa osób niepełnosprawnych, którym przewodniczył dr Paweł Drobnik z AWFiS. Uczestnicy reprezentowali każdą grupę wiekową, najliczniejsza była jednak reprezentacja 50+.

- Nasza przygoda z kijkami trwa od 6 lat. Ze względów zdrowotnych musieliśmy zamienić bieganie na Nordic Walking – powiedzieli Państwo Teresa i Zenon Sznajder w Rybnika – Ja jestem w Pucharze Polski druga w swojej kategorii – powiedziała Pani Teresa – A ja jestem czwarty i chyba tak pozostanie, a w zeszłym roku wygrałem Puchar Polski – dodał Pan Zenon – Naszą przygodę z Nordic Walking oczywiście będziemy kontynuować.

Finałowy Puchar Polski Nordic Walking obfitował w wiele atrakcji. Dla najbardziej wytrawnych zawodników zorganizowano półmaraton na 21 km, mniej wytrzymali mogli się sprawdzić na dystansach 5 i 10 km. Zawodnicy mniej doświadczeni mogli obejrzeć pokaz prawidłowej techniki Nordic Walking, a dla dzieci zorganizowano mini Nordic Walking, by już od najmłodszych lat przyzwyczajać je do aktywności fizycznej.

- Z kijami chodzę od 6 lat. Zmobilizował mnie do tego kolega z osiedla, który jeździł na zawody Nordic Walking i zdobywał liczne puchary. I tak mnie namawiał, że zaczęłam z nim chodzić. Za jego namową pojechałam też na pierwsze zawody do Inowrocławia. Tak to się zaczęło i trwa już 4 lata – powiedziała uczestniczka tegorocznego Finału Pucharu Polski Nordic Walking, Pani Elżbieta Jaśkowiak z Poznania – Nordic Walking daje mi przyjemność, poza tym poznaje się mnóstwo ludzi z Polski, a najważniejsze jest to, że  człowiek lepiej się czuje i jest zdrowszy.
 
Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich uczestników Pucharu Polski Nordic Walking była możliwość przebadania składu swojego ciała w Laboratorium Wysiłku Fizycznego i Genetyki w Sporcie AWFiS. Chętni, dzięki urządzeniu InBody 720, mogli poznać masę swojego ciała, w tym masę mięśni i tłuszczu, ilość wody, białka oraz minerałów, a także dowiedzieć się, czy ich ciało jest proporcjonalne, czy też przejawia pewne dysproporcje pod względem na przykład zbytniego otłuszczenia któregoś z badanych segmentów ciała. - Osoby, które przyszły dzisiaj do naszego laboratorium – powiedział mgr Robert Urbański, pracownik Laboratorium Wysiłku Fizycznego i Genetyki w Sporcie AWFiS – mogły ocenić stan swojego ciała, dowiedzieć się, w jakiej ono jest kondycji oraz co należy zmienić. Dla niektórych była to duża motywacja do podjęcia lub kontynuowania regularnej aktywności fizycznej.    

Więcej info: www.pucharpomorza.com i na Facebooku


fot. S. Wiechowski

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Sport

w Trójmieście w innych miastach
 
BLOK PROMOWANY
Sklep narciarskiSklep narciarski (https://ski4you.pl/) ski4you oferuje: Narty, Buty narciarskie, Gogle narciarskie, Kaski narciarskie. Szczególnie polecamy: Narty Atomic, Narty Head, Narty Rossignol, Narty Volkl, Narty Salomon.
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama