Arka wygrywa w jaskini Lechii

2010-05-11

Po 16 latach przerwy stadion przy ul. Traugutta nie przyniósł szczęścia rugbistom Lechii. Gospodarze przegrali po raz pierwszym w sezonie i stracili fotel lidera. Najlepszym zawodnikiem meczu był Dawid Banaszek, który cztery razy trafił piłką między słupy.

Gdynianie uzyskali przewagę już w pierwszych minutach. Banaszek, dla którego był to pierwszy występ w tym sezonie, wykorzystał rzut karny w 16. minucie. Niedługo potem powtórzył swój wyczyn. W 23. minucie znów kopnął, tym razem z ponad 40 metrów, ale bez powodzenia. Gospodarze obudzili się pod koniec pierwszej połowy. Gdy Rafał Wojcieszak z powodu żółtej kartki opuścił boisko w 35. minucie, od razu po wznowieniu młyn Lechii przepchnął rywali na pole punktowe. Przyłożenie na swoje konto zapisał Dariusz Wantoch-Rekowski. Dwa punkty z podwyższenia zdobył Jurij Buchajło. W ostatniej minucie pochodzący z Ukrainy reprezentant Polski egzekwował rzut karny, ale bez powodzenia. W kolejnej akcji Banaszek zdobył trzy punkty uderzeniem zza połowy boiska. Do przerwy biało-zieloni przegrywali 7:9.

W 42. minucie Banaszek wykorzystał czwartego karnego. Po chwili Buchajło odpowiedział drop-goalem, mimo to Arka prowadziła 12:10. Lechici nie poszli za ciosem. Rafał Kwiatkowski w 54. minucie zdobył przyłożenie dla arkowców. Podwyższenie Banaszka jednak nie przyniosło punktów. Wynik ustalił w 62. minucie Beka Tsiklauri. Po nieudanej próbie przyłożenia piłka trafiła do Gruzina, który celnie przymierzył z drop-goala. Później po jednym karnym zmarnowali Buchajło i Banaszek.

22 maja gdańszczanie zmierzą się w zaległym spotkaniu z Juvenią w Krakowie.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 10:20 (7:9)

Buchajło 5, Wantoch-Rekowski 5 - Banaszek 12, Rafał Kwiatkowski 5, Tsiklauri 3

Sędziowie: Michalik, Szczepański, Michalkiewicz
Żółte kartki: Robert Kwiatkowski - Kvernadze, Wojcieszak
Czerwona kartka: Wojcieszak (80. minuta) za dwie żółte

Lechia: Witoszyński, Janiec, Kaszuba, Wantoch-Rekowski, Krzewicki, Doroszkiewicz, Lademan, Hedesz, Lenartowicz, Buchajło, Rokicki, Mariusz Wilczuk, Robert Kwiatkowski, Buczek, Jurkowski oraz Klusek, Kuźmiński, Narwojsz, Doliński, Piszczek, Zajkowski, Zieliński.
Arka: Ruszkiewicz, Wojaczek, Marcin Wilczuk, Nowak, Andrzejczuk, Raszpunda, Rafał Kwiatkowski, Wojcieszak, Szostek, Banaszek, Malochwy, Kvernadze, Chubinidze, Simionkowski, Tsiklauri oraz Bartkowiak, Kałduński, Kriczun, Motyl, Skindel.

Pozostałe wyniki 11. kolejki: Bemowo AZS AWF Warszawa - Orkan Sochaczew 18:17, Juvenia Kraków - Blachy Pruszyński Łódź 3:46, Posnania Poznań - Ogniwo Sopot 14:12.