Lechia o krok od mistrzostwa

2010-06-14

Gdańscy rugbiści pokonali w derbach Trójmiasta Arkę Gdynia 18:7. Dzięki temu awansowali do finału play-off. Ich rywalem będzie zespół Blachy Pruszyński Budowlani Łódź po zwycięstwie nad Orkanem Sochaczew 30:7.

Biało-zieloni zakończyli rundę zasadniczą na wyższej pozycji niż gdynianie, dlatego mecz odbył się na stadionie przy ul. Traugutta. Stawka była duża, bo zwycięzcy liczyli się dalej w walce o mistrzostwo kraju. Na samym początku mocno zaatakowała Arka. Beka Tsiklauri przyłożył w 2. minucie. Podwyższenie wykorzystał Dawid Banaszek. Lechiści byli zaskoczeni takim obrotem sprawy, ale otrząsnęli się dość szybko. Mariusz Wilczuk zdobył pięć punktów po podaniu od Jurija Buchajło, ale ten drugi nie wykorzystał okazji na doprowadzenie do remisu. W 17. minucie indywidualną akcję przeprowadził Kamil Simionkowski. Gdy wydawało się, że samotnie pobiegnie na pole punktowe rywali, w ostatniej chwili powstrzymał go Grzegorz Janiec. Po chwili gospodarze wyszli na prowadzenie. Rzut karny wykorzystał Buchajło. Łącznik ataku Lechii dołożył kolejne trzy punkty w 33. minucie. Anthony Coletta w ostatniej akcji pierwszej połowy zdobył przyłożenie. Przy podwyższeniu nie pomylił się Buchajło. Do przerwy gospodarze prowadzili 18:7.

W drugiej części meczu Lechia nie pozwoliła rywalom na wiele. Biało-zieloni uważnie się bronili, ale też sami parli do przodu, jeśli tylko mieli okazję. Na kilka minut przed końcem Piotr Jurkowski oraz Rafał Sajur otrzymali żółte kartki i osłabili swój zespół. Arkowcy szybko przyłożyli za sprawą Tsiklauriego, ale na więcej zabrakło czasu.

- Przystąpiliśmy do półfinału mając w pamięci bolesne porażki w lidze w Arką i Budowlanymi. Obie drużyny walczyły dzielnie, ale przeważyła nasza determinacja. Jestem bardzo zadowolony z postawy obrony. Po wykluczeniu dwóch graczy, końcówka zrobiła się nerwowa, bo po jednej skutecznej akcji, to Arka mogła objąć prowadzenie. Ta wygrana jest bardzo ważna, bo po raz pierwszy w historii jesteśmy w finale play-off. Nie powinniśmy tego zmarnować, więc na finał do Łodzi jedziemy po zwycięstwo - powiedział po meczu uradowany Grzegorz Kacała, trener zwycięzców.

Lechia awansowała do finału, który zostanie rozegrany 19 czerwca o godz. 13:00 w Łodzi (transmisję przeprowadzi Polsat Sport). Przed podopiecznymi Kacały stoi ciężkie zadanie, bo Budowlani wygrali rundę zasadniczą i do tej pory ponieśli tylko jedną porażkę. To właśnie gdańszczanie jesienią pokonali na własnym boisku aktualnych mistrzów kraju. Arka zakończyła już sezon, bo nie rozgrywa się meczu o 3. miejsce. Zawodnicy z Gdyni odebrali brązowe medale bezpośrednio po derbowym pojedynku.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 18:12 (18:7)