Srebro gdańskich rugbistów

2010-06-20

Zespół Blachy Pruszyński Budowlani Łódź zdobył mistrzostwo Polski. Gospodarze w finale zwyciężyli Lechię Gdańsk 19:16. Decydujące 7 punktów w ostatnich sekundach uzyskał Tomasz Grodecki.

Łodzianie byli faworytami tego pojedynku. Wygrali rundę zasadniczą, a na wiosnę pokonali u siebie biało-zielonych 18:16. Pierwsze punkty w meczu zdobył Jurij Buchajło, który wykorzystał rzut karny w 13. minucie. W odpowiedzi Kacper Ławski przyłożył, ale Tomasz Stępień, najskuteczniejszy gracz całej ligi, nie podwyższył. Gospodarze prowadzili do przerwy 5:3.

W 47. minucie Buchajło celnie wykonał karnego. Prowadzenie gości powiększył Mariusz Wilczuk po podaniu Tomasza Rokickiego. Buchajło zmarnował podwyższenie. W 78. minucie Grodecki wykorzystał podwyższenie po przyłożeniu Tomasza Kozakiewicza. Budowlani prowadzili jednym punktem. W doliczonym czasie gry piłkę po błędzie Sławomira Kiełbika odzyskał Wilczuk i zdobył pięć punktów. Buchajło jednak nie dołożył dwóch oczek. W tym momencie Lechia wygrywała 16:12. Grodecki w 89. minucie przyłożył, a po chwili podwyższył. Niedługo potem francuski sędzia zakończył spotkanie.

Budowlani obronili tytuł mistrzowski. Lechiści zajęli drugie miejsce, co jest największym sukcesem klubu od 2002 roku, kiedy to gdańszczanie trenowani przez Stanisława Zielińskiego zdobyli złoto.

Blachy Pruszyński Budowlani Łódź - Lechia Gdańsk 19:16 (5:3)
Grodecki 9, Kozakiewicz 5, Ławski 5 - Mariusz Wilczuk 10, Buchajło 6

Sędziowie: Gauzins (Francja), Michalik, Michałkiewicz
Widzów: 4800

Budowlani: Sachrajda (70 Grabski), Królikowski, Siepielski (75 Szulc), Zych (52 Marek Mirosz), Fortuna (64 Skwarciak), Ławski, Michał Mirosz, Gabunia, Pabjańczyk, Grodecki, Kaniowski (70 Rydzyński), Stępień, Żórawski (75 Sobczak), Kozakiewicz, Kiełbik.
Lechia: Zieliński (44 Odoliński), Janiec, Kaszuba (54 Witoszyński), Doroszkiewicz (56 Wantoch-Rekowski), Krużycki, Hedesz, Sajur, Coletta, Piszczek (61 Lenartowicz), Buchajło, Kwiatkowski, Mariusz Wilczuk, Rokicki (72 Płonka), Zajkowski (50 Narwojsz), Jurkowski.

W meczu o utrzymanie w Ekstralidze Ogniwo Sopot pokonało na wyjeździe Bemowo AZS AWF Warszawa 11:10.