Wiadomości - Z życia Uczelni

Medal "Gwiazdy Orientu" dla prof. Beaty Pastwy-Wojciechowskiej

2015-11-26 15:19:23 | Gdańsk

Uniwersytet Gdański z przyjemnością informuje, że prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego została uhonorowana prestiżowym tatarskim odznaczeniem „Gwiazdy Orientu” w podziękowaniu za krzewienie kultury i dziedzictwa Tatarów w Rzeczpospolitej Polskiej.

Kapituła Związku Szlachty Tatarskiej Byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego w Gdańsku nadała prof. zw. dr hab. Beacie Pastwie-Wojciechowskiej Medal „Gwiazdy Orientu” podkreślając osobistą rolę laureatki w kreowaniu nowych przedsięwzięć kulturalnych, dbaniu o historię tatarską, a także w sprzyjaniu inicjatywom pochodzącym od Tatarów. Doceniono również zaangażowanie pani profesor we wspieraniu różnych projektów społecznych i kulturalnych oraz pomoc środowiskom mniejszości narodowych.

W okresie międzywojennym opiekę nad spuścizną kulturową społeczności tatarskiej w Polsce pełnił Związek Kulturalno-Oświatowy Tatarów Rzeczypospolitej. Od czasu przemian politycznych roku 1989 zajmuje się tym Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2013 zarejestrowano z kolei Związek Szlachty Tatarskiej Byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego z siedzibą w Gdańsku. Stowarzyszenie to różni się nieco od wspomnianego wcześniej, ale według swojego statutu również kontynuuje tradycje przedwojennych stowarzyszeń kulturalnych Tatarów. Związek zrzesza członków społeczności tatarskiej, którzy mogą wylegitymować się pochodzeniem z arystokratycznych i szlacheckich rodów tatarskich Wielkiego Księstwa. Medale „Gwiazdy Orientu” przyznawane są wybitnym osobistościom, które doceniają patriotyzm Tatarów, ich waleczność i oddanie Rzeczpospolitej Polskiej.


O laureatce

Prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska od początku swojej kariery akademickiej jest związana z Uniwersytetem Gdański, najpierw jako studentka kierunku psychologia, a następnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Społecznych. Od 2008 roku (obecnie jest to druga kadencja) pełni funkcję Dziekana Wydziału Nauk Społecznych i od wielu lat kierownika Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej. Jest autorem dwóch monografii naukowych, współredaktorem pięciu monografii zbiorowych, autorem bądź współautorem pięciu artykułów naukowych z listy Journal Citation Reports (interdyscyplinarna lista czasopism naukowych, publikowana corocznie przez Thomson Reuters) oraz autorem kilkudziesięciu artykułów w punktowanych czasopismach, a także rozdziałów w recenzowanych publikacjach książkowych. Ponadto jest autorem i współautorem licznych wystąpień naukowych na konferencjach międzynarodowych i krajowych.

Prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska pracowała również jako psycholog w Areszcie Śledczym w Gdańsku i w Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny), a przez wiele lat pełniła funkcję biegłego sądowego w zakresie psychologii i seksuologii w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Swoją wiedzę pogłębiała na różnego rodzaju kursach i szkoleniach w Polsce i za granicą. Posiada specjalizację pierwszego stopnia  z zakresu psychologii klinicznej. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu pomocy psychologicznej w dziedzinie seksuologii. Jest cenionym na arenie międzynarodowej badaczem zagadnień z zakresu psychologii sądowej oraz przestępstw na tle seksualnym.

 

IP/JM

Słowa kluczowe: medal giazdy orientu, beata pastwa-wojciechowska, tatarzy, uniwersytet gdański
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Szczepienia studentÃłw UWR
Szczepienia studentów w całej Polsce - najnowsze informacje

Zobacz, jak uniwersytety dołączą się do walki z wirusem COVID-19.

130 lat studiÃłw w Krakowie
130 lat studiów rolniczych w Krakowie

Poznaj, historię rozwoju Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne