Wiadomości - Z życia Uczelni

Mrongowiusze 2016 dla nauczycieli akademickich Uniwersytet Gdańskiego

2016-03-15 15:41:26 | Gdańsk

Dr Beata Michno z Wydziału Biologii, prof. Mirosław Szreder z Wydziału Zrządzania oraz dr Wioletta Żmudzińska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii zostali laureatami tegorocznej nagrody „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się uznaniem akademickiej społeczności.

Wyróżnieni nagrodą nauczyciele łączą pasję naukową, dydaktyczną i organizacyjną, ciesząc się szczególną estymą wśród studentów.

DR BEATA MICHNO jest związana z Uniwersytetem Gdańskim od początku naukowej kariery. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców oraz pełni funkcję Prodziekana Wydziału Biologii UG ds. Studiów Pierwszego Stopnia. Jej zainteresowania naukowe są związane z ekologią i ornitologią, a przede wszystkim z ekologią obszarów zurbanizowanych i synantropizacją zwierząt. Studenci cenią dr Michno za przystępne i ciekawe przybliżanie trudnych zagadnień oraz zachęcanie młodych adeptów nauki do samodzielnych badań i pogłębiania wiedzy. Od wielu lat służy radą i wspiera kolejne pokolenia biologów, przekazując im zasady funkcjonowania społeczności akademickiej, a szczególną opieką otacza studentów pierwszego roku.

PROF. DR HAB. MIROSŁAW SZREDER
jest cenionym profesorem nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w rozwoju i nowych zastosowaniach nauk ilościowych. Posiada znaczne osiągnięcia w rozwijaniu i upowszechnianiu metod statystycznych w badaniach społecznych i ekonomicznych. Obecnie pełni funkcję Prorektora ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Gdańskiego. Jest znakomitym dydaktykiem, cenionym przez studentów za profesjonalne podejście do zajęć i przekazywanie wiedzy w sposób przystępny, interesujący i efektywny. Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne jako wykładowca (visiting lecturer) statystyki i ekonometrii w uniwersytetach brytyjskich; w Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zajęcia z metod ilościowych dla studentów i doktorantów w jęz. polskim i angielskim.

DR WIOLETTA ŻMUDZIŃSKA jest związana Z Uniwersytetem Gdańskim od czasów studiów. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG GUMed w Pracowni Struktury Biopolimerów. Zainteresowania naukowe koncentruje na zastosowaniu techniki spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) i dynamiki molekularnej (MD) do badania procesu fałdowania się białek. Jest cenionym naukowcem i dydaktykiem. Prowadzi zajęcia m.in. z zakresu spektroskopii NMR, biologicznych baz danych czy biotechnologii praktycznej. Organizuje wyjazdy studentów do przedsiębiorstw stosujących metody biotechnologiczne, aby zapoznali się z organizacją i funkcjonowaniem przedsiębiorstw w gospodarce oraz poznali bliżej specyfikę laboratoriów firmowych.

Nagroda „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza jest przyznawana na Uniwersytecie Gdańskim każdego roku za szczególne osiągnięcia dydaktyczne trzem nauczycielom akademickim UG. Nauczycieli zgłaszają do nagrody dziekani wydziałów w porozumieniu z wydziałowymi radami samorządu studentów. Wnioski rozpatruje powołana specjalnie Komisja Konkursowa złożona ze studentów i  nauczycieli akademickich. Patronem nagrody jest Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) wybitny gdański pedagog i uczony, zasłużony dla zachowania polskości Pomorza, lektor języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim.

Wręczenie nagród odbywa  się tradycyjnie 20 marca każdego roku podczas uroczystego posiedzenia Senatu UG z okazji Święta Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku uroczystość odbędzie się 21 marca 2016 roku o godz. 10.00 w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie, ul. Wita Stwosza 53.

Zgłoszonym przez poszczególne wydziały kandydatom Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia, które w tym roku otrzymali:

prof. UG dr hab. Małgorzata Witak  (Wydział Oceanografii i Geografii)
prof. UG dr hab. Beata Możejko (Wydział Historyczny)
dr Jakub Szlachetko (Wydział Prawa i Administracji)
prof. UG dr hab. Beata Liberek  (Wydział Chemii)
prof. dr hab. Krystyna Gawlikowska-Hueckel (Wydział Ekonomiczny)
prof. UG dr hab. Paweł Sitkiewicz  (Wydział Filologiczny)
prof. UG dr hab. Antoni Augustynowicz  (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki)
prof. UG dr hab. Maciej Szczurowski (Wydział Nauk Społecznych)

    

ip

Słowa kluczowe: mrongowiusze 2016, uniwersytet gdański
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Od nowego roku akademickiego więcej kandydatÃłw będzie przyjmowanych na studia wojskowe.
Wyższe limity przyjęć na uczelniach wojskowych od roku akademickiego 2019/2020

Od nowego roku akademickiego więcej kandydatów będzie przyjmowanych na studia wojskowe.

Jak przetrwać upały? Porad udziela ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku Gdańsk

Wysokie temperatury mogą dawać się we znaki... sprawdźmy, jak sobie z nimi poradzić wg ekspertki!

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.