Wiadomości - Z życia Uczelni

Naukowcy z UG odkryli nowy gatunek storczyka, którego prętosłup przypomina twarz diabła

2016-08-03 13:42:21 | Gdańsk

Dr Marta Kolanowska z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego wraz ze współpracownikami z fundacji Buenoy Yumartán Aldea Ecológica odnalazła nowy gatunek storczyka w południowej Kolumbii. Nazwę Telipogon diabolicus kwiat zawdzięcza budowie prętosłupa, który przypomina twarz diabła. O tej niezwykłej orchidei pisze już cały świat!

W pracach terenowych w południowej Kolumbii oprócz dr Marty Kolanowskiej brały udział również dwie osoby związane z fundacją Buenoy Yumartán Aldea Ecológica. W trakcie wypraw mieli okazję pracować zarówno w lesie mgielnym, lasach górskich, jak i paramo (trawiasto-krzewiasta formacja formująca się powyżej górnej granicy lasu w Andach). Podczas badań przygotowano dokumentację odnalezionych storczyków, tzn. wykonano zdjęcia wybranych okazów, odnotowano dane lokalizacyjne, wysokość n.p.m., określono liczebność populacji. Pobyt w regionie trwał zaledwie kilka dni, ale na podstawie analizy zebranych materiałów opisano kilka nieznanych wcześniej gatunków orchidei, m.in. Telipogon diabolicus.

Nazwa tej niewielkiej orchidei nawiązuje do budowy prętosłupa (struktura generatywna powstała ze zrośnięcia słupka i pręcika), który wyglądem przypomina twarz diabła. Nieznany wcześniej gatunek opisali dr Marta Kolanowska i prof. dr hab. Dariusz L. Szlachetko z Wydziału Biologii UG we współpracy z Ramiro Medina Trejo (Kolumbia). Ze względu na lokalizację jedynej znanej populacji T. diabolicus w pobliżu głównej drogi łączącej Pasto i Mocoa - dwa miasta będące stolicami departamentów (odpowiednio Narińo i Putumayo) oraz wrażliwość wysokogórskich formacji roślinnych na zmiany klimatu storczyk ten został zaklasyfikowany jako krytycznie zagrożony.

Południowa Kolumbia stała się w ostatnich latach obiektem zainteresowań wspomnianych badaczy ze względu na bardzo dużą różnorodność siedliskową tego regionu a także niski stopień poznania flory obszaru. Odnalezienie tak niezwykłego gatunku w pobliżu głównej drogi jest dowodem na to jak wiele orchidei wciąż czeka „na odkrycie”. W ciągu ostatnich 3 lat pracownicy i doktoranci Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody opisali z obszaru Kolumbii ponad 50 gatunków storczyków nieznanych wcześniej nauce. Ponad 500 gatunków roślin, przede wszystkim storczykowatych (Orchidaceae) liczy ekspozycja na Wydziale Biologii UG. Są to gatunki charakterystyczne przede wszystkim dla obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Rośliny zgromadzone w kolekcji stanowią cenny materiał do badań naukowych z zakresu morfologii, histologii, fenologii oraz taksonomii roślin, w tym taksonomii molekularnej.

Najbardziej intrygującym pytaniem dotyczącym T. diabolicus pozostaje aspekt jego zapylania. Dotychczasowe badania wskazują, że u storczyków z rodzaju Telipogon pyłkowiny przenoszone są przez owady podczas pseudokopulacji (pyłkowiny zostają przyczepione do ciała samca owada gdy ten próbuje kopulować z kwiatem przypominającym mu samicę), jednak nie opublikowano do tej pory materiałów potwierdzających to założenie. Niezwykle ciekawe byłoby zaobserwować insekta, któremu „diaboliczny” prętosłup przypomina samicę jego gatunku.

Po opublikowaniu informacji na temat odkrycia „diabelskiej orchidei” w serwisie EurekAlert! oraz w sekcji „Speaking of Science” prowadzonej przez the Washington Post, storczyk błyskawicznie zdobył niezwykłą „popularność”. Notatki na temat T. diabolicus ukazały się w m.in. na stronach internetowych International Business Times, Live Science, Nature World News, Science World Report, National Geographic (www.nat-geo.ru), a także w mediach kolumbijskich (El Espectador), hiszpańskich (www.abc.es), włoskich (Notizie.it), niemieckich (www.spektrum.de), czeskich (Ekolist.cz), rosyjskich (ria.ru), a nawet wietnamskich (www.baoxaydung.com.vn).

Warto dodać, ze wiele gatunków storczyków przypomina swoim wyglądem różne zwierzęta czy postaci. Dobrymi przykładami są Dracula simia przypominająca małpę, Ophrys bomybliflora przypominająca śmiejącego się trzmiela czy Habenaria radiata przypominającą czaplę białą.

 

ip

Słowa kluczowe: kwiatek z głową diabła, storczyk telipogon diabolicus, unwersytet gdański
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Światowe Forum Dziekanów Prawa oraz konferencja Światowego Stowarzyszenia Szkół Prawa w Gdańsku! Gdańsk

Uniwersytet Gdański, jako pierwszy w Polsce, będzie gospodarzem tych prestiżowych wydarzeń.

Adapciak ELSA 2019 - poznajcie szczegóły wyjazdu!

Początek studiów może być ciężki... dobrze jest więc pójść na nie z pewną wiedzą i paczką sprawdzonych kompanów.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne