Wiadomości - Z życia Uczelni

Ochrona wydmowych gatunków roślin - Uroczyste otwarcie II etapu "Laboratorium Wydmowego" na UG

2016-10-11 13:29:05 | Gdańsk

Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie II etapu „Laboratorium Wydmowego”, które odbędzie 13 października br. Celem projektu było utworzenie sztucznej wydmy, która ma służyć ochronie gatunków wydmowych, w tym gatunków chronionych, badaniom nad możliwościami przetrwania i rozwojem roślin występujących na podłożu piaszczystym (psammofitów) oraz celom edukacyjnym.

Czas: 13 października 2016 r., godz. 12:00
Miejsce: Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk Sobieszewo, ul. Ornitologów 26
Organizatorzy: Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Projekt „Laboratorium Wydmowe” jest realizowany przez Stację Biologiczną od 2013 roku. Uroczyste otwarcie I etapu „Laboratorium Wydmowego” odbyło się 6 maja 2014 roku. W tym dniu posadzone zostały pierwsze gatunki roślin wydmowych: piaskownicy zwyczajnej, groszka nadmorskiego, bylicy polnej, kostrzewy poleskiej i kocanek piaskowych. Honorowy patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, a partnerami przedsięwzięcia zostali: Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk SA i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

W maju i październiku 2014 partnerzy Stacji wraz z pracownikami i studentami Wydziału Biologii UG wzięli udział w akcjach przesadzania gatunków wydmowych z terenu przeznaczonego pod rozbudowę Terminalu Kontenerowego.  W 2015 roku na terenie sztucznej wydmy odbywały się zajęcia edukacyjno-dydaktyczne dla studentów oraz uczniów z Trójmiasta i okolic. Wykonywano niezbędne prace pielęgnacyjne i prowadzono badania w ramach pracy magisterskiej związanej z biologią i kondycją życiową metaplantowanych roślin (metaplantacja polega na przeniesieniu egzemplarzy roślin na nowe, niezagrożone miejsce).

Pod koniec 2015 roku powstał projekt „Laboratorium Wydmowe II” dotyczący rozbudowy i  modernizacji otoczenia wydmy. Prace przy użyciu ciężkiego sprzętu trwały około miesiąca. Ściągnięto ponad 20-centymetrową warstwę gruntu, teren wyłożono geowłókniną i wysypano 3,5 tysiąca ton piasku nadmorskiego. A wszystko po to, aby sztuczna wydma i teren wokół niej jak najwierniej imitowały naturalne siedlisko nadmorskie. Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku rozpoczęła się budowa infrastruktury technicznej - pomostów i wygrodzenie terenu Laboratorium Wydmowego.

Celem edukacyjno-dydaktycznym „Laboratorium Wydmowego” jest zdobywanie wiedzy o gatunkach roślin typowych dla brzegu morskiego – ich przystosowaniach w budowie i funkcjach życiowych, znaczeniu w ekosystemie oraz w ochronie przyrody. Realizacja tego celu jest możliwa dzięki sztucznej wydmie, a odbywa się przez bezpośredni kontakt ze stworzonym siedliskiem.

13 października br. planowane jest uroczyste otwarcie „Laboratorium Wydmowego II” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Historia i działalność Stacji
Obecna Stacja Biologiczna była w Wolnym Mieście Gdańsku portem wodno-lotniczym.  W głównym budynku dworca mieściła się restauracja i sala odlotów. Pod koniec lat 20. XX wieku port utrzymywał regularne połączenia z Kalmarem i Sztokholmem. Był eksploatowany przez Lufthansę.
Początkowo Stacja należała do Instytutu Biologii Medycznej Akademii Medycznej w Gdańsku, a od 1971 stała się częścią Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie Stacja Biologiczna jest jednostką dydaktyczną Wydziału Biologii UG. Działalność Stacji nastawiona jest głównie na edukację ekologiczną. W placówce odbywają się zajęcia plenerowe, terenowe i laboratoryjne dla studentów Wydziałów Biologii i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, a także warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży, szkolenia, wystawy, pikniki oraz spotkania społeczności i instytucji lokalnych związanych z ochroną przyrody Wyspy Sobieszewskiej.

 

ip

Słowa kluczowe: ochrona wydmowych gatunków roślin, stacja biologiczna ug, uniwersytet gdański
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Geoinformatyka - nowy kierunek
Geoinformatyka - nowy kierunek na przyszłość

Zobacz, na czym polega najnowszy kierunek na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.