Konferencje - Z życia Uczelni

Od Wolnej Europy do Wolnej Polski

2014-09-01 14:06:44 | Gdańsk

Polityczni uchodźcy i amerykańska polityka zagraniczna w pierwszych latach zimnej wojny, początki Komitetu Wolnej Europy, początki Radia Wolna Europa, a także książki i ulotki KWE to tematyka międzynarodowego sympozjum „Od Wolnej Europy do Wolnej Polski: Komitet Wolnej Europy w czasie zimnej wojny”, które odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim. W czasie sympozjum odbędzie się także panel dyskusyjny „Krucjata wolności: znaczenie w Ameryce i za żelazną kurtyną, a także spotkania ze świadkami historii tamtych czasów: Mirosławem Chojeckim, Robertem Gilette, Andrzejem Mietkowskim i Witoldem Pronobisem. Gościem honorowym będzie Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, który wygłosi wykład otwarty. Zapraszamy.

Patronat nad sympozjum objął Prezydent  Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Tytuł: Od Wolnej Europy do Wolnej Polski: Komitet Wolnej Europy w czasie zimnej wojny
Czas: 5-6 września 2014, początek o godz. 9.00
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych UG, kampus Gdańsk-Oliwa, ul. Bażyńskiego 4, aula S205
Organizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej i Uniwersytet Gdański.

Wstęp na obrady sympozjum jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Obrady będą także transmitowane przez IPN TV: http://pamiec.pl/pa/ipn-tv

Obrady prowadzone będą w języku angielskim, ale organizatorzy zapewniają tłumaczenia symultaniczne (angielsko-polskie).

Spotkanie zaplanowano w formie pięciu paneli dyskusyjnych. W piątek, 5 września 2014, od godziny 9:00 do 19:00 odbędą się następujące sesje: 

- „Uchodźcy polityczni a amerykańska polityka zagraniczna w pierwszych latach zimnej wojny”,
- „ Początki Komitetu Wolnej Europy i uruchomienie Radia Wolna Europa”,
- „Programy wsparcia dla uchodźców politycznych prowadzone przez KWE”
-  „Od ulotek po książki: programy dystrybucji słowa drukowanego prowadzone przez KWE”.

Natomiast w sobotę (6 września 2014) o godz. 9:00 rozpocznie się panel zatytułowany:
- „Krucjata wolności: znaczenie w Ameryce i za żelazną kurtyną”.

W sympozjum udział wezmą znani i cenieni badacze dziejów zimnej wojny z dziesięciu krajów świata, m.in. Scott Lucas,  Kenneth Osgood, Michael Warner, czy Hugh Wilford. Wśród gości sympozjum znajdą się także osoby, które pracowały, bądź współpracowały z Komitetem Wolnej Europy, czy Amerykańską Agencją Informacyjną (USIA), m.in.: A. Ross Johnson, Leonard Baldyga, Richard Cummings, Richard Rowson.

Gratką dla studentów historii i osób zainteresowanych działalnością opozycyjną w kraju i za granicą, drugim obiegiem wydawniczym, współpracą z emigracją niepodległościową i z Amerykanami będą z pewnością relacje świadków historii: Mirosława Chojeckiego, Roberta Gilette, Andrzeja Mietkowskiego i Witolda Pronobisa.

W obradach sympozjum wezmą także udział badacze zaangażowani w Centralny Projekt Badawczy IPN „Polska emigracja polityczna 1939-1990”, m.in. Małgorzata Choma-Jusińska i Paweł Sowiński.  Spośród polskich badaczy w obradach udział wezmą też Paweł Machcewicz i Jakub Tyszkiewcz. Wśród gości zagranicznych znajdą się również autorzy, którzy pod redakcją Katalin Kádár Lynn przygotowali tom poświęcony w całości dziejom Komitetu Wolnej Europy.

Obrady sympozjum w dniu 5 września o 9:00 otworzą: Prorektor ds. Nauki – prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, a także Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr. Łukasz Kamiński. W sobotę, 6 września, o godzinie 9:00 gości sympozjum powita Rektor Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Bernard Lammek. Po jego wystąpieniu głos zabierze gość specjalny – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce – Stephen D. Mull,który będzie mówił o promowaniu wolnych mediów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na zakończenie otwartej dla publiczności części obrad, w sobotę o godzinie 12:00 będzie miał miejsce wykład gościa honorowego sympozjum Prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa, który specjalnie w tym celu przyjedzie tego dnia do Polski.

Dzięki współpracy z wydawcami, w trakcie obrad sympozjum będzie można zapoznać się najnowszymi publikacjami dotyczącymi dyskutowanej problematyki, zarówno z Polski, z Europy, jak i ze Stanów Zjednoczonych.

Wsparcie w organizacji tego wyjątkowego, światowego spotkania badaczy dziejów zimnej wojny w Gdańsku – „mieście wolności” – zaoferowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Ponadto, partnerami organizatorów zostały znane i cenione instytucje zajmujące się gromadzeniem, przechowywaniem i badaniem materiałów archiwalnych dotyczących tej problematyki z Europy i Stanów Zjednoczonych:  Instytut Hoovera z Uniwersytetu Stanforda (Hoover Institution, Stanford University), Archiwum Społeczeństwa Otwartego (Open Society Archives) z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie (Central European University), Centrum Wilsona z Waszyngtonu (Wilson Center), Uniwersytet w Lejdzie (Universiteit Leiden). Partnerem organizatorów jest także wydawnictwo Helena History Press ze Stanów Zjednoczonych. 

ip

Słowa kluczowe: konferencja ug od wolnej europy do wolnej polski program sympozjum
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Polecamy
Tydzień Programisty
Czwarta edycja Tygodnia Programisty odbędzie się już we wrześniu!

Zobacz, co wydarzy się podczas trzeciej edycji Tygodnia Programisty.

DT.Uni: Design Thinking Approach 2020
Konferencja DT.Uni 2020 w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej

Zapraszamy na DT.Uni: Design Thinking Approach for an Interdyscyplinary University.

Polecamy
Ostatnio dodane
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.