Konferencje - Z życia Uczelni

Panel – Rola rzecznika prasowego w organizacji – oczekiwania i możliwości

2015-10-06 13:36:53 | Gdańsk

Zapraszamy do zapoznania się z tematem pierwszego panelu: "Rola rzecznika prasowego w organizacji – oczekiwania i możliwości", który odędzie się 8 października 2015 w godzinach 13.00-14.30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4, w auli S207.

Rosnąca rola ekspertów w komunikacji skłania do refleksji na temat zadań rzecznika prasowego w organizacji. Oczekiwania wobec niego, zarówno ze strony pracodawców, jak i mediów, są bardzo wysokie. Ale także dzięki nowoczesnym technologiom możliwości komunikacyjne są bardzo szerokie. Jednocześnie sposób komunikowania w dobie dynamicznie zmieniających się mediów, gdzie słowem kluczem jest „atrakcyjność” przekazu stał się coraz trudniejszy. Znalezienie równowagi pomiędzy możliwościami, jakie pozostają w zasięgu rzecznika prasowego, a oczekiwaniami organizacji, którą reprezentuje i mediów, z którymi na co dzień współpracuje, jest trudne i wymaga profesjonalizmu. Także w obszarze prawnym. Brak umiejętności poruszania się w zapisach prawnych, regulujących wzajemne stosunki mediów i organizacji, jest dziś często przyczyną bezradności rzeczników prasowych w codziennych kontaktach z dziennikarzami, szczególnie w trudnych sytuacjach kryzysów komunikacyjnych.

Niebagatelny jest również aspekt etyczny działań rzecznika prasowego, a szerzej specjalistów PR,  uznawanych często za kreatorów rzeczywistości, którzy posługują się półprawdami, nierzadko kłamstwami, a najczęściej nic nieznaczącymi, ale błyskotliwymi sformułowaniami budującymi kruche wizerunkowe konstrukcje. Tymczasem praca rzecznika prasowego musi się opierać na konkretnej wiedzy, umiejętnościach i zawodowej rzetelności. Jest – aż strach użyć górnolotnego sformułowania – służbą, która ma służyć właśnie dobru wspólnemu.

Obszarów do rozważań praktycznych i teoretycznych w zakresie pracy rzecznika prasowego – jest wiele. Nie sposób wyczerpać wszystkie zagadnienia w czasie półtoragodzinnego panelu dyskusyjnego. Warto jednak od czegoś zacząć. Podjęliśmy wyzwanie zaprezentowania szeregu zagadnień – kontrowersyjnych, ale także tych prostych, związanych z codziennymi działaniami komunikacyjnymi. Własny punkt widzenia zaprezentują rzecznicy prasowi reprezentujący organizacje publiczne, środowisko biznesowe, ale także dziennikarz i ekspert prawny. Zapraszamy do dyskusji i podzielenia się z nami uwagami i spostrzeżeniami. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie będzie początkiem wspólnych działań w zakresie uzupełniania dobrych zawodowych praktyk w pracy rzecznika prasowego i pomoże we wzajemnym zrozumieniu różnych, a jednocześnie wspólnych, ról  i zadań, jakie stoją przed specjalistami PR, mediami i organizacjami, będącymi częścią lokalnych społeczności.

PROGRAM
1. Wprowadzenie dr Maria Łoszewska-Ołowska, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego - Rzecznik prasowy pomiędzy oczekiwaniami dziennikarzy, przełożonych, a prawem
2. Rzecznik prasowy w instytucji publicznej –  Antoni Pawlak, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Gdańska
3. Rzecznik prasowy w biznesie i korporacji – Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos
4. Rzecznik prasowy w uczelni publicznej – Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
5. Po „drugiej” stronie? – kontakt dziennikarza z rzecznikiem prasowym – Anna Włodkowska, dziennikarz TVP S.A. Oddział w Gdańsku
6. Dyskusja z udziałem zaproszonych gości, rzeczników prasowych oraz studentów
7. Podsumowanie

Prowadzenie – dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, współautorka książki „Rzecznik prasowy – oczekiwania i możliwości. Perspektywa teoretyczna i praktyczna”

Słowa kluczowe: międzynarodowa konferencja, uniwersytet gdański, media, biznes, kultura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Tygiel 2024
Przed nami XVI Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa TYGIEL 2024

Pod hasłem "Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju".

Polecamy
Forum InÅźynierÃłw Przyszłości 2020 - relacja
Forum Inżynierów Przyszłości 2020 - relacja z wydarzenia [ZDJĘCIA]

Zobacz, jak wyglądała hybrydowa konferencja!

Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym
"Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym" - informacje o konferencji online

Koło Naukowe Komparatystyki Prawniczej WPiA UW zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową.

Ostatnio dodane
Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Popularne