Wykłady otwarte
Dni Fińskie na Uniwersytecie Gdańskim

Dni Fińskie na Uniwersytecie Gdańskim

  • 2014-03-31, do 2014-04-04
  • Wydział Filologiczny, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk

Opis

Od 31 marca do 4 kwietnia na Uniwersytecie Gdańskim (UG) odbywać się będą Dni Fińskie. Gośćmi na uniwersyteckim kampusie będą Ambasador i Konsul Honorowy Finlandii, Jari Vilén oraz Grzegorz Brzostowski, a także przedstawiciele lokalnych firm o fińskich korzeniach, m.in. Kemiry czy Metsy.

Organizacją Dni Fińskich UG chce zapoczątkować dyskusję nad planowanym wprowadzeniem do swojego programu kształcenia studiów fińskich. – Na przykładzie Trójmiasta, które coraz silniej wiąże się społecznie i biznesowo z Finlandią, pragniemy pokazać, że takie kierunki są potrzebne, podobnie sama znajomość języka fińskiego. Mamy też nadzieję na zaangażowanie przedstawicieli fińskich firm działających w Polsce w dialog na temat optymalnego profilu absolwenta naszych studiów. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli na stworzenie innowacyjnego programu nauczania – tłumaczy dr hab. Kazimierz Musiał z Katedry Skandynawistyki UG.

5 intensywnych fińskich dni
Wydarzenie zostało podzielone na kilka kategorii, które umożliwią prowadzenie żywej i owocnej dyskusji. Dwa pierwsze dni mają na celu przedstawienie perspektyw budowania więzi między Polską i Finlandią, kolejne natomiast skupić się na prezentowaniu literatury kraju, jego kultury oraz społeczności.

Jednym z najważniejszych aspektów dla młodych poruszonych w trakcie wydarzenia będzie aspekt biznesowy. Uczestnicy  będą mieli okazję posłuchać przedstawicieli trójmiejskich firm o fińskich korzeniach, o tym co jest istotne w prowadzeniu ich biznesu i co mogą zaoferować przyszłym absolwentom. – Dni Fińskie to już drugie, po zorganizowanej przez nas na początku marca wystawie „Finlandia. Ludzie. Kultura. Natura.”, wydarzenie promujące Finlandię, w którym mamy przyjemność uczestniczyć w tym roku. Naszą aktywnością chcemy przybliżać mieszkańcom Trójmiasta wiedzę o tym kraju, a jednocześnie pokazywać im, że utrzymywanie relacji z fińskimi firmami jest korzystne z punktu widzenia kariery zawodowej. Tym bardziej że takie firmy jak Kemira dostrzegają potencjał w prowadzeniu swojego biznesu w Polsce – mówi Arkadiusz Rochowczyk, dyrektor zarządzający Kemiry.

Poznaj kulturę
W trakcie Dni Fińskich oprócz prowadzonych dyskusji na temat zasadności otwierania nowego kierunku, omawiania aspektów politycznych czy ekonomicznych, przybliżana zostanie literatura oraz kultura Finlandii. Goście będą mieli okazję posłuchać wykładów o literaturze współczesnej, najnowszym kinie fińskim (jak i obejrzeć same filmy) oraz sztuce – rzeźbie malarstwie czy współczesnej sztuce fińskiej Laponii.

Dni Fińskie to wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie studentów i przyszłych studentów, dla których planuje się otwarcie nowego kierunku studiów. A może to być po prostu szansa, żeby dowiedzieć się więcej o tym wciąż mało popularnym kraju. – Dla Finlandii Polska to wciąż nieodkryta ziemia i odwrotnie. Zainicjowanie dyskusji na temat utworzenia nowego kierunku studiów jest bardzo istotne. Tym sposobem poszerzymy możliwości kształcenia, tworzymy nowe zasoby wiedzy oraz dbamy o interesy obywateli fińskich, bo ich samych, jak i ich rodzimych firm na Pomorzu jest coraz więcej – mówi Konsul Honorowy Grzegorz Brzostowski.

Dni Fińskie zostały objęte patronatem honorowym przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr. hab. Bernarda Lammka oraz Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, a partnerami wspierającymi są Nordea Centrum, Swedish Institute, Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk, Swedish Chamber of Commerce, Kemira oraz Cimo.

Całe wydarzenie w zależności od wykładu/debaty będzie prowadzone albo w języku polskim (jeśli nazwa wykładu jest po polsku), albo angielskim (jeśli nazwa wykładu jest po angielsku).

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych, ale na  wykładach odbywających się w sali 2.7 liczba miejsc jest ograniczona.

Wszystkie wydarzenia Fińskich Dni w Gdańsku odbędą się na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Wrzeszczu, Wydział Filologiczny, ul. Wita Stwosza 55. Kampus jest łatwo dostępny z lotniska (ok. 20 min jazdy samochodem).

Harmonogram:
31 marca 2014 – Perspektywy powstania kierunku fińskiego cz. 1
1 kwietnia 2014 – Perspektywy powstania kierunku fińskiego cz. 2
2 kwietnia 2014 – Literatura
3 kwietnia 2014  – Biznes i społeczeństwo
4 kwietnia 2014 – Kultura

ip

Polecamy
Ostatnio dodane
Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Dzień Otwarty Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie już 19 kwietnia

Maturzyści i osoby zainteresowane studiami, będą mogły poznać naszą bogatą ofertę edukacyjną i porozmawiać z przedstawicielami 80 kierunków oraz 200 specjalności.

Czy moÅźna przedłuÅźyć urlop dziekański?
Czy można przedłużyć urlop dziekański?

Tzw. dziekanka ratuje niejednego studenta.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.