Dzieje się - Sztuka

Poznaj artystów ósmej edycji Festiwalu NARRACJE

2016-09-26 10:31:26 | Gdańsk

Co przygotują artyści i artystki ósmej edycji Festiwalu NARRACJE „Królestwo 60,8 m n.p.m”? Jakie miejsca, historie i problemy przybliżą nam ich prace? Kurator NARRACJI, Stach Szabłowski, opowiada o instalacjach, obiektach i interwencjach artystycznych w tkankę miejską Biskupiej Górki.



Podczas NARRACJI obejrzymy 22 projekty, 28 artystów i kolektywów. Zaproszeni twórcy zinterpretują Biskupią Górkę, która na dwa dni przeobrazi się w „Królestwo 60,8 m n.p.m.”.

- Biskupia Górka jest moim zdaniem jedną z najbardziej niezwykłych dzielnic Gdańska. To, co robimy tutaj z artystami, nazwaliśmy Królestwem. Królestwo, czyli pewna alegoria, osobny świat, osobny system, który jest zorganizowany w innym porządku niż pozostała część miasta. „Królestwo” nawiązuje też do serialu Larsa von Triera o tym samym tytule. Opowiadał w nim o realnie istniejącym miejscu w Kopenhadze, wielkim szpitalu publicznym, który mieszkańcy popularnie nazywali Królestwem. Von Trier, żeby opowiedzieć o tym miejscu oplótł je grubymi nićmi fikcji. Fikcja, podchywtywanie i kontynuowanie narracji, rozwijanie opowieści, którą przedstawia nam Biskupia Górka swoją architekturą, historiami mieszkańców i topografią jest narzędziem, którego używamy razem z artystami podczas NARRACJI. Żeby zobaczyć dzielnicę naprawdę spróbujemy ją obejrzeć przez filtr fikcji, projekcji i spekulacji - zapowiada Stach Szabłowski.

Podczas Narracji, u podnóża dawnego Schroniska im. Pawła Beneke, zobaczymy pracę Karoliny Freino. Wybudowane tuż przed II Wojną Światową, ukształtowane podobnie do krzyżackiego zamku schronisko, góruje nad Biskupią Górką, a w NARRACJACH jest miejscem symbolicznym. Artystka znalazła informację, że przez chwilę, w średniowieczu, przebywał tu Henryk IV, późniejszy król Anglii, bohater jednej ze sztuk Szekspira. Freino wsłuchuje się nie tylko w Biskupią Górkę, ale także w historię opowiedzianą przez Szekspira. Wywoła w zagajniku, u podnóża Schroniska, widmo jednej z postaci sztuki Szekspira – Pogłoski. Postaci, która sieje lęk, niezgodę, wątpliwości. - Kiedy wsłuchamy się dokładnie w ten głos, dotrze do nas, jak niepokojąco przypomina dyskurs, którym obecnie posługują się populiści w różnych krajach Europy w swojej walce o władze - komentuje prace Szabłowski.

Ciekawy projekt, zakładający interakcję z miejscowymi dziećmi, przygotowali Marta Kawecka i Rafał Smoliński. Ich „Droga” to animacja poklatkowa, której współautorami będą najmłodsi mieszkańcy Biskupiej Górki. - Przejdziemy (częściowo przebiegniemy) wraz z dziećmi drogę pod górę, zaglądając w ciekawe zakątki ich dzielnicy. Dzieci będą naszymi przewodnikami, zarówno jeśli chodzi o wybór drogi, jak i miejsca postojów. Ważna jest dla nas symbolika wspinania się, pokonywania drogi, na której będzie opierać się dynamika animacji. Wspólny spacer, połączony z nagrywaniem animacji, spowoduje, że dzieci będą musiały spojrzeć inaczej na miejsce, w którym mieszkają, poszukać jak najwięcej ciekawych zakamarków, odkryć na nowo znane otoczenie i podzielić się nim z nami, obcymi - opowiadają artyści.

Do historycznego miejsca dzielnicy nawiązują Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz w swojej pracy „Nie-uczta”. Za pomocą instalacji chcą obudzić ducha wspomnień i opowieści konkretnego miejsca na Biskupiej Górce - Café Bergschlösschen. Jak wszystkie tereny w tej okolicy kawiarnia łączy się z historycznymi zawirowaniami wokół Gdańska, ale przede wszystkim opowieściami konkretnych osób, jak np. p. Urszuli Kiedrowskiej z d. Marschinke - „Cafe Bischofshöhe” mieściła się w bardzo dużym, pięknym, drewnianym domu, wewnątrz znajdowała się wielka sala ze stolikami, parkietem do tańca i ze sceną, a na dworze, we wspaniałym ogrodzie, można było posiedzieć przy kawie czy herbacie. Do kawiarni dochodziło się pieszo schodkami od ulicy Biskupiej lub można było dojechać samochodem pod sam dom.

Artyści i artystki NARRACJI 8, „Królestwo 60,8 m n.p.m”: Zorka Wollny i Andrzej Wasilewski, Kuba Bąkowski, Marcin Zawicki, Karolina Freino, Bartek Buczek, Witek Orski, Honorata Martin, Olaf Brzeski, Norman Leto i Michał Marczak, Anna Witkowska i Adam Witkowski, Borys Lewandowski i Aleksandra Kardaczyńska, Piotr Wysocki i Dominik Jałowiński, Paweł Kowzan, Mariusz Waras, Michał Sosiński, Grzegorz Kozera, Marta Kawecka i Rafał Smoliński, Dagmara Pochyła, Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz oraz Martyna Jastrzębska, Dominik Lejman, Stowarzyszenie WAGA z mieszkańcami, Ritą Jankowską i Wojciechem Ostrowskim (przedstawienie teatralne „Nasze królestwo jest stąd).

Festiwal NARRACJE 8 „Królestwo 60,8 m n.p.m”

21 – 22 października 2016,

Biskupia Górka, Gdańsk

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: narracje 2016, festiwal narracje, Biskupia Górka,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal
Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? [Aktualizacja: Już to wiemy!]

Muzeum Architektury we Wrocławiu szukało kobiety ze zdjęcia z 1982 roku.

Dziewczyna z bratkami
"Dziewczyna z bratkami" - Tamara Łempicka miesza nowoczesność z klasycznym warsztatem

Niewielu artystkom udało się osiągnąć taką sławę jak Tamarze Łempickiej, której obrazy są dziś masowo reprodukowane.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.