Sztuka
Festiwal Narracje w Gdańsku

Festiwal Narracje w Gdańsku

  • 2016-10-21, do 2016-10-22
  • Biskupia Górka , Gdańsk

Opis

Co przygotują artyści i artystki ósmej edycji Festiwalu NARRACJE „Królestwo 60,8 m n.p.m”? Jakie miejsca, historie i problemy przybliżą nam ich prace? Kurator NARRACJI, Stach Szabłowski, opowiada o instalacjach, obiektach i interwencjach artystycznych w tkankę miejską Biskupiej Górki.

Podczas NARRACJI obejrzymy 22 projekty, 28 artystów i kolektywów. Zaproszeni twórcy zinterpretują Biskupią Górkę, która na dwa dni przeobrazi się w "Królestwo 60,8 m n.p.m.".

- Biskupia Górka jest moim zdaniem jedną z najbardziej niezwykłych dzielnic Gdańska. To, co robimy tutaj z artystami, nazwaliśmy Królestwem. Królestwo, czyli pewna alegoria, osobny świat, osobny system, który  jest zorganizowany w innym porządku niż pozostała część miasta. „Królestwo” nawiązuje też do serialu Larsa von Triera o tym samym tytule. Opowiadał w nim o realnie istniejącym miejscu w Kopenhadze, wielkim szpitalu publicznym, który mieszkańcy popularnie nazywali Królestwem. Von Trier, żeby opowiedzieć o tym miejscu oplótł je grubymi nićmi fikcji. Fikcja, podchywtywanie i kontynuowanie narracji, rozwijanie opowieści, którą przedstawia nam Biskupia Górka swoją architekturą, historiami mieszkańców i topografią jest narzędziem, którego używamy razem z artystami podczas NARRACJI. Żeby zobaczyć dzielnicę naprawdę spróbujemy ją obejrzeć przez filtr fikcji, projekcji i spekulacji – zapowiada Stach Szabłowski.

Podczas Narracji, u podnóża dawnego Schroniska im. Pawła Beneke, zobaczymy pracę Karoliny Freino. Wybudowane tuż przed II Wojną Światową, ukształtowane podobnie do krzyżackiego zamku schronisko, góruje nad Biskupią Górką, a w NARRACJACH jest miejscem symbolicznym. Artystka znalazła informację, że przez chwilę, w średniowieczu, przebywał tu Henryk IV, późniejszy król Anglii, bohater jednej ze sztuk Szekspira. Freino wsłuchuje się nie tylko w Biskupią Górkę, ale także w historię opowiedzianą przez Szekspira. Wywoła w zagajniku, u podnóża Schroniska, widmo jednej z postaci sztuki Szekspira – Pogłoski. Postaci, która sieje lęk, niezgodę, wątpliwości. - Kiedy wsłuchamy się dokładnie w ten głos, dotrze do nas, jak niepokojąco przypomina dyskurs, którym obecnie posługują się populiści w różnych krajach Europy w swojej walce o władze – komentuje prace Szabłowski.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.