Sztuka
ARVO PÄRT - znany i nieznany

ARVO PÄRT - znany i nieznany

  • 2017-08-27, , godzina 17:00, do 2017-09-17
  • wstęp wolny
  • Centrum św. Jana, Gdańsk

Opis

Podczas wernisażu znakomity gdański zespół NeoQuartet (Karolina Piątkowska-Nowicka -  skrzypce I, Paweł Kapica – skrzypce II, Michał  Markowski – altówka i Krzysztof Pawłowski – wiolonczela) zaprezentuje kilka wybranych utworów kompozytora: Summa, Fratres, Psalom, Da pacem Domine i Solfeggio.

Wystawa poświęcona Arvo Pärtowi - jednemu z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych - prezentuje m.in. dzieciństwo kompozytora w Paide, nazywanym sercem Estonii, jego drogę do niezależności twórczej,  konflikt z władzami i emigrację oraz powrót do ojczyzny w 2010 r., a także okoliczności utworzenia Centrum Arvo Pärta w Laulasmaa – urzekającej pięknem natury nadbałtyckiej wsi.Składa się z kilkunastu plansz tematycznych przybliżających nam różne etapy życia i twórczości kompozytora. W świat wyobraźni muzycznej Pärta wprowadza nas tablica podejmująca próbę interpretacji jego muzyki i światopoglądu.

Wystawa prezentowana jest z okazji Prezydencji Estonii w UE otwierając zarazem gdańskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, świętowane w przyszłym roku jednocześnie w Polsce i Wydarzenie objęte zostało patronatem Tomasza Posadzkiego - Honorowego Konsula Estonii w Gdańsku.

Mapa

Ostatnio czytane
Gruby, rudy kot na słynnych obrazach
Gruby, rudy kot na słynnych obrazach

Każdy z nas lubi grube koty. A zwłaszcza grube, rude koty.

Niesamowite rysunki na chodniku: Julian Beever
Niesamowite rysunki na chodniku: Julian Beever

Ci artyści uliczni posiedli umiejętność oszukiwania ludzkiego oka.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Polecamy