Sztuka
Gdzie Wisły biegu koniec

Gdzie Wisły biegu koniec

  • 2017-04-22, , godzina 15:00
  • Galeria Domu Kultury „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury ul. Turystyczna 3, Gdańsk

Opis

22 kwietnia 2017 (sobota), godz. 15.00 Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola

zapraszają na

„Gdzie Wisły biegu koniec” – DYSKUSJA / WYSTAWA

Wystawa czasowa, poświęcona 3 rocznicom obchodzonym w 2017 r. Pierwsza z nich to Rok Rzeki Wisły, upamiętniający 550. rocznicę tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Druga, to 210. rocznica urodzin Wincentego Pola, poety i geografa, twórcy nazwy Śmiała Wisła. Trzecim jubileuszem jest 10. rocznica objęcia opieką Izby Pamięci Wincentego Pola przez "Wyspę Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury.
15:00 - Otwarcie wystawy
15:20 - Dyskusja

WYSTAWA

Wisła – Królowa Polskich Rzek. Od stuleci, zanim Polska pojawiła na kartach atlasów, Ona już toczyła swoje wody od Karpat aż do Bałtyku. Milczący świadek życia pokoleń, ich twórczych wysiłków, zmagań, prób ujarzmienia jej biegu. Jeden z najważniejszych elementów żuławskiego krajobrazu.
Ekspozycja stanie się okazją do wędrówki po Delcie Wisły. Zajrzymy do starych atlasów, przytoczymy geograficzne opisy Wincentego Pola, przywołamy relację z podróży po Delcie Wisły Ludwiga Passarge.
Na Wystawie zaprezentujemy również patrona Izby – Wincentego Pola. Jego bogata spuścizna literacka i geograficzna inspiruje nas do pokazania niezwykłych dokonań tego europejskiej klasy badacza.

DYSKUSJA

Gościem Specjalnym otwarcia wystawy będzie: dr Jadwiga Klim (koordynatorka projektu Muzea Szlaku Wisły, kierownik działu Historii Żeglugi Śródlądowej Narodowego Muzeum Morskiego), która opowie o historii żeglugi w delcie Wisły.
Jadwiga Klim - Kustosz w Dziale Historii Żeglugi Śródlądowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W 1998 r. ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim, kierunek historia, specjalizacja muzealnicza, a w 2006 r. Podyplomowe Studia Muzealnicze przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1997 r. pracuję w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku (obecnie Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku). W pracy koncentruję się głównie na kilku dziedzinach: gromadzenie i opracowywanie zabytków, organizacja i udział w przygotowywaniu wystaw czasowych i stałych, krajowych i zagranicznych, przygotowywanie referatów, artykułów, katalogów wystaw, udział w działaniach edukacyjnych i promocyjnych, udział w krajowych i międzynarodowych projektach muzealnych, rozwijanie kontaktów ze środowiskami zainteresowanych ochroną i promocją nadwiślańskiego dziedzictwa.
Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski  – absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Mapa

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.