Wybierz miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Józef K. na plaży

2009-07-01

 W poniedziałek 29 czerwca, w kameralnej atmosferze dyskutowano o Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni. Głównym tematem spotkania była premiera „Procesu" Franza Kafki w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Zdaniem reżysera nie można zbyt blisko trzymać się oryginału, najważniejsza jest interpretacja.  Śmigasiewicz założył, że każdy z widzów zetknął się z powieścią Kafki i nie trzeba przedstawiać całej historii od początku do końca. Zresztą nie dałoby się przełożyć świata Niemiec na polski. 

Najtrudniejsze i najbardziej kontrowersyjne było zderzenie „Procesu" z naturą. „Sytuacja kafkowska" zazwyczaj kojarzy się nam z przestrzeniami zamkniętymi, klaustrofobicznymi, z których nie ma wyjścia. Plaża zaś jest miejscem odpoczynku, tutaj Józef K. nie spodziewałby się spotkać oskarżycieli. Jednak, zdaniem Śmigasiewicza, literatura najwyższych lotów wytrzymuje taką próbę. Widz oglądając otwartą przestrzeń morza przenosi symbolikę korytarzy na podświadomość bohaterów. Dochodzi do wniosku, że nigdzie ni da się uciec od poczucia winy.

Inną ingerencją wprowadzoną przez reżysera jest zmiana wieku głównego bohatera. Inaczej niż w powieści, Józef K. jest dojrzałym mężczyzną, raczej na końcu niż na początku swojej drogi życiowej. Odniósł sukces, osiągnął już to, co mógł osiągnąć, teraz czas na podsumowanie. Nieprzypadkowo w tej roli wystąpi Stefan Iżyłowski (w Teatrze Miejskim gościnie), obchodzący tą rolą 50-lecie swojego aktorstwa.

Poza „Procesem" na Scenie Letniej zobaczyć będzie można także inne utwory: musical Zorba w reżyserii Jana Szurmieja, który od lat cieszy się popularnością wśród widzów Sceny Letniej oraz dwa spektakle w reżyserii Tomasza Mana - Dzień Świra i Związek Otwarty. Poza przedstawieniami teatr przygotował także inne atrakcje: zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży, czytanie dzieciom bajek autorów z Północy czy FROG - Festiwal Rytmu i Ognia.
 
Po raz kolejny partner Sceny Letniej - Nordea Bank - organizuje plebiscyt na najpopularniejszego aktora oraz konkurs na najlepszą fotografię, w tym roku po raz pierwszy w dwóch kategoriach: dla profesjonalistów i amatorów.

Kalina Śmigielska
(kalina.smigielska@dlastudenta.pl)

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Teatr

w Trójmieście w innych miastach
FB dlaMaturzysty.pl reklama