Recenzje - Teatr

"Plotka" kpiną podszyta

2008-10-07 16:42:27 | Gdynia

 Francois Pignion (w tej roli Piotr Michalski) to „pierdołowaty” księgowy w firmie produkującej prezerwatywy. Jego życie zawodowe i prywatne jest ruiną. Kiedy dowiaduje się, że zostanie zwolniony z pracy, traci chęć życia i postanawia je zakończyć.

Szczęśliwie pojawia się ekscentryczny sąsiad, dawny psycholog i homoseksualista. Poddaje Pignionowi pomysł, jak utrzymać się w firmie. Sposób jest prosty – wystarczy powiedzieć, że jest gejem.

Historia jest schematyczna i łatwa do przewidzenia – całość kończy się happy endem, a każdy z bohaterów dostaje życiową nauczkę. Od pierwszych minut spektaklu łatwo się domyślić, że Pigniona i pannę Bertrand (Beata Buczek-Żarnecka) połączy coś więcej, niż praca. Oboje są zresztą napisani i zagrani płytko. O wiele ciekawszymi postaciami są pozostali pracownicy, którzy wspaniale odzwierciedlają stosunki panujące w niejednym polskim biurze.

Dużą uwagę zwraca aktorka Katarzyna Bieniek, odtwórczyni roli Ariane – młodej i ciągle plotkującej sekretarki. Chociaż przez kilka pierwszych minut na scenie zachowywała się sztucznie, z każdą kolejną chwilą coraz bardziej wcielała się w rolę, osiągając w końcu mistrzostwo. Drugą ciekawą postacią był Santini – z wierzchu zatwardziały homofob, ale wewnątrz wrażliwy mężczyzna. Aktor Bogdan Smagacki swoją mimiką potrafił wycisnąć łzy śmiechu z oczu publiczności.

W recepcji spektaklu przeszkadzało zbyt częste (chwilami nawet co scenę) zmienianie miejsca wydarzeń: na mieszkanie, biuro czy restaurację. Za każdym razem trwało to kilka minut i niepotrzebnie przedłużało przedstawienie. Szczęśliwie muzyka, którą puszczano w tych momentach, była bardzo dobra i częściowo rekompensowała oczekiwanie.

"Plotka" wyśmiewa naszą hiperpoprawność polityczną podszytą strachem i kpiną wobec wszystkiego, co inne. Jednak zamiast dokonać ważnego przewrotu w naszym życiu jej ambicją jest jedynie dać nam okazję do wyśmiania poszczególnych postaci, nawet jeżeli w którejś z nich rozpoznamy siebie...


Kalina Śmigielska

kalina.smigielska@dlastudenta.pl


 

Słowa kluczowe: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza Gdynia teatr Plotka recenzja Tomasz Man spektakle trójmiasto
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Las - Psychoteatr
Las - recenzja pscychomonodramatu

Oceniamy muzyczny monodram Angeliki Pytel z "Psychoteatru".

Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.