Dzieje się - Teatr

"Pieszo" Mrożka w Teatrze Wybrzeże

2009-03-30 11:47:04 | Gdańsk

 W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu Pieszo Sławomira Mrożka w reżyserii Anny Augustynowicz. Scenografię przygotowuje Marek Braun. Premiera - 4 czerwca na Dużej Scenie.

Anty-Popiół i diament, nazwano ten dramat blisko 30 lat temu. Opublikowana przez Mrożka w 1980 roku sztuka, opisuje w realistyczny, wręcz okrutny sposób przełomowy moment w dziejach Polski - ostatnie chwile II wojny światowej i pierwsze dni w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Jej bohaterowie idą - dosłownie, za posuwającym się frontem i w przenośni, za "parowozem" historii; zderzają się z nową, tuż powojenną rzeczywistością. O Pieszo pisano: "To dramat o wyraźnym zacięciu realistycznym, w którym po pierwsze dał Mrożek fascynująco czystą syntezę "korzeni" naszej współczesności, po drugie zaś dla swoich fascynacji perypetiami idei dwudziestowiecznych, znalazł formułę dramatyczną niezwykle nośną myślowo." Dziś, w dwadzieścia lat po pierwszych wolnych wyborach, przypomnienie tej ważnej w dziejach polskiej dramaturgii pozycji jako metafory zmagania się z losem i wielką historyczną manipulacją, pozwala spojrzeć na nią na nowo, dokonać jej reinterpretacji. Próba ta wydaje się być ważna właśnie tu, w Gdańsku; szczególnie, że zadania tego podejmuje się jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek, Anna Augustynowicz.

W spektaklu występują: Dorota Androsz (Dziewczyna), Mirosław Baka (Superiusz), Monika Chomicka-Szymaniak (Baba), Piotr Chys (Grajek), Piotr Domalewski (Syn), Grzegorz Falkowski (Nauczyciel), Grzegorz Gzyl (Ojciec), Dorota Kolak (Pani), Krystian Wieczorek (Drab)oraz Hubert Zduniak (Porucznik Zieliński).

Pozostali realizatorzy: Wanda Kowalewska (kostiumy), Jacek Wierzchowski (Muzyka), Krzysztof Sendke (reżyseria świateł).

Anna Augustynowicz o Pieszo: - Mrożek pyta o przestrzeń, którą dziedziczymy "wchodząc w ojcowskie buty". O mentalność rozpiętą między Wschodem a Zachodem. O społeczeństwo skazane na przeszłość i wygnane w przyszłość. O bohatera dramatu pozbawionego czasu teraźniejszego. Pieszo pyta o porządek świata.

ip

Fot. próba czytana

Słowa kluczowe: pieszo spektakl przedstawienie premiera teatr wybrzeże

Pieszo (5)

Plakat
Pieszo  - Zdjęcie nr 2
Pieszo  - Zdjęcie nr 3
Pieszo  - Zdjęcie nr 4
Pieszo  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Policki Festiwal Komedii
Festiwal Komedii 2018 - cztery znakomite komedie na jednej scenie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po raz kolejny zorganizował festiwal teatru komediowego. Zobacz relację!

Podaj wiosło 2018
Zbliża się 7. edycja Gdańskiego Festiwalu Improwizacj "Podaj wiosło" Gdańsk

Zapraszamy na spektakularny weekend, podczas którego będzie można obejrzeć przeróżne oblicza teatru improwizacji w wykonaniu najlepszych grup w kraju!

Polecamy
Hit Teatru Buffo w Krzywym Domku! Nie przegap!
Hit Teatru Buffo w Krzywym Domku! Nie przegap! Sopot

Tylko jeden raz monodram w wykonaniu Małgorzaty Zajączkowskiej pojawi się w Trójmieście. To wyjątkowa sztuka, która przyciąga na całym świecie tłumy widzów. Nie zmarnuj szansy i obejrzyj muzyczno-słowne widowisko.

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do Arabeli [FOTO]
W Teatrze Wybrzeże trwają próby do Arabeli [FOTO] Gdańsk

Czy pamiętacie kultowy serial, który w zabawny sposób łączył świat baśniowych fantazji z realiami socjalistycznej Czechosłowacji?

Ostatnio dodane
Policki Festiwal Komedii
Festiwal Komedii 2018 - cztery znakomite komedie na jednej scenie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po raz kolejny zorganizował festiwal teatru komediowego. Zobacz relację!

Kupony i kody rabatowe