Premiery - Teatr

Teatr absurdu okiem studentów

2010-03-24 21:23:58 | Gdańsk
LysaMasz dość marynarki, krawata i sztywnego siedzenia pod nienagannym kątem prostym - nieodłącznych elementów poważnych premier teatralnych? Czas poznać inne, niewątpliwie bliższe młodemu człowiekowi, oblicze teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru, odbywający się w najbliższą sobotę, można spędzić na wiele różnych sposobów. Na przykład obejrzeć jedną z licznych premier, poznać kulisy pracy aktorów, spotkać się z reżyserami sztuk lub wziąć udział w ceremonii wręczania nagród trójmiejskim artystom. Można też zerwać z teatralnym mainstreamem i oddać się prawdziwie offowej, niezależnej, a jednocześnie profesjonalnej i obiecującej inicjatywie - uniwersyteckiemu Teatrowi Poczekalnia oraz jego najmłodszemu dziecku, sztuce zatytułowanej „Łysa śpiewaczka". 

Tytuł spektaklu nie powinien być obcy fanom teatralnej awangardy z połowy dwudziestego wieku. Pierwsze i najbardziej znane dzieło francuskiego dramatopisarza Eugene'a Ionesco, uważane jest za opus magnum teatru absurdu, który współcześnie zdaje się w sposób szczególny pociągać zarówno twórców, jak i publiczność. „Ionesco porusza się w kręgu nonsensu i groteski, nie ignorując przy tym istotnych kwestii egzystencjalnych, takich jak brak komunikacji między ludźmi czy samotność człowieka" - mówi Magdalena Łącz, reżyser spektaklu. „Łysa śpiewaczka" jest przy tym, jak wielokrotnie zaznaczał jej autor, anty-sztuką. Brak w niej zarówno klasycznie rozplanowanej fabuły, jak i tradycyjnych bohaterów. Tym samym pozostaje ona w wyraźnej opozycji do założeń europejskiej tradycji teatralnej. Ortodoksyjny krytyk mógłby uznać to za profanację, godzącą w jego skostniałe poczucie smaku. Dla wciąż poszukującego widza, taka forma to przejaw oryginalności, która już nie tylko ciekawi, lecz wręcz zmusza do przeniknięcia w głąb świata przedstawionego w utworze.  

Teatr Poczekalnia funkcjonuje od 2006 roku jako jeden z projektów Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator". Grupa ma na swoim koncie m.in. autorską sztukę „W poczekalni", „Długi obiad świąteczny" Thorntona Wildera oraz monokomedię „Goła baba" Joanny Szczepkowskiej. Premiera najnowszej sztuki, „Łysej śpiewaczki" Eugene'a Ionesco, odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 18:00 w Klubie Garnizonowym w Gdańsku Wrzeszczu (dawne kino Zawisza). Jest to jedyna okazja, aby zobaczyć studencką interpretację najsłynniejszego dzieła francuskiego dramaturga.

Gdzie? Klub Garnizonowy w Gdańsku Wrzeszczu (dawne kino Zawisza), ul. Słowackiego 3
Kiedy? 27.03.10, godz. 18.00
Za ile? 5 zł


Dariusz Rybacki
dariusz.rybacki@dlastudenta.pl


Słowa kluczowe: Teatr absurdu okiem studentów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Otworzy się ziemia
Wrocławscy bezdomni na scenie w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO]

"Otworzy się ziemia" to spektakl pokazujący demontaż współczesnego człowieka.

Polecamy
Trzy dni deszczu - Teatr WARSawy
"Trzy dni deszczu" - spektakl w Teatrze WARSawy debiutem reżyserskim Rafała Mohra

Sztuka Richarda Greenberga to opowieść o samotności i braku komunikacji.

Lot nad kukułczym gniazdem
Walka z systemem, czyli "Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO]

Cezary Iber i Piotr Łukaszczyk omawiają pracę nad spektaklem.

Polecamy
Ostatnio dodane
Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Pięć dni z Åźycia Kopernika
"Pięć dni z życia Kopernika" Dariusza Bereskiego jako specjalny pokaz we Wrocławiu i w Toruniu [FOTO]

Twórca chce przybliżyć osobowość tego słynnego toruńskiego astronoma, pokazać jego dylematy i codzienne rozterki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.