Recenzje - Teatr

Trudne pytania Dostojewskiego

2008-11-13 08:33:12 | Gdynia
 Czy synowie hulaki mogą prowadzić życie przykładnych obywateli? Choć może lepiej byłoby spytać: czy chcą takie prowadzić? Czy człowiek jest w stanie pokochać prawdziwą miłością, nie kierując się niskimi i egoistycznymi pobudkami? Wreszcie, czy dobro i Bóg w ogóle istnieją?


Na tak ważne pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi, choć wydźwięk utworu jest dość optymistyczny. Reżyser "Braci K", Andrzej Bubień, zrozumiał jak ważną rolę u Dostojewskiego odgrywają słowa, dlatego na nich skupia uwagę widza. Sceny są długie i raczej statyczne, pojawiają się tylko nieliczne i najistotniejsze rekwizyty, oświetlenie małe. Nie chodzi tu o efekciarstwo czy przesadzoną „nowoczesność”, którą wiele teatrów uważa obecnie za konieczną w każdej sztuce, która ma odnieść sukces. Tutaj rozwinięte dialogi mają dawać do myślenia, pokazywać różne postawy życiowe i zostawiać widzowi margines wyboru. Dramat, dzięki wystawieniu na małej scenie, burzy dystans między publicznością a aktorami, dając wrażenie, że wszyscy bierzemy udział w tym samym teatrze życia.

Spektakl z pewnością wiele zawdzięcza dwójce młodych aktorów, w teatrze miejskim występujących gościnnie: Sylwi Gliwie oraz Dariuszowi Majchrzakowi. Aktorka wciela się w trzy postacie żeńskie – Lizę, Katarzynę Iwanownę oraz Gruszę. I choć jej gra jest bardzo przekonywująca, to chwilami staje się monotonna. Przegapiła również szansę (czy to kierując się własną intuicją, czy wskazówkami reżysera) większego zróżnicowania odgrywanych postaci. Jednakże jestem przekonana, że to nie brak zdolności aktorskich był tego przyczyną.

Prawdziwym „dobrym duchem” przedstawienia był Majchrzak – Alosza, zarówno w sensie fabularnym jak i gry aktorskiej. Aktor z powodzeniem wcielił się w role najmłodszego z braci Karamazow, opuszczającego monastyr. Stojąc na progu chłopięctwa i dorosłości podziwia swoich starszych braci. Dopiero z czasem okaże się, że to nie on powinien się uczuć od nich... Majchrzakowi udało się pokazać swoje wewnętrzne cierpienie, wzbudzając wzruszenie i współczucie u widowni.
     
"Bracia K" to jedna z tych sztuk, które głęboko nas poruszają i zmuszają do zastanowienia. Za zasłoną wątku kryminalnego ukrywa się dyskurs religijny. Okazuje się także, że myśli, słowa i czyny człowieka bywają od siebie całkowicie niezależne, a najtrudniej jest być szczerym z samym sobą...


Kalina Śmigielska
kalina.smigielska@dlastudenta.pl

 
Słowa kluczowe: Bracia K Andrzej Bubień Teatr Miejski gombrowicza gdynia trójmiasto bracia karamazow dostojewski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
Akademia Pana Kleksa - recenzja festiwalowa

Miejski Teatr Miniatura z Gdańska zaprasza do swojej kolorowej bajki!

Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Polecamy
Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.