Teatry
Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk

Opera Bałtycka w Gdańsku Kontakt, telefon, dojazd, rezerwacja, godziny otwarcia, bilety

  • al. Zwycięstwa 15, Gdańsk
  • +48587634912
  • 0 58 7634914
  • opera@operabaltycka.pl
  • http://www.baltyckiteatrtanca.pl

Premiery i zapowiedzi. Wybrane spektakle z repertuaru

Premiery i zapowiedzi. Spektakle grane w Opera Bałtycka w Gdańsku w Gdańsku. Sprawdź szczegóły w pełnym repertuarze.

Spektakle, przedstawienia

Przedstawienia, spektakle, grane w teatrze Opera Bałtycka w Gdańsku.

Bilety na spektakle, przedstawienia

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na spektakle w Opera Bałtycka w Gdańsku.

Opis teatru

Aktualny repertuar >>

 

Opera Bałtycka w Gdańsku to największa i najbardziej dynamicznie rozwijająca się instytucja kulturalna Polski Północnej.

Początkiem Opery Bałtyckiej było powołane w lutym 1949 przez Iwo Galla Studio Muzyczno-Dramatyczne. Jesienią 1949 roku powstało przy Filharmonii Bałtyckiej Studio Operowe. W 1953 nastąpiło połączenie Studia z Filharmonią Bałtycką w jeden organizm - Państwową Operę i Filharmonię Bałtycką. W 1993 roku nastąpił podział instytucji, w wyniku którego wyodrębniona została Opera Bałtycka. W 2008 roku jej dyrektorem został Marek Weiss, który wyznaczył nowy kierunek rozwoju instytucji. W repertuarze pojawiły się tak ambitne pozycje jak Gwałt na Lukrecji (Britten), Ariadna na Naxos (Strauss), Salome (Strauss) w inscenizacji Marka Weissa.
W przeciwieństwie do większości teatrów w tej części Europy, w Operze Bałtyckiej spektakle prezentowane są nie w systemie repertuarowym, ale w systemie stagione. Pozwala to utrzymać je na najwyższym poziomie artystycznym i umożliwia zapraszanie najwyższej klasy solistów. W repertuarze Opery Bałtyckiej znajdują się także żelazne pozycje ze światowego kanonu operowego, takie jak m.in.: Czarodziejski flet (Mozart), Eugeniusz Oniegin (Czajkowski), Makbet, Traviata (Verdi) czy Carmen (Bizet).
W efekcie konsekwentnie wprowadzanych zmian w 2010 roku Opera Bałtycka (jako jedyny polski teatr operowy!) uznana została przez telewizję BBC za jeden z dziewięciu najlepszych teatrów operowych Europy, obok londyńskiej Royal Opera House Covent Garden, Teatro del Liceu w Barcelonie, Opera La Monnaie w Brukseli czy Opery w Amsterdamie.

Opera Bałtycka brała udział w wielu międzynarodowych projektach kulturalnych. Dwukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Operowym pod egidą Telewizji Mezzo.
W 2011 roku Opera przygotowała światową prapremierę opery Elżbiety Sikory Madame Curie. Dzieło to powstało na zamówienie Opery Bałtyckiej i po raz pierwszy zostało zaprezentowane publiczności w Paryżu (listopad 2011), w ramach oficjalnego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Kolejne premiery - Carmen oraz dzieł Szostakowicza i jego uczniów, czyli Skrzypce Rotszylda Fleischmanna w reżyserii Weissa oraz Gracze Szostakowicze/ Meyera w reżyserii Andrzeja Chyry zwieńczyły pięcioletni okres budowy nowego bezkompromisowego zespołu Opery Bałtyckiej, dla której władze województwa pomorskiego postanowiły podjąć się budowy nowej siedziby na miarę ambicji i potrzeb społeczności Trójmiasta.
W sezonie 2013/2014 to trzy kolejne premiery operowe nagradzany Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego oraz dwa tytuły przygotowane przez Marka Weissa – Cosi fan tutte Mozarta oraz Tosca Pucciniego.

Bałtycki Teatr Tańca

Bałtycki Teatr Tańca działa w ramach struktury organizacyjnej Opery Bałtyckiej od 2010 roku. Jest to jedyny profesjonalny teatr tańca w północnej części kraju. Został on stworzony przez choreografkę Izadorę Weiss, która została jego dyrektorem artystycznym.

Artystycznym ideałem i wzorem, do jakiego dąży BTT, jest Nederlands Dans Theater ukształtowany przez Jiøíego Kyliána. Choreograf, po obejrzeniu spektakli Izadory Weiss Czekając na... i Święta wiosny z muzyką Strawińskiego, postanowił przekazać BTT dwie swoje wspaniałe choreografie No More Play i Six Dances. Tym samym BTT dołączył do nielicznej grupy teatrów tańca na świecie dysponujących w swoim repertuarze choreografią Kyliána. W 2014 roku odbyła się kolejna premiera jego spektakli Falling Angels i Sarabande.

BTT coraz częściej jest zapraszany, by pokazywać swoje spektakle poza Gdańskiem. Występy w Poznaniu, Krakowie i Warszawie czy na festiwalach w Bielefeld i Bangkoku były owacyjnie przyjmowane przez publiczność. W roku 2013 odbyła się premiera spektaklu w choreografii Izadory Weiss Sen nocy letniej do muzyki Gorana Bregovicia z kostiumami Gosi Baczyńskiej. Spektakl (pokazywany również we Wrocławiu i Warszawie) został przyjęty owacją na stojąco i zaproszeniami na festiwale zagraniczne, a entuzjastyczne recenzje ukazały się również w mediach brytyjskich. Graham Watts na łamach prestiżowego magazynu "Dance Europe" uznał go najlepszym spektaklem tanecznym 2013 roku. Izadora Weiss za Sen nocy letniej otrzymała również Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury oraz Honorową Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

Rok 2014 to premiera projektu Niderlandy, który składa się z dwóch wieczorów. Pierwszy z nich to Clash Patricka Delcroix oraz Fun i Light Izadory Weiss inspirowane malarstwem holenderskim. Drugi to Sarabande i Falling Angels Jiøíego Kyliána oraz Body Master Izadory Weiss poświęcony jej mistrzowi i będący rodzajem podziękowania za wieloletnią z nim współpracę.

Opera Bałtycka w Gdańsku jest instytucją kultury Samorządu Województwa Pomorskiego.

Wydarzenia

Nie posiadamy obecnie informacji o najbliższych wydarzeniach w teatrze Opera Bałtycka w Gdańsku.

Lokalizacja na mapie

Repertuar teatrów
Ostatnio czytane
Kroniki zarazy
Pierwsze odcinki serialu "Kroniki zarazy" są już dostępne online [WIDEO]

Można już zobaczyć 4 odcinki serialu animowanego o izolacji podczas pandemii.

Opera
Opera Wrocławska zaprasza na Sylwestra 2020/2021 online

Będzie to połączenie trzech aktów ze słynnych oper!

O nich się mówi