Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Od czasu zrealizowania przez Piera Paolo Pasoliniego kultowego, choć znanego głównie we wtajemniczonych koneserskich gronach filmu TEOREMA minęło 40 lat. Wtedy, w 1968 roku, świat zmierzał do wielkiego przesilenia. Społeczne napięcia wynikały w równym stopniu z frustrującego braku, jak i z nadmiaru, który w efekcie okazywał się brakiem. W swoim najnowszym projekcie Jarzyna wykorzystuje strukturę dzieła Pasoliniego do przeprowadzenia studium doświadczenia granicznego, czy raczej doświadczenia-granicy. W życiu bohaterów spektaklu Pasoliniego, podobnie jak w życiu każdego człowieka, pojawia się taki punkt krytyczny, wyrasta mur, który - jak twierdził Karl Jaspers - wymaga decyzji: albo wyłączyć się z życia, albo osiągnąć wyższą świadomość i przekroczyć dotychczasowe ograniczenia. Jarzyna posługuje się dziełem Pasoliniego i w ramach laboratoryjnej pracy z aktorami tworzy teatralny palimpsest: wzór, model, teoremat swojej egzystencjalnej drogi.

„Najbardziej niezwykłe i najlepsze przedstawienie [festiwalu Dialog] również w tym roku pochodzi z Polski. Podczas gdy na poprzednim Dialogu były to Anioły w Ameryce Warlikowskiego, które zostawiły w tyle inne spektakle, tak tym razem trofeum należy się jego koledze Grzegorzowi Jarzynie za T.E.O.R.E.M.A.T., sceniczną adaptację filmu Pasoliniego TEOREMA, która w kilkudziesięciu scenach opisuje tęsknotę ciała i duszy za wybawieniem, zespoleniem, odgraniczeniem. Pierwsza scena z padre padrone przy biurku, jego żoną przy oknie, bratem i siostrą, którzy szczotkują sobie wzajemnie włosy, i służącą nakrywającą do stołu, podczas gdy w tle grzmią groźnie władcze dzwony kościelne, grana jest z drobnymi modyfikacjami trzy razy z rzędu. Kiedy następnie pojawia się tajemniczy przybysz, dzwony cichną, a budzi się ciało - obcy każdego z nich uwalnia ku pożądaniu i ku rozpaczy, a następnie znika tak nagle, jak się pojawił. Jarzyna znajduje czułe, ale również komiczne obrazy w scenach uwodzenia, nie zdradza tajemnicy nieznajomego, z lekkością reżyseruje stan zawieszenia zbudowany na zalęknionym życzeniu i blasku marzenia. W wyświetlanym w spektaklu fragmencie filmu przechodnie pytani są, czy cuda się zdarzają. W teatrze tak. To właśnie jeden z nich."

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na T.E.O.R.E.M.A.T.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl T.E.O.R.E.M.A.T (Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T (Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T (Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem T.E.O.R.E.M.A.T (Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T (Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk).
Ostatnio czytane
Co się dzieje z Teatrem Wybrzeże?
Co się dzieje z Teatrem Wybrzeże? Gdańsk

Gdański Teatr Wybrzeże ma piękną historię. Wystawiali tu swoje sztuki najwięksi polscy twórcy, występowały najświetniejsi aktorzy. Niestety dziś świątynia kultury przy Targu Węglowym traci swoja magię.

Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Kupony i kody rabatowe
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

O nich się mówi
Konkurs Ziaja