Teatr
Księżna d'Amalfi

Księżna d'Amalfi

  • 2006-12-16
  • Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk

Opis

„Księżna d'Amalfi” to renesansowa tragedia oparta na autentycznej historii wdowy, która wbrew zakazom braci poślubia wybranego przez siebie mężczyznę, za co zostaje ukarana śmiercią.

Ta napisana przez jednego z najbardziej cenionych angielskich dramatopisarzy sztuka to jednak nie tylko tragicznie zakończony romans, to również historia kobiety, która próbuje kreować własne życie w świecie rządzonym przez mężczyzn, w imie takich zasad jak niezależność i wierność wobec siebie, łamiąc ustalone społeczne oraz moralne zasady.

Umieszczając akcję swojej tragedii daleko poza granicami kraju i oszukując tym samym surowe zakazy cenzorskie, Websterowi udało się stworzyć przenikliwą i niezwykle krytyczną diagnozę relacji społecznych panujących w ówczesnej Anglii. Warto podkreślić, że opisując ów skorumpowany świat polityki i religii, pisarz, być może po raz pierwszy w historii literatury nowożytnej, obsadził w roli tragicznego bohatera protagonisty kobietę, robiąc tym samym to, czego nie udało się dokonać Szekspirowi.

W uważanej za arcydzieło dramaturgii angielskiej „Księżnej d'Amalfi” odnaleźć można elementy najpopularniejszych renesansowych wątków tragediowych: zemsty, miłości i polityki. Bezpośrednią inspiracją do powstania sztuki był utwór innego znanego pisarza czasów elżbietańskich, Williama Paintera, „Palace of Pleasure”, nie jest to jednak jedyne źródło, z którego czerpał Webster. W samej sztuce odnaleźć można ślady najważniejszych dzieł literackich tamtej epoki.

Spektakle odbędą się:
16.12 godz. 19:00
17.12 godz. 19:00
19.12 godz. 19:00
26.12 godz. 19:00

Mapa

Ostatnio czytane
Kariera czeka za drzwiami - rozmowa z  Eduardo Guerrero, tancerzem flamenco
Kariera czeka za drzwiami - rozmowa z Eduardo Guerrero, tancerzem flamenco

6-letni chłopiec codziennie czeka na kuzynkę przed szkołą tańca. Któregoś dnia, zaintrygowany, wchodzi do środka i... rozpoczyna się wielka kariera Eduardo Guerrero - tancerza flamenco, choreografa i reżysera. Przeczytaj nasz wywiad z artystą!

Zbrodnia na Baronie Cygańskim
Zbrodnia na Baronie Cygańskim Sopot

Miała być uczta, pozostał niesmak. Aż ciężko na sercu się robi na samą myśl jak strasznie zepsuto dzieło mistrza Straussa i jak rozczarowano wielu widzów.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!