Teatr
Księżna d'Amalfi

Księżna d'Amalfi

  • 2006-12-16
  • Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk

Opis

„Księżna d'Amalfi” to renesansowa tragedia oparta na autentycznej historii wdowy, która wbrew zakazom braci poślubia wybranego przez siebie mężczyznę, za co zostaje ukarana śmiercią.

Ta napisana przez jednego z najbardziej cenionych angielskich dramatopisarzy sztuka to jednak nie tylko tragicznie zakończony romans, to również historia kobiety, która próbuje kreować własne życie w świecie rządzonym przez mężczyzn, w imie takich zasad jak niezależność i wierność wobec siebie, łamiąc ustalone społeczne oraz moralne zasady.

Umieszczając akcję swojej tragedii daleko poza granicami kraju i oszukując tym samym surowe zakazy cenzorskie, Websterowi udało się stworzyć przenikliwą i niezwykle krytyczną diagnozę relacji społecznych panujących w ówczesnej Anglii. Warto podkreślić, że opisując ów skorumpowany świat polityki i religii, pisarz, być może po raz pierwszy w historii literatury nowożytnej, obsadził w roli tragicznego bohatera protagonisty kobietę, robiąc tym samym to, czego nie udało się dokonać Szekspirowi.

W uważanej za arcydzieło dramaturgii angielskiej „Księżnej d'Amalfi” odnaleźć można elementy najpopularniejszych renesansowych wątków tragediowych: zemsty, miłości i polityki. Bezpośrednią inspiracją do powstania sztuki był utwór innego znanego pisarza czasów elżbietańskich, Williama Paintera, „Palace of Pleasure”, nie jest to jednak jedyne źródło, z którego czerpał Webster. W samej sztuce odnaleźć można ślady najważniejszych dzieł literackich tamtej epoki.

Spektakle odbędą się:
16.12 godz. 19:00
17.12 godz. 19:00
19.12 godz. 19:00
26.12 godz. 19:00

Ostatnio dodane
Policki Festiwal Komedii
Festiwal Komedii 2018 - cztery znakomite komedie na jednej scenie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po raz kolejny zorganizował festiwal teatru komediowego. Zobacz relację!

Kupony i kody rabatowe
Konkurs Ziaja