Teatr
WYSTAWA UPAMIĘTNIAJĄCA LUCYNĘ LEGUT I STANISŁAWA M

WYSTAWA UPAMIĘTNIAJĄCA LUCYNĘ LEGUT I STANISŁAWA M

  • 2011-03-27, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk

Opis

 

Dla uczczenia święta ludzi sceny Teatr Wybrzeże zaprasza do foyer głównego  na wernisaż wystawy "LUCHA z Beskidu. STASZEK z Wilna. TWARZE WYBRZEŻA" dokumentującej sceniczny dorobekLucyny Legut i Stanisława Michalskiego, zmarłych niedawno wybitnych aktorów związanych z naszym teatrem przez ostatnich kilkadziesiąt lat.

Lucyna Legut (ur. 1926 roku zm. 2011 roku) - aktorka, malarka, pisarka, autorka popularnych książek dla dzieci. W 1956 roku została aktorką Teatru Wybrzeże i pracowała tutaj do 1991 roku. Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, m.in. Księżniczkę Irinę w zdjętych przez cenzurę SZEWCACH Witkacego w reżyserii Zygmunta Hübnera, Mary w ZABAWIE JAK NIGDY w reżyserii Jerzego Golińskiego, Piekarzową w HISTORII O MIŁOSIERNEJ w reżyserii Konrada Swinarskiego oraz Dorotę w MATCE Witkacego w reżyserii Tadeusza Minca i Marthę w KTO SIĘ BOIVIRGINII WOOLF Edwarda Albee'ego w reżyserii Jerzego Golińskiego. Z grą aktorską łączyła twórczość literacką. Debiutowała w 1960 roku książką dladzieci pt. ŚWIERSZCZE MAJĄ SKLEP Z INSTRUMENTAMI. Rok później debiutowałajako autorka dramatyczna, na sopockiej Scenie Kameralnej, sztuką ZŁODZIEJ SERC.

Stanisław Michalski (ur. 1932 roku zm. 2011 roku) - aktor. roku 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i od początku sezonu 1955/56 był nieprzerwanie związany z Teatrem Wybrzeże, również jako jego dyrektor artystyczny i naczelny (1988-1993). Role które zyskały mu uznanie to m.in. Agent w JONASZU I BŁAŹNIE w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, James w LADACZNICY Z ZASADAMI w reżyserii Zygmunta Hübnera, Severino w HISTORII O MIŁOSIERNEJ w reżyserii Konrada Swinarskiego, Edek, a potem Stomil w TANGACH w reżyserii Piotra Paradowskiego i Marcela Kochańczyka, Ojciec w PUŁAPCE i tytułowy Wallenstein w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Sorin w MEWIE w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego i dwie jego ostatnie Wybrzeżowe role: Starikow w OŻENKU w reżyserii Adama Orzechowskiego i Majordomus w BALU MANEKINÓW w reżyserii Ryszarda Majora.

Mapa

Ostatnio czytane
„Fantazy” Juliusza Słowackiego w Teatrze Miejskim
„Fantazy” Juliusza Słowackiego w Teatrze Miejskim Gdynia

Dzieło narodowego wieszcza po raz kolejny zagości na deskach teatru. Tym razem w interpretacji Piotra Cieplaka i przy udziale zespołu aktorów gdyńskiego Teatru Miejskiego.

II Ogólnopolski Festiwal Teatralny w SCENIE "i"
II Ogólnopolski Festiwal Teatralny w SCENIE "i"

Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie zaprasza na drugą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego w SCENIE "i".

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!