Wiadomości - Artykuły

Warsztaty architektoniczne dla dzieci za nami

2010-11-04 11:53:55 | Gdańsk

 W dniach 28-29 października br. odbyły się bezpłatne pilotażowe warsztaty dla dzieci w ramach projektu „Genius Loci - Edukacja architektoniczna" autorstwa architektów   z gdańskiej pracowni Schleifer & Milczanowski Architekci.

W zajęciach, prowadzonych przez Stefana Schleifera oraz Annę Wróbel - doświadczoną w pracy   z dziećmi architekt krajobrazu i pedagoga, wzięli udział uczniowie III klasy z I Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Polanki w Gdańsku. Dwudniowe spotkanie zakończyła wystawa prac, w której uczestniczyły dzieci oraz ich rodzice.

Dwudniowe warsztaty rozpoczęła wycieczka po terenach w pobliżu szkoły, w trakcie której dzieci miały okazję spojrzeć na znane im tereny okiem „Młodych Architektów". W trakcie wycieczki uczestnicy zbierali przedmioty oraz dary natury charakterystyczne dla danego terenu (liście, łodyżki, gałązki) oraz oceniali wspólnie, jak wygląda teren okalający szkołę. „Skarby" zebrane w trakcie wycieczki posłużyły do zabaw warsztatowych oraz organizacji wystawy prac uczestników. Najcenniejszym znaleziskiem była obudowa odkurzacza. Z nią też najtrudniej było się maluchom rozstać.

W trakcie zajęć dzieci miały szansę zaznajomić się z zawodem architekta „od kuchni", poznać narzędzia jego codziennej pracy oraz sposób, w jaki samodzielnie mogą zaprojektować otaczający ich świat. Uczestnicy dowiedzieli się również, czym tak naprawdę jest pojęcie proporcji, skali oraz jakie istnieją zależności pomiędzy ludzką potrzebą, a funkcją i formą projektowanego przedmiotu.

Każdy z uczestników na bazie zdobytych informacji przedstawił model zagospodarowania terenu przyszkolnego, który uwzględniał jego indywidualne oczekiwania i potrzeby. Efekty prac uczestników były zaskakujące i zabawne zarazem. - Zaprojektowane przez dzieci modele były bardzo funkcjonalne i dostosowane do warunków panujących w szkole - tłumaczy Anna Wróbel, prowadząca zajęcia. - Każdy z uczestników wymyślił coś zupełnie innego, począwszy od huśtawek, sof czy ławek, na domkach z drewna skończywszy. Było przy tym sporo zabawy i śmiechu. Z radością patrzyliśmy, jak dzieci dobrze się bawią, tworząc swoją własną rzeczywistość - dodaje Anna Wróbel.

- Na początku zajęć każdy uczestnik otrzymał koszulkę „Małego Architekta" ze swoim imieniem i nazwiskiem - tłumaczy Stefan Schleifer, organizator i pomysłodawca warsztatów. - Takie same koszulki otrzymaliśmy my - „Duzi Architekci". Dzieciom spodobał się pomysł, bo dzięki temu mogły poczuć się, jak członkowie prawdziwej zgranej pracowni architektonicznej.

Dwudniowe zajęcia zakończyła wystawa prac dzieci, na którą zaproszeni zostali rodzice oraz bliscy uczestników. Ekspozycję pod nieobecność dzieci przygotowali organizatorzy wraz z pomocą wychowawcy klasy Pani Beaty Sakłak.

- Wystawa była największym zaskoczeniem dla nas, rodziców - opowiada mama jednego z uczestników. - Nie spodziewaliśmy się tak profesjonalnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań. „Mali Architekci" spisali się na medal. Każdy z przygotowanych projektów niesie za sobą zupełnie nowe rozwiązania udoskonalające otoczenie szkoły. To nie tylko zabawa, ale również sugestia dla kierownictwa placówki oraz rodziców, jakich zmian oczekują od nas maluchy, aby poczuć się w swoim codziennym środowisku jeszcze lepiej - dodaje.

-  Jestem bardzo zadowolony z organizacji warsztatów pilotażowych - przyznaje Stefan Schleifer, autor projektu „Genius Loci - Edukacja architektoniczna". - Największą satysfakcję daje mi widok zadowolonych maluchów, które przy okazji dobrej zabawy czerpią wiedzę, mogącą im pomóc w przyszłości stać się lepszymi ludźmi. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji zajęć: Annie Wróbel, kierownictwu i pracownikom szkoły, w szczególności Pani Dyrektor Hannie Semce, agencji Personal PR oraz naszym sponsorom: Hotelowi 4 Kolory, firmie Velaves SPA & RESORT oraz Limito, bez których warsztaty nie mogłyby się odbyć. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom, jak projekt „Genius Loci", edukacja architektoniczna w niedalekiej perspektywie wpisze się w powszechny system szkolnictwa w Polsce.

ip

Słowa kluczowe: gdańsk trójmiasto genius loci projekt wydarzenie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Warto przeczytać
Dokąd Polacy latają na Święta?
Dokąd Polacy latają na Święta? 2012-12-21 12:12:20

Wielka Brytania, Niemcy, Dania oraz Austria... Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać Boże Narodzenie poza granicami kraju.

Zorza polarna na Podlasiu (WIDEO)
Zorza polarna na Podlasiu (WIDEO) 2013-03-18 14:23:47

Niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne mogli wczoraj zaobserwować mieszkańcy Białegostoku i okolic.

Zobacz także
Tatry
Uwaga na lawiny w Tatrach! 2017-04-20 15:45:57

Zagrożenie lawinowe w górach po intensywnych opadach śniegu

Donald Tusk
Donald Tusk po przesłuchaniu 2017-04-20 13:50:06

Przewodniczący Rady Europejskiej zeznawał jako świadek w sprawie śledztwa o współpracę polskiego rządu z rosyjskimi służbami specjalnymi

Ile kosztują studia w Wielkiej Brytanii? 2017-04-20 09:07:54

Na szczęście, studiowanie w Anglii jest bardziej dostępne, niż może się wydawać!

Ostatnio czytane
Dokąd Polacy latają na Święta?
Dokąd Polacy latają na Święta? 2012-12-21 12:12:20

Wielka Brytania, Niemcy, Dania oraz Austria... Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać Boże Narodzenie poza granicami kraju.

Zorza polarna na Podlasiu (WIDEO)
Zorza polarna na Podlasiu (WIDEO) 2013-03-18 14:23:47

Niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne mogli wczoraj zaobserwować mieszkańcy Białegostoku i okolic.

Popularne
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu 2012-12-19 15:03:39

Tegoroczna Wigilia na radomskim deptaku to doskonały przykład polskiego buractwa oraz cebulactwa. Kto jeszcze nie widział tego filmu?

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci 2012-02-10 10:25:07

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.