Które kierunki najpopularniejsze w Gdańsku?

2013-07-17 12:07:40 | Gdańsk

Ponad 40 osób starało się o jedno miejsce na Kryminologii – nowym kierunku studiów oferowanym przez Uniwersytet Gdański. To absolutny hit tegorocznej rekrutacji. Na Politechnice Gdańskiej najpopularniejsza była Gospodarka przestrzenna z ponad 5 chętnymi na miejsce.

Kryminologia jest jednym z dziewięciu nowych kierunków uruchomionych w tym roku przez Uniwersytet Gdański. Pozostałe to: Bezpieczeństwo narodowe, Biznes i technologia ekologiczna, Etnofilologia kaszubska, Iberystyka, Pedagogika wczesnej edukacji, Podatki i doradztwo podatkowe, Sinologia oraz Zarządzanie instytucjami artystycznymi.

Rzeczniczka prasowa uczelni, Beata Czechowska-Derkacz, wyjaśniała PAP przed rekrutacją, że tak duża liczba nowych kierunków wynika z dostosowywania się uczelni do potrzeb rynku edukacyjnego, ale też z chęci poszerzenia swojej oferty tak, by - w obliczu niżu demograficznego - pozyskać jak najwięcej studentów.

Proces rekrutacji na UG jeszcze się nie zakończył: na niektórych kierunkach trwa nadal nabór kandydatów. Wygląda jednak na to, że jeden z nowych kierunków – Kryminologia, ustanowi absolutny rekord popularności. O jedno miejsce na tych studiach walczyło prawie 44 chętnych.

Dużym powodzeniem cieszyły się też inne wprowadzone w tym roku kierunki. Tuż za Kryminologią znalazło się Bezpieczeństwo narodowe z prawie 11 chętnymi na miejsce oraz Sinologia z podobnym wynikiem. Kolejne miejsce zajęła Iberystyka z prawie 10 osobami walczącymi o jedno miejsce.

Również prawie 10 chętnych na jedno miejsce zanotowano na – także nowym kierunku - Zarządzanie instytucjami artystycznymi (tylu chętnych było na specjalność menedżerską, na drugiej specjalności - sceniczno-menedżerskiej zarejestrowano czterech chętnych na miejsce).

Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie w roku akademickim 2013/2014 ponad 18 tysięcy nowych studentów, w tym ponad 11 tysięcy osób na studia stacjonarne I i II stopnia. Kandydaci mogli składać aplikacje na 60 kierunków studiów w zakresie ponad 200 specjalności.

Politechnika Gdańska nie przygotowała na nadchodzący rok akademicki żadnych nowości. Wśród kandydatów największą popularnością cieszyły się Gospodarka przestrzenna oraz Geodezja i kartografia. Na obu tych kierunkach zanotowano prawie 5,5 kandydata na jedno miejsce. Dużą popularnością cieszyły się też: Informatyka – o jedno miejsce walczyło tu prawie czterech kandydatów oraz Biotechnologia i Energetyka, gdzie chętnych było ponad trzy razy więcej niż miejsc.

W sumie Politechnika przygotowała prawie 7 tysięcy miejsc dla tych, którzy rozpoczną studia jesienią, w tym ponad 5 tysięcy dla osób, które rozpoczną studia stacjonarne I stopnia. Na stacjonarne studiach I stopnia zanotowano w sumie ponad 8,5 tysiąca kandydatów.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: gdańsk rekrutacja 2013 najbardziej oblegane kierunki ile osób na miejsce ug pg kryminologia

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Niż demograficzny na uczelniach: martwe kierunki i rekrutacje uzupełniające

Uczelnie wyższe zaczynają odczuwać skutki niżu demograficznego. Na studiach dziennych pozostało wiele wolnych miejsc, dlatego zostały otworzone rekrutacje uzupełniające.

Od przyszłego roku inne zasady przyjmowania na studia. Bardziej sprawiedliwe?

Już od 2015 roku o przyjęciu na studia nie będą decydowały jedynie punkty z egzaminu maturalnego.

Najwięcej chętnych na prawo, ekonomię i psychologię

Polskie uczelnie podsumowały pierwszą turę rekrutacji.

Dodatkowa rekrutacja na UWr

Zapraszamy do zapoznania się z listą kierunków, na które prowadzona jest dodatkowa rekrutacja na Uniwersytecie Wrocławskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Od 18 stycznia klasy I-III wracają do zajęć stacjonarnych

Czy wiadomo coś o powrocie na zajęcia klas maturalnych?

Jak liczyć punkty na studia?

Sprawdź, w jaki sposób przeliczać punkty z matury podczas rekrutacji na studia.

Studia od marca w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie

Nie czekaj z decyzją do jesieni i wybierz swój kierunek już dziś!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane