Nowy kierunek na Uniwersytecie SWPS

2015-07-20 08:52:45 | Sopot

Na Uniwersytecie SWPS w Sopocie zostaje otwarty nowy kierunek studiów pierwszego stopnia. Psychoseksuologia będzie kształcić kadry odpowiedzialne m.in. za edukację seksualną i doradztwo seksuologiczne.

- Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Michała Pozdała z Uniwersytetu SWPS problemy z seksualnością dotyczą 43 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn. Wiele osób szuka pomocy u lekarza, tymczasem nie są to problemy o podłożu medycznym. Wówczas konieczna jest pomoc psychologa-seksuologa - mówi rzecznik uczelni Marta Komor.

Zgodnie z wynikami badań Pozdała dla 30 proc. ludzi w wieku 18-24 lata głównym źródłem informacji o seksie jest Internet. 12 proc. respondentów czerpie wiadomości z filmów i materiałów pornograficznych, zaś po 11 proc. z czasopism młodzieżowych i od rodziców. W czasie badania trzy czwarte respondentów zadeklarowało, że chciałoby uczestniczyć w swojej szkole w zajęciach dotyczących ludzkiej seksualności. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 457 osób (240 kobiet i 217 mężczyzn).

Nowy kierunek będzie miał na celu kształcenie osób, które w przyszłości zajmą się edukacją seksualną młodzieży, szkoleniami kadr nauczycielskich oraz doradztwem seksuologicznym we współpracy z lekarzami różnych specjalności, w tym z zakresu neurologii, ginekologii, psychiatrii czy pediatrii.

Absolwenci kierunku będą szkoleni do udzielenia pomocy w zakresie seksuologii dla osób starszych. GUS szacuje, że liczba osób z wieku 65+ w 2035 r. będzie obejmować 23 proc. populacji. Jak twierdzi uczelnia, mimo tej tendencji szpitale i domy opieki nie zapewniają dostatecznej liczby specjalistów posiadających wiedzę z psychoseksuologii osób starszych, chorych oraz niepełnosprawnych.

Zdaniem dr. Doroty Kalki, psycholog rozwojowej z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, seksuolodzy są też potrzebni jako biegli sądowi. - Coraz częściej wymiar sprawiedliwości powołuje biegłych z dziedziny seksuologii do wydawania ekspertyz. Specjaliści posiadający wiedzę z zakresu psychologii i seksuologii, są również potrzebni w tym obszarze - zauważa.

Po ukończeniu studiów II stopnia z psychologii absolwent będzie mógł znaleźć zatrudnienie w placówkach związanych ze służbą zdrowia czy edukacją, w tym ośrodkach szkolno-wychowawczych. Może też kontynuować naukę w nurcie psychoterapeutycznym lub rozpocząć proces certyfikacyjny w celu zdobycia certyfikatu seksuologa klinicznego oraz seksuologa sądowego.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. K. Zatycki

Słowa kluczowe: psychoseksuologia, uniwersytet swps, sopot, rekrutacja

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Kierunek, na który najtrudniej się dostać

Bezkonkurencyjny hit tegorocznej rekrutacji na uczelnie wyższe.

Rynek usług medycznych potrzebuje właśnie Ciebie!

Rynek usług medycznych potrzebuje ludzi. W dzisiejszych czasach branża medyczna przeżywa swój rozkwit. Pracownicy wykonujący zawody medyczne znajdują zatrudnienie, bo na ich usługi jest duże zapotrzebowanie.

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Kosmetologia - studia przyszłości na Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku Gdańsk

Zamień swoją pasję na wspaniałą karierę! Poznaj szczegóły rekrutacji na jeden z najciekawszych i najbardziej przyszłościowych kierunków studiów w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Kierunki medyczne w szkole policealnej GoWork!

Studia nie są dla ciebie? Poznaj alternatywę bez zapychaczy na planie zajęć!

Studia dofinansowane z EFS w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie

Dowiedz się, jakie kierunki są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Pedagogika zamiast logistyki, czyli "produkcja" bezrobotnych absolwentów trwa - kierunki studiów, student,

Jak wynika z badań obrazujących preferencje edukacyjne Polaków, od kilku już lat nieprzerwanie największą popularnością cieszą się te same kierunki studiów.