zmień miasto

Nowy kierunek na Uniwersytecie SWPS

Na Uniwersytecie SWPS w Sopocie zostaje otwarty nowy kierunek studiów pierwszego stopnia. Psychoseksuologia będzie kształcić kadry odpowiedzialne m.in. za edukację seksualną i doradztwo seksuologiczne.

- Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Michała Pozdała z Uniwersytetu SWPS problemy z seksualnością dotyczą 43 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn. Wiele osób szuka pomocy u lekarza, tymczasem nie są to problemy o podłożu medycznym. Wówczas konieczna jest pomoc psychologa-seksuologa - mówi rzecznik uczelni Marta Komor.

Zgodnie z wynikami badań Pozdała dla 30 proc. ludzi w wieku 18-24 lata głównym źródłem informacji o seksie jest Internet. 12 proc. respondentów czerpie wiadomości z filmów i materiałów pornograficznych, zaś po 11 proc. z czasopism młodzieżowych i od rodziców. W czasie badania trzy czwarte respondentów zadeklarowało, że chciałoby uczestniczyć w swojej szkole w zajęciach dotyczących ludzkiej seksualności. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 457 osób (240 kobiet i 217 mężczyzn).

Nowy kierunek będzie miał na celu kształcenie osób, które w przyszłości zajmą się edukacją seksualną młodzieży, szkoleniami kadr nauczycielskich oraz doradztwem seksuologicznym we współpracy z lekarzami różnych specjalności, w tym z zakresu neurologii, ginekologii, psychiatrii czy pediatrii.

Absolwenci kierunku będą szkoleni do udzielenia pomocy w zakresie seksuologii dla osób starszych. GUS szacuje, że liczba osób z wieku 65+ w 2035 r. będzie obejmować 23 proc. populacji. Jak twierdzi uczelnia, mimo tej tendencji szpitale i domy opieki nie zapewniają dostatecznej liczby specjalistów posiadających wiedzę z psychoseksuologii osób starszych, chorych oraz niepełnosprawnych.

Zdaniem dr. Doroty Kalki, psycholog rozwojowej z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, seksuolodzy są też potrzebni jako biegli sądowi. - Coraz częściej wymiar sprawiedliwości powołuje biegłych z dziedziny seksuologii do wydawania ekspertyz. Specjaliści posiadający wiedzę z zakresu psychologii i seksuologii, są również potrzebni w tym obszarze - zauważa.

Po ukończeniu studiów II stopnia z psychologii absolwent będzie mógł znaleźć zatrudnienie w placówkach związanych ze służbą zdrowia czy edukacją, w tym ośrodkach szkolno-wychowawczych. Może też kontynuować naukę w nurcie psychoterapeutycznym lub rozpocząć proces certyfikacyjny w celu zdobycia certyfikatu seksuologa klinicznego oraz seksuologa sądowego.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. K. Zatycki

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Game Design - nowy kierunek studiów w Wyższej Szkole Europejskiej!

Twoim marzeniem jest tworzenie gier? Zdobądź odpowiednie wykształcenie!

Psychologia sportu i rekreacji w SWPS

Jak szkolić sportowców, aby osiągali sukcesy na arenie sportowej? Jak zmotywować ich do optymalnego działania?

Dobry start kariery dzięki Szkole Policealnej GoWork.pl

Poznajcie wady i zalety różnych możliwości, jakie macie po zdanej maturze.

Koreanistyka we Wrocławiu

We Wrocławiu od roku akademickiego 2013/2014, w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr, będzie można studiować koreanistykę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kierunek, na który najtrudniej się dostać

Bezkonkurencyjny hit tegorocznej rekrutacji na uczelnie wyższe.

Kosmetologia - studia przyszłości na Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku Gdańsk

Zamień swoją pasję na wspaniałą karierę! Poznaj szczegóły rekrutacji na jeden z najciekawszych i najbardziej przyszłościowych kierunków studiów w Polsce.

Kierunki medyczne w szkole policealnej GoWork!

Studia nie są dla ciebie? Poznaj alternatywę bez zapychaczy na planie zajęć!

UG otwiera Etnofilologię kaszubską Gdańsk

UG rozpoczyna kształcenie studentów na kierunku Etnofilologia kaszubska.

dlaMaturzysty
w Trójmieście w innych miastach
Więcej miast » | przejdź do wersji ogólnopolskiej »
Więcej miast » | przejdź do wersji ogólnopolskiej »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama