Wiadomości - Z życia Uczelni

Dwie badaczki Uniwerstyetu Gdańskiego w rankingu "50 śmiałych 2019 roku"

2019-12-31 09:45:46 | Gdańsk

Dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Prof. Krzysztofa Skóry znalazły się w prestiżowym rankingu Wysokich Obcasów Gazety Wyborczej "50 śmiałych 2019 roku".

Kobieta w eleganckim ubraniu, uśmiech, businesswomanBadaczki z Gdańska

Dr Ewelina Król została doceniona za "pracę nad innowacyjnymi szczepionkami", a Iwona Pawliczka za "ochronę Bałtyku i walkę o obecność w nim fok i morświnów".

Dr Ewelina Król w rankingu:

"Pracuje nad szczepionkami przeciwko wirusom Zika i kleszczowego zapalenia mózgu. Za „opracowanie innowacyjnych strategii zwalczania infekcji wirusowych u ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem wirusa zapalenia wątroby typu C, wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i wirusa Zika, poprzez zastosowanie chemicznie zsyntetyzowanych środków terapeutycznych oraz szczepionek nowej generacji” otrzymała w tym roku stypendium naukowe 19. edycji programu L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki".

Wirus Zika i wirus kleszczowego zapalenia mózgu należą do rodziny groźnych dla ludzi flawiwirusów (tak samo jak wirusy dengi, żółtej febry czy gorączki Zachodniego Nilu). Są one przenoszone na ludzi m.in. przez komary i kleszcze. Trudno jest stworzyć przeciwko nim szczepionki, ponieważ zarazki te są do siebie podobne i pojawiają się w podobnych rejonach świata. Najlepszym sposobem walki z wirusami są szczepienia. Antybiotyki na nie nie działają.

Dr Król i zespół, z którym pracuje, próbują stworzyć innowacyjne szczepionki na bazie tzw. cząstek wirusopodobnych (VLP – virus-like particles). To puste białkowe kapsułki – samo "opakowanie" wirusa, niezawierające jego materiału genetycznego. Ponieważ na rynku nie ma szczepionek przeciw flawiwirusom na bazie VLP, wirusolożka śmiało bierze udział w wyścigu o to, komu pierwszemu się to uda.”

Iwona Pawliczka w rankingu:

"Mówi żartobliwie, że pracuje w związku zawodowym fok i morświnów, które same o swoje prawa nie zawalczą, a potrzebują reprezentacji. Ludzie – rybacy, turyści, przedsiębiorcy – mają swoich lobbystów, tymczasem Bałtyk zmienia się w wyjałowiony, brudny, smutny akwen z coraz mniejszą liczbą ryb i ssaków morskich, które kiedyś licznie go zamieszkiwały.

Iwona Pawliczka przejęła szefostwo Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i wraz ze swoim zespołem zajmuje się pracą naukową nad gatunkami bałtyckimi, a także nad ochroną wielu z nich. W tym roku zakończono program reintrodukcji fok. To wielki sukces. Jeszcze niedawno nikt nie widział ich na naszych brzegach, a dziś na łasze mieszka pokaźne stadko, które zdolne jest dalej rozmnażać się samo, bez pomocy naukowców ze Stacji Morskiej. A więc zajmą się oni już tylko chronieniem go – jeśli spotkacie więc na plaży chorą lub zranioną fokę, która potrzebuje pomocy, skontaktujcie się ze Stacją.

Wielkim marzeniem Iwony Pawliczki jest teraz walka o bałtyckiego morświna. Jest on na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Morświnów w Bałtyku jest tylko kilkaset. Szefowej Stacji marzy się morświnarium podobne do fokarium, które od lat przyciąga tłumy i edukuje. Bo pierwsze, co musi się zmienić, to nasze podejście do morświnów. Musimy je pokochać, przestać kupować historyjki o tym, że są szkodnikami, i zrozumieć, że te piękne, inteligentne ssaki są w Bałtyku u siebie, w swoim domu.”

Źródło: Wyborcza.pl

W rankingu znalazły się również m.in. Olga Tokarczuk, Magdalena Środa, Sonia Bohosiewicz, Martyna Wojciechowska i Agnieszka Holland.

Pełne zestawienie znajduje się na stronie: http://multimedia.wyborcza.pl/50smialych2019/?fbclid=IwAR2vXqt-BoM5wj2IUXL5f8ItAUNF3G5UGJeKADEhZ-pR7djGDKykkTCCwM8

ip

fot. pexels.com, nie przedstawia żadnej z badaczek.

Słowa kluczowe: Nagrody, Polscy naukowcy, Dr Ewelina Król, Iwona Pawliczka, UG, Zestawienie, Odkrycia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Webankieta - wygodne narzędzie do tworzenia ankiet

Oto jak łatwo przeprowadzić ankietę online! Bezpłatny dostęp do programu zapewnia swoim studentom Akademii Leona Koźmińskiego.

konto dla studenta
Idealne konto bankowe dla studenta - czyli jakie?

Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne