Wiadomości - Z życia Uczelni

Wielki sukces badaczek z Uniwersytetu Gdańskiego w programie L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

2019-10-15 09:52:25 | Gdańsk

Dwie naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiegodr Ewelina Król i mgr Karolina Pierzynowska zostały laureatkami stypendium w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. W tegorocznej edycji programu wyróżniono tylko 6 badaczek z całej Polski. Nagrodzone zostały innowacyjne projekty badawcze w zakresie m.in. zwalczania niebezpiecznych infekcji wirusowych i zakażeń pasożytniczych u ludzi, poszukiwania innowacyjnych metod leczenia nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych i opracowywania nowych terapii nowotworu nerki. O stypendia w tym roku ubiegała się rekordowa liczba 144 kandydatek z 39 instytucji naukowych.

Laureatki L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Wszystkie laureatki tegorocznej edycji programu. Od lewej: Beata Zjawin, mgr Paulina Marona, mgr Karolina Pierzynowska, dr Ewelina Król,  dr Renata Welc-Falęciak, dr Ulrike Topf

Zwycięskie badania z UG

Dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała stypendium habilitacyje w wysokości 35 tys. zł za projekt Opracowanie innowacyjnych strategii zwalczania infekcji wirusowych u ludzi ze szczególnym uwzględnieniem wirusa zapalenia wątroby typu C, wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i wirusa Zika poprzez zastosowanie chemicznie zsyntetyzowanych  środków terapeutycznych oraz szczepionek nowej generacji. Tematyka badawcza pracy naukowej dr Eweliny Król koncentruje się na opracowaniu skutecznych szczepionek nowej generacji, jak i na innowacyjnych opcjach terapeutycznych.

Mgr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała stypendium dla doktorantek w wysokości 30 tys. zł za projekt Indukcja autofagii jako mechanizm działania genisteiny w eksperymentalnej terapii chorób neurodegeneracyjnych. Tematyka pracy, jaką realizuje, koncentruje się na poszukiwaniu nowych terapii dla nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych.

Informacje o programie

Stypendia w  ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznano po raz 19. Są to nagrody dla kobiet, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu. Badaczki otrzymują stypendia i przy wsparciu Partnerów programu – Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk, biorą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu promują swoje osiągnięcia naukowe nie tylko wśród naukowców, ale także szerszej opinii publicznej.

Istniejący w Polsce od 19 lat program L’Oréal - UNESCO  Dla Kobiet i Nauki zyskał wysoką renomę w środowisku naukowym, o czym świadczy nie tylko duża liczba zgłoszeń, ale także wzrastający z roku na rok poziom przesyłanych przez kandydatki aplikacji. Większość nagrodzonych w tym roku prac naukowych może przyczynić się do rozwiązywania globalnych problemów związanych z podnoszeniem możliwości leczenia chorób i zapobiegania rozprzestrzeniania się czynników wywołujących je. Nasze tegoroczne stypendystki reprezentują różne dziedziny i dyscypliny naukowe. Od badań z zakresu medycyny, poprzez nauki biologiczne, ale doceniliśmy także badaczkę pracującą nad zagadnieniami z zakresu fizyki i astronomii – podsumowała tegoroczne zgłoszenia prof. dr hab. Ewa Łojkowska z Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnicząca Jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Laureatki z UG

Dr Ewelina Król, będąc jeszcze na drugim roku studiów, dołączyła do grupy prof. dr hab. Bogusława Szewczyka w Katedrze Wirusologii Molekularnej i rozpoczęła zajęcia indywidualne. Tematyka związana z białkami strukturalnymi wirusa zapalenia wątroby typu C była podstawą pracy magisterskiej dr Eweliny Król. W 2004 r. rozpoczęła realizację doktorskiego projektu naukowego w ramach Studium Doktoranckiego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Za pracę doktorską dr Ewelina Król została uhonorowana w 2012 r. nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska. Badaczka została m.in. laureatką projektu IUVENTUS PLUS finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym samym roku została adiunktem w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wówczas jej kolejny projekt został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki. Jest także laureatką prestiżowego programu szkoleniowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „TOP500 Innovators: Science-Management-Commercialization”, w ramach którego odbyła ponad 2 miesięczny staż na Stanford University w Dolinie Krzemowej w USA. Autorka wielu publikacji o zasięgu międzynarodowym i uczestniczka konferencji krajowych i zagranicznych.

Przedmiotem naukowych zainteresowań dr Eweliny Król są m.in. wirus zapalenia wątroby typu C (czynnik etiologiczny najczęstszych i niebezpiecznych chorób wątroby), wirus kleszczowego zapalenia mózgu (czynnik powodujący ciężką chorobę neurologiczną), wirus Zika (zakażenie jest szczególnie niebezpieczne dla kobiety w ciąży, prowadząc do ciężkich wad rozwojowych mózgu i innych wad wrodzonych). Tematyka badawcza pracy naukowej dr Eweliny Król koncentruje się na opracowaniu skutecznych szczepionek nowej generacji, jak i na innowacyjnych opcjach terapeutycznych opartych na zaprojektowanych i zsyntetyzowanych związkach należących do inhibitorów procesu glikozylacji białek przeciwko ważnym ludzkim patogenom wirusowym z rodziny Flaviviridae.

Mgr Karolina Pierzynowska studia biologiczne rozpoczęła już z myślą o specjalizacji z biologii medycznej i z zamiarem pracy na uczelni. W tym czasie prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn zaproponował jej swoją opiekę naukową na studiach doktoranckich, którą to propozycję bez wahania przyjęła. Na realizacje badań otrzymała 3 granty Młodych Naukowców finansowane przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, natomiast od 2018 r. jest kierownikiem grantu PRELUDIUM finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Podczas 4 lat studiów doktoranckich została współautorką 15 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz 4 zgłoszeń patentowych, dotyczących nowo odkrytych związków, mogących mieć działanie terapeutyczne dla chorób neurologicznych. Wyniki swoich badań przedstawiła na ponad 30 konferencjach naukowych. W międzyczasie mgr Karolina Pierzynowska odbyła dwa krótkie staże w Katedrze Biochemii Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Laboratorium Neuropatologii Molekularnej w University of West Virginia w USA. Za swoje wyniki i osiągnięcia naukowe otrzymała m.in. Nagrodę Rektora UG, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę im. prof. Mozołowskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, a także nagrodę Oddziału Gdańskiego Polskiej Akademii Nauk.

Tematyka pracy jaką realizuje mgr Karolina Pierzynowska koncentruje się na poszukiwaniu nowych terapii dla nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych. Główną tezą jej rozprawy doktorskiej stało się badanie efektywności działania jednego z flawonoidów, genisteiny, jako potencjalnego leku na chorobę Huntingtona, które to badania następnie sama rozszerzyłam o dodatkowe schorzenie – chorobę Alzheimera. Niewykluczone, że w przyszłości, właśnie dzięki genisteinie, uda się opracować terapię skuteczną w przypadku znacznie większej liczby chorób spowodowanych podobnymi defektami. Opracowanie takiego podejścia byłoby dużym przełomem medycznym, gdyż choroby te do dnia dzisiejszego pozostają nieuleczalne.

Informacje o programie

O stypendia w tym roku ubiegała się rekordowa liczba 144 kandydatek z 39 instytucji naukowych. Najwięcej reprezentowało ośrodki naukowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Tegoroczne stypendystki polskiej edycji konkursu dołączyły do grona ponad 90 polskich badaczek i blisko 3100 badaczek wyróżnionych do tej pory na całym świecie w ramach programu For Women in Science.

Decyzję o przyznaniu nagród Dla Kobiet i Nauki podejmuje niezależne Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, składające się z 15 wybitnych naukowców, reprezentujących różne dyscypliny naukowe i ośrodki badawcze. Program organizowany jest przez L'Oréal Polska we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademią Nauk. 

Gala wręczenia nagród L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki odbyła się 10 października 2019 roku.

Wszystkie laureatki i informacje o programie na stronie: www.lorealdlakobietinauki.pl

ip

fot. Magda Trebert/L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie

Słowa kluczowe: Wyniki, Stypendia, Konkursy, 2019, Badania, Tematy, Zakres
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Nie daj się oszukać - audycja w Radio Gdańsk
Wywiad z dr n. med. Marzeną Podgórską i mgr Anną Kamm w Radio Gdańsk [luty 2021] Gdańsk

Rektor i wykładowczyni Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku opowiedziały o studiach na kierunku "Kosmetologia".

WSB w Warszawie Studia podyplomowe
Sztuka rozwiązywania konfliktów - dr Ewa Kosowska-Korniak opowiada o mediacji

Kierownik studiów podyplomowych "Mediacje sądowe i pozasądowe", w WSB w Warszawie opowiada o specyfice sporów i zawodu mediatora.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.