Sztuka
Cyfrowe konfrontacje

Cyfrowe konfrontacje

  • 2022-10-20, , godzina 18:00, do 2022-11-10
  • Duża Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk

Opis

Wystawa: Cyfrowe konfrontacje

 

wernisaż: 20.10.2022, godz. 18:00

wystawa czynna: 21.10-10.11.2022

miejsce: Duża Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk

 

ASP Gdańsk

prof. Sławomir Witkowski

dr Kamil Kocurek

mgr Vasyl Savchenko

Magdalena Świerczek

Agata Mikołajczyk

Weronika Dziurdziewicz

Karol Polak

 

ASP Kraków

dr hab. prof ASP Lech Polcyn

mgr Karol Szafran

Julia Filip

Karolina Lach

mgr Szymon Rejek

Praca zbiorowa (Antoni Kuźniarz, Julia Filip, Paweł Kudaciak, Karolina Lach, Dominika Szarek)

 

ASP Warszawa

prof. Andrzej Węcławski

dr Kamil Zaleski

Elżbieta Gibulska

Maria Pakier

Zuzanna Kozłowska

prof. Piotr Smolnicki

dr Aleksandra Owczarek

Aleksander Czekaj

Kacper Kijewski

Marta Rabczyńska

 

ASP Łódź

dr Piotr Gryz

Klaudia Pieniak

prof. Grzegorz Chojnacki

dr Robert Jundo

Ewelina Ostrowska

prof. Piotr Ciesielski

Marta Kosior

dr Krzysztof Guzek

Daria Łuka

 

UA Poznań

prof. Maciej Kurak

mgr Maja Michalska

Anna Nowak

Maria Łukomska

Urszula Chodorowska

dr Witold Modrzejewski

Klaudia Figura

Wiktoria Kowalczyk

 

AS Szczecin

prof. Arkadiusz Marcinkowski

Jakub Heland

Karolina Kaleta

Artur Rawa

Katarzyna Zioła

prof ASP dr hab. Ireneusz Kuriata

dr Dominika Zawojska-Kuriata

prof. ASP dr hab. Andreas Guskos

Martyna Miłowska

 

 

 

Fragment tekstu ze wstępu do katalogu Cyfrowe Konfrontacje 2022

 

Parę dni temu w jednej z cyfrowych gazet – signum temporis – przeczytałem interesujący artykuł Łukasza Ostruszka zatytułowany „Sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny…”. Otóż amerykański projektant gier wideo Janson Allen poświęcił kilkadziesiąt godzin na zaprojektowanie grafiki ­– obrazu cyfrowego zatytułowanego „Théȃtre D’opéra Spatial”, którym wygrał konkurs organizowany przez Colorado State Fair. No cóż, można powiedzieć: Brawo, gratulujemy kolego! Problem w tym, że obraz powstał przy pomocy programu sztucznej inteligencji Midjournej, który zamienia opisy podawane w formie tekstu w obraz. Ta informacja trochę mną wstrząsnęła. Czy kolejne obszary świata sztuki, które wydawało się, że są nie do zdobycia, padły na skutek inwazji sztucznej inteligencji? Czy maszyna tryumfuje nad człowiekiem? Czym jest dzisiaj sztuka i kim jest artysta? Czy aby nim zostać, nie trzeba już wielu lat nauki i dziesiątków lat stałego doskonalenia zawodowego warsztatu w poszukiwaniu indywidualnego języka wypowiedzi? Czym jest unikatowość i oryginalność? Czy dzięki AI wystarczy odrobina wyobraźni i jako taka umiejętność werbalizowania lub zapisania myśli, żeby zostać twórcą i artystą? Czy pojęcie artysty w dzisiejszych czasach ma sens?

 

I pomyśleć, że w jakimś stopniu – używając ogromnego skrótu – wszystkiemu jest winna grafika cyfrowa, meta-przestrzeń, w której wolność działania daje człowiekowi nieograniczone możliwości z kompromitującą samodegradacją włącznie.

 

Jestem przekonany, że na te i wiele innych pytań będą próbowali odpowiedzieć studenci i pedagodzy z sześciu polskich uczelni artystycznych prezentujący swoje prace z obszaru szeroko pojętej rzeczywistości cyfrowej na wystawie Cyfrowe konfrontacje 2022. Jestem szczęśliwy, że zaproszenie przyjęli artyści i pedagodzy z Akademii krakowskiej – dr hab. prof. ASP Lech Polcyn i mgr Karol Szafran. Cieszę się, że łódzką ASP będą reprezentować: profesorowie Piotr Ciesielski i Grzegorz Chojnacki towarzyszyć im będą doktorzy sztuki Piotra Gryza, Roberta Jundo oraz Krzysztofa Guzka. Serdecznie witam kadrę z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: profesora Macieja Kuraka, dra Witolda Modrzejewskiego i mgr Maję Michalską. Miło nam gościć profesorów Arkadiusza Marcinkowskiego, Ireneusza Kuriatę i Andreasa Guskosa wraz dr Dominiką Zwojską-Kuriatą z Akademii Sztuki w Szczecinie. Mam wielką satysfakcję, że z ASP w Warszawie przyjadą profesorowie Andrzej Węcławski oraz Piotr Ciesielski wraz z dr Aleksandrą Owczarek i dr Kamilem Zalewskim. Wszystkich twórców bardzo serdecznie witam, ale przede wszystkim cieszę się z obecności studentów, których prace zostały wybrane do prezentacji na wystawie.

 

Podobnie jak dwa lata temu koordynatorami i opiekunami wystawy z ramienia gdańskiej ASP są dr Kamil Kocurek i mgr Vasyl Savchenko – bardzo im dziękuję za wysiłek i ciężką pracę. Katalog, który trzymacie Państwo w rękach, plakat i zaproszenie zaprojektował Kuba Żywuszko – mądry i zdolny student naszej Uczelni.

 

Wszystkich gorąco zachęcam do odwiedzenia wystawy Cyfrowe konfrontacje 2022 w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mam nadzieję, że znajdą na niej Państwo odpowiedzi na postawione przeze mnie wcześniej pytania.

 

 

Prof. Sławomir Witkowski

Dziekan Wydziału Grafiki

Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

 

Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.