zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca dla studenta w Gdańsku - gdzie jej szukać i jak właściwie wybrać zatrudnienie?

wtorek, 29-08-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Studenci z Gdańska chcą pracować, ale jednym z ich dylematów jest wybór odpowiedniej formy zarobkowania. Na rynku dostępnych jest wiele ofert pracy sezonowej, mniej skomplikowanych prac całorocznych, ale także przyszłościowych staży czy praktyk. Gdzie szukać pracy i czym się kierować?

Praca dla studenta w GdańskuTrzeba pracować już na studiach

Praca już w trakcie studiów to dziś niemal konieczność. Życie w innym mieście, wynajem pokoju oraz utrzymanie się wiele kosztuje i nie każdy student może liczyć na tak duże wsparcie rodziców. Jednak pracę już podczas nauki podejmują także ci, którzy zdecydowali się wciąż mieszkać w domu rodzinnym i studiować w swojej miejscowości.

Dziś na rynku żądzą specjaliści. Pracodawcom najbardziej zależy na pozyskiwaniu doświadczonych osób, które wykazują się samodzielnością, praktycznymi umiejętnościami i wiedzą. Wiele firm zrezygnowało już z zatrudniania osób bez stażu.

Obecny kryzys nie pozwala już tak bardzo inwestować w kandydatów zaczynających od zera. Dlatego też każdy student musi postawić na zdobywanie doświadczenia już od pierwszego roku swojej nauki. W przeciwnym razie, jako absolwent, może zasilić szeregi osób zarejestrowanych w urzędach pracy i potrzebujących pomocy.

Mało wymagające branże, które zatrudniają studentów - czy warto szukać takiej pracy?

Gdańsk to duże miasto akademickie, w którym uczą się studenci nie tylko z północnej części kraju. Unikalne kierunki kształcenia związane z gospodarką morską przyciągają żaków z całego kraju, a nawet zza granicy. Naturalną opcją zarobkowania dla studentów w Gdańsku wydaje się sektor turystyczny.

W ofertach pracy z Gdańska dostępnych w jednym z największych serwisów pracy w kraju: https://www.gowork.pl/praca/gdansk;l widać, że rozwinięta gastronomia, zakwaterowania i rekreacja zapewniają tu wiele miejsc pracy nie tylko w sezonie letnim. Dobrą opcją dla każdego studenta jest również sektor handlowo-usługowy.

praca na studiachPodejmowanie pracy w charakterze sprzedawcy-kasjera, kelnera, barmana, kucharza, recepcjonisty itp. pozwala połączyć obowiązki studenckie z działalnością zarobkową. Takie branże i stanowiska umożliwiają zwykle elastyczne układanie grafiku pracy, a pracodawcy są przychylni zawieraniu umów w niepełnym wymiarze czasu.

Ponadto student to dobry pracownik, bo to zwykle tańszy pracownik. Brak konieczności opłacania składek ubezpieczenia zdrowotnego pozwala pracodawcom zaoszczędzić, a studentom więcej zarobić, bo przy umowie zlecenia proponowana kwota brutto staje się dla nich kwotą zarobków “na rękę”.

Zalety podjęcia “typowej” pracy dla studenta

Podjęcie pracy w gastronomii, turystyce, handlu czy zakwaterowaniach jest zwykle stosunkowo łatwe. Aby wykonywać wiele zawodów związanych z tym branżami, najczęściej nie trzeba dysponować większymi kwalifikacjami. Zaletami podejmowania pracy w tych sektorach w Gdańsku jest zatem dostępność wielu ofert pracy dla studentów, możliwość połączenia pracy z nauką, całkiem niezłe stawki zarobków, a także zbieranie doświadczeń zawodowych.

Praca w handlu, usługach, turystyce i gastronomii opiera się m.in. na obsłudze klienta, a to oznacza, że student rozwija i doskonali kompetencje miękkie, które są podstawą również w wielu bardziej ambitnych zawodach. To m.in. właśnie umiejętności miękkich poszukuje się na dzisiejszym rynku pracy, nie zastąpią ich maszyny i określa się je mianem kompetencji przyszłości.

Mniejszy zarobek, ale lepszy start kariery po studiach?

Z drugiej strony studenci z Gdańska mają wiele opcji podejmowania pierwszych prac w dużych, nawet międzynarodowych korporacjach. Również rodzime firmy oferują tu ciekawe programy praktyk i staży. Takie formy zatrudnienia często nie wiążą się z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Jest ono małe lub wręcz go nie ma. Jednak przedsiębiorstwa przyjmujące studentów-stażystów inwestują w takiego pracownika swoje zasoby szkoleniowe.

Poświęcają czas, zapewniają mentoring i dają niepowtarzalną szansę obejrzeć pewne środowiska zawodowe od środka. To okazje, z których warto czerpać, póki trwa okres studencki. Co więcej, jeśli dany student naprawdę chce pracować w swoim zawodzie już po ukończeniu nauki, musi zbierać kierunkowe doświadczenie w trakcie studiów.

Często stażyści czy praktykanci, którzy się sprawdzą, otrzymują oferty atrakcyjnego zatrudnienia. Trzeba dać się poznać, zauważyć i przekonać do siebie właśnie w okresie studiów. Pracownik, który poznał doskonale kulturę pracy w danej organizacji i był z nią od samego początku swojej kariery, jest często bardzo wiernym i po prostu dobrym pracownikiem.

Firmy to wiedzą i dlatego zapraszają studentów. Dlatego każdy student musi rozważyć, co w danym momencie jego kariery jest ważniejsze: czy jest to zarobek pozwalający się utrzymać, czy może żak ma szanse liczyć przez jakiś czas na inne wsparcie finansowe i może skupić się na swoim rozwoju jako stażysta szukający opcji stałego zatrudnienia na dużo lepszych warunkach.

Artykuł Partnera

fot. Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama