Dzieje się - Literatura

17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022

2022-08-02 13:36:18 | Gdynia

Nadchodzi kolejna edycja gdyńskiego festiwalu, w którego centrum stoi współczesna polska literatura. Między 24 a 28 sierpnia 2022 roku Festiwal Miasto Słowa przyciągnie wielu znakomitych gości, a jego kulminacją będzie ogłoszenie ogłoszenie laureatów 17. Nagrody Literackiej GDYNIA.

Festiwal Miasto Słowa

Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Krystyna Kurczab-Redlich, Wit Szostak, Sylwia Chutnik, Anna Gacek – to tylko część z długiej listy autorek i autorów, którzy dyskutować będą w Gdyni o swoich najnowszych książkach. Jak co roku, Festiwal Miasto Słowa zaprosi na przegląd ważnych pozycji i obiecujących debiutów oraz podpowie, na które z dziejących się w rodzimej literaturze zjawisk i poruszanych tematów warto zwrócić uwagę.

Festiwal Miasto Słowa wystartuje w środę, 24 sierpnia. Przez pięć intensywnych dni w gościnnych progach Muzeum Miasta Gdyni trwać będą literacko-społeczno-polityczne dyskursy i namysły.

Podczas dwóch pierwszych dni festiwalu odbędą się rozmowy z autorkami i autorami nominowanymi do 17. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Ta jedna z najważniejszych polskich nagród literackich honoruje twórców w czterech równorzędnych kategoriach: eseju, poezji, prozie i przekładzie. Zwycięzcy, oprócz pamiątkowych statuetek – Literackich Kostek – otrzymają nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdyni.

Jako że gdyńskie święto literatury organizowane jest w tym roku w cieniu tragedii wojennych zza naszej wschodniej granicy, w jego programie nie mogło zabraknąć spotkań nawiązujących do tych wydarzeń. „Co z tą Rosją” to rozmowa, w której udział wezmą historyk i eseista prof. Andrzej Chwalba, specjalizujący się w relacjach polsko-rosyjskich, oraz dziennikarka i reportażystka Krystyna Kurczab-Redlich, autorka słynnej biografii „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. Wspólnie zastanawiać się będą nad fenomenem bezwzględnej rosyjskiej machiny politycznej i skomplikowanym rysie społecznym rosyjskiego narodu. Tymczasem o tym, jak nauka – prowadząc do ludobójstw – legitymizowała hierarchiczne podziały ludzkich społeczności oraz o największych zbrodniach współczesnego świata dyskutować będą z Agnieszką Lichnerowicz historycy Konstanty Gebert i Maciej Górny.

W Mieście Słowa będzie można także skupić uwagę na – przepuszczonej przez specyficzne literackie filtry – najbliższej nam codzienności. Próbę analizy zmieniającego się w ciągu ostatnich dekad świata czynioną za pośrednictwem swoich najnowszych książek przeprowadzą Dorota Masłowska („Bowie w Warszawie”) i Roch Sulima („Powidoki codzienności”). A czy zwyczajne życie jest jeszcze w tych czasach w ogóle możliwe? Może chociaż w literaturze? Podczas spotkania „Niesielankowe debiuty” Monika Ochędowska spyta o to świetnie zapowiadających się autorów Sebastiana Nowaka („Powszednia historia”) i Małgorzatę Żarów („Zaklinanie węży w gorące wieczory”). Zaś autorka wydanej w tym roku pozycji „Mam nadzieję” Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i psycholożka Ewa Woydyłło w rozmowie z Michałem Cichym szukać będą sposobów na odnajdywanie siebie.

Wokół analizy trudnych wyzwań teraźniejszości krążyć będzie cykl spotkań odbywający się pod hasłem „Wszystko jest filozofią 2.2”. A w nim prezentacja raportu „Społeczne skutki pandemii” opracowanego przez Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz dyskusja pt. „Czy nauka i religia wchodzą w nieunikniony konflikt?”.

Gdyński festiwal literacki to również wydarzenia, podczas których szkło powiększające przyłożone będzie do procesów związanych z pisarstwem, tworzeniem, czytelnictwem. Taka będzie m.in. rozmowa „Dojrzewanie w słowie”, gdzie spotkają się Agnieszka Wolny-Hamkało i Wit Szostak, autor chyba najbardziej zaskakującej pod względem formy książki tego roku („Szczelinami”). O sile i konieczności lektury porozmawiają też powieściopisarka Inga Iwasiów i poetka Joanna Mueller. Zaś o sensie ponownych przekładów klasyki literatury podczas spotkania „Anne ze Szczytów i inne Fizie” dyskutować będzie grono znamienitych tłumaczy: Anna Bańkowska, Kaja Gucio i Jerzy Jarniewicz.

Na festiwalu swoją premierę będzie miał najnowszy kryminał Michała Witkowskiego – „Tango”. O najmroczniejszej z dotychczasowych jego książek autor porozmawia z Agnieszką Szydłowską. A skoro jesteśmy już przy dziennikarzach radiowych, nie można pominąć też spotkania z Anną Gacek wokół jej reportażu o ostatniej dekadzie XX wieku w muzyce pt. „Ekstaza. Lata 90. Początek”, którą poprowadzi Piotr Metz. Dźwiękowe terytoria eksplorować będzie także Marcin Dymiter (nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej) podczas swojego muzycznego projektu „Soundscape Set – Zwierzęta w Mieście”. Z kolei o tym, jak dogadać się i pokojowo współistnieć z coraz bardziej bezbronnymi wobec postępującej ekspansji człowieka zwierzętami, podczas rozmowy „Dzicy w mieście” opowiedzą biolodzy i autorzy Paweł Pstrokoński i Adam Zbyryt.

Ważną gościnią festiwalu będzie w tym roku Sylwia Chutnik. Pisarka weźmie udział w dwóch wydarzeniach. Podczas pierwszego z nich, pt. „O matko jedyna! O końcu patriarchatu i nie tylko” opowie o swojej najnowszej powieści „Tyłem do kierunku jazdy”, a towarzyszyć jej będzie Agnieszka Szpila (autorka zeszłorocznej „Heksy”). Siła siostrzeńskich więzi, moc literackiej swady, humor i zadziorność gwarantowane. Drugie spotkanie z Sylwią Chutnik, „Poczet buntowniczek polskich”, kierowane będzie do najmłodszej publiczności – nie tylko dziewczynek! Tak samo zresztą jak rozmowa z Klaudią Kozińską i Małgorzatą Ruszkowską, autorkami niezwykłego przewodnika „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”, wydanego jak zwykle w spektakularny sposób przez wydawnictwo Dwie Siostry.

Jak co roku, kulminacyjnym momentem festiwalu będzie uroczysta gala, podczas której poznamy Laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA 2022. Wręczenie Nagród odbędzie się w piątek, 26 sierpnia, w gdyńskim Muzeum Emigracji. Spotkanie z Laureatami Literackich Kostek odbędzie się dzień później, 27 sierpnia o godz. 16.00 w Muzeum Miasta Gdyni.

Zdecydowana większość spotkań festiwalowych dostępna będzie online na Facebooku Nagrody Literackiej GDYNIA. Gala wręczenia nagród będzie transmitowana również na żywo w Muzeum Miasta Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Nagroda Literacka Gdynia, program, goście, premiery, spotkania,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KsiąÅźka
Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

Czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej
Znamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2022

Zobaczcie, kto otrzymał tegoroczne nagrody!

Polecamy
Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Angelus 2019 ksiązki
Znamy nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2019

Jury spośród 105 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14.

Polecamy
Ostatnio dodane
KsiąÅźka
Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

Czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.