Dzieje się - Literatura

9. edycja Festiwalu Narracje: Poza sezonem. Jakie prace zobaczymy w Brzeźnie?

2017-10-04 10:36:53 | Gdańsk

Spośród 88 projektów zgłoszonych w otwartym naborze prac do festiwalu NARRACJE, pięć zostanie pokazanych 17 i 18 listopada w Gdańsku-Brzeźnie. Uczestnicy wydarzenia w nietypowych lokalizacjach zobaczą prace wideo, performansy, obiekty, prace dźwiękowe i instalacje. Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zapraszają do zapoznania się z artystami i artystkami biorącymi udział w tegorocznej edycji festiwalu odbywającego się pod hasłem Poza sezonem.

NarracjeDziewiąta edycja NARRACJI odkrywa Brzeźno poza sezonem, w listopadzie, kiedy po letnich uciechach pozostaje tylko wspomnienie. Tak, jak wspomnienie pozostało po dawnym, kurortowym klimacie tego miejsca. O świetnej przeszłości Brzeźna przypominają Dom Zdrojowy (wkrótce poddany będzie rewitalizacji), kwiatowe pergole, murowane wille, altany w parku... Za pomocą artystycznych interwencji artyści i artystki zmienią miejsca dobrze znane i odkryją nowe eksplorując wraz z uczestnikami przestrzeń dzielnicy.

- Dziękuję wszystkim, którzy nadesłali swoje propozycje obiektów, instalacji, sytuacji, performansów i akcji na festiwal NARRACJE. Szczególnie doceniam te, które uwzględniały potrzeby mieszkańców dzielnicy oraz zakładały ich aktywne uczestnictwo w przedsięwzięciu. Projekty kolektywne, interdyscyplinarne i te pisane przez nie-artystów. W nadesłanych aplikacjach zwracaliśmy uwagę nie tylko na oryginalne pomysły działań, ale również na wykorzystanie w nich nietypowych obszarów dzielnicy. Doceniliśmy pięć projektów, które odkrywają lub konstytuują lokalne historie - komentuje Anna Czaban, kuratorka 9. edycji NARRACJI.

Prace wybrane w otwartym naborze Festiwalu Narracje 9. Poza sezonem:

- Taniec zwierząt Bałtyku (instalacja wizualna), Natalia Uryniuk, doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,

- Zaćmienie (instalacja), Laura Grudniewska, absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego,

- Korbka (instalacja dźwiękowa), Kaja Cykalewicz-Licak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim,

- Lubię wszystko (obiekt), Iza Rogucka, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w Klasie Mistrzowskiej Pawła Althamera i Juliana Göthego,

- Storms on Sticks (performans), Diana Rönnberg, doktor sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Poza artystkami wybranymi w otwartym naborze projektów, kuratorka 9. edycji festiwalu, Anna Czaban, zaprosiła do współpracy m.in.: Katarzynę Krakowiak, Rafała Dominika, Adama Gołębiewskiego, Ewę Rudnicką, Magdalenę Jędrę, Wojciecha Bąkowskiego, Norberta Delmana, Meris Angioletti, Maurycego Gomulickiego i Stacha Szumskiego.

Koncepcja kuratorska Poza sezonem koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej. - Podwójne przesunięcie czasowe – to, zachodzące na przestrzeni dziesiątek lat, podczas których Brzeźno utraciło aurę nowoczesnego kurortu oraz przejście poza sezon letni – pozwoli spojrzeć na najciekawsze dzielnicowe historie z innej strony i odsłonić to, co zazwyczaj niewidoczne w letnim zgiełku – mówi kuratorka 9. edycji NARRACJI, Anna Czaban.

NARRACJE od 2009 roku eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.

Festiwal NARRACJE 9 Poza sezonem, 17 – 18 listopada 2017, Gdańsk-Brzeźno

ip

Słowa kluczowe: wydarzenie, 2017, data, Gdańsk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
ksiąÅźki pod patronatem Festiwalu Conrada
Poznaj 5 książek z patronatem Festiwalu Conrada

Te tytuły zabiorą czytelników w niezwykłą podróż!

Witold Gombrowicz - ciekawostki o autorze i jego twórczości

Teksty Gombrowicza pomimo swojego wieku trafnie odzwierciedlają także naszą rzeczywistość. Przeczytaj ciekawostki o polskim powieściopisarzu i poznaj intrygujące cytaty z jego książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.