Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Dada Fest Wariacja No 25

Kiedy?2017-12-08
Do kiedy?2017-12-10
Gdzie?Teatr Wybrzeże, ul. Świętego Ducha 2
Gdańsk
Dada Fest Wariacja No 25

W grudniu 2017 roku gdański Teatr Dada von Bzdülöw obchodzić będzie 25-lecie swojego istnienia. Teatr założony przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską w 1992 w Gdańsku był jednym z pierwszych polskich zespołów w Polsce, które propagowały nowy taniec i teatr tańca po 1989 roku. W unikalny sposób połączył tradycję polskiego teatru z amerykańskimi i europejskimi doświadczeniami konstytuując w krótkim czasie rozpoznawalny i wyjątkowy język wypowiedzi scenicznej. Funkcjonujący nieprzerwanie przez dwadzieścia pięć lat zespół stworzył dotychczas blisko 50 przedstawień, które wpisały się w historię polskiego teatru i tańca, i co najważniejsze, były i są inspiracją dla aktywności twórczej kolejnych generacji choreografów i tancerzy.

Obchody w formie trzydniowego festiwalu DADA FEST - WARIACJA NO XXV, z jednej strony mają być swoistym spotkaniem artystów, którzy współtworzyli przez lata najważniejsze spektakle zespołu, a z drugiej okazją do zaprezentowania gdańskiej widowni ich indywidualnych spektakli.

Program DADA FEST - WARIACJA NO XXV - 3 dni

Piątek 8 grudnia

Klub Żak
godz. 19:00 - ZBLIŻENIA Magdalena Reiter
godz. 20:30 - MOJE ŻYCIE WE ŁZACH Rafał Dziemidok i Ewa Graniec

Sobota 9 grudnia

ASP Audytorium / partner Instytut Kultury Miejskiej
godz. 12:00-13:30 - panel dyskusyjny: DADA VON BZDÜLÖW W HISTORII POLSKIEGO TEATRU I TAŃCA
przerwa
godz. 14:00-15:30 - panel dyskusyjny cd.
wstęp wolny

Teatr Wybrzeże
godz. 18:00 - WITAJCIE/WELCOME Aurora Lubos / Czarna Sala
godz. 19:00 - NIEBO Tatiana Kamieniecka i Oleg Dziewanowski / Scena Malarnia
godz. 20:00 - DZISIAJ, WSZYSTKO Teatr Dada / Duża Scena
godz. 21:30 - Bankiet galowy Dada XXV / foyer
godz. 22:00 - Kasia Wolińska DJ Set / foyer

Niedziela 10 grudnia

Teatr Wybrzeże
godz. 18:00 - EKSPOZYCJA Ula Zerek / Czarna Sala
godz. 19:00 - DADA REPLAY Anna Steller / Scena Malarnia
godz. 20:00 - DZISIAJ, WSZYSTKO Teatr Dada / Duża Scena
godz. 21:30 - After Party - Red Light Pub / wstęp wolny

Festiwal DADA FEST - WARIACJA NO XXV zrealizowano w ramach programu
MKiDN "Wydarzania artystyczne - Teatr i Taniec"

O SPEKTAKLACH W PROGRAMIE FESTIWALU

EKSPOZYCJA
premiera: 3 października 2017 Centrum Sztuki Współczesnej Ujazdowski, Festiwal Ciało/Umysł
czas: 30 minut

Czas jako niejednolita miara jednostkowego doświadczenia teraźniejszości, skonstruowana z wielu warstw i pozałamywanych płaszczyzn, które mimo nierozerwalności wydają się momentami osobne i odległe. W zależności od przyjętej perspektywy odczuwanie, percepcja i kształt czasu zmieniają się. Możliwy jest zatem tylko jeden wymiar fizycznego doświadczenia czasu, którego dopełnieniem staje się przestrzeń. Świadomość równoległości czasów pobudza w nas stany o różnym natężeniu i sile, wpływając na odczuwanie naszej własnej czasoprzestrzeni. W eksploracji zagadnienia czasu konfrontuję ruch z fotografią na zasadzie partnerstwa i jednoczesnego przeciwstawienia ich sobie, przyjmując w punkcie wyjścia ruch za przepływ czasu, a fotografię za próbę jego zatrzymania. Odwracając to ogólne założenie i wykorzystując światło jako podstawowy warunek wyłonienia się fotografii, skupiam uwagę na detalu obrazu, zarówno ruchomego jak i w zatrzymaniu, budując osobistą ekspozycję ruchu.

Ruch: Ula Zerek
fotografia: Tomek Zerek
muzyka: WODA – Adam Witkowski & Krzysztof Arszyn Topolski

spektakl powstał w ramach projektu Exchange: Change Time and Dance.
koncepcja kuratorska: Edyta Kozak, Anikó Rácz
kierownik produkcji: Krzysztof Kwiatkowski
producent: Fundacja Ciało/Umysł
współorganizatorzy: SÍN Arts and Culture Centre w Budapeszcie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
partner strategiczny: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie
projekt współfinansowany przez: Miasto st. Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Polska), Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu (Węgry)

NIEBO
premiera: 26 luty 2017, Przestrzeń Sztuki WL4 Gdańsk
czas: 45 minut

Jak wygląda NIEBO według Ciebie? Ziemia to miejsce życia stworzeń, z których jedne ujarzmiają, a inne są ujarzmiane. W jaki sposób człowiek przegląda się w oczach ujarzmianego? Czy zwierzę przegląda się chętnie w pewnych siebie oczach homo sapiens? Czy o takiej Ziemi marzyliśmy, na której to, co cywilizowane zderza się z tym, co nieoswojone, budując relację pana i sługi? Co chce nam przekazać to, co nazywamy nie-ludzkim, a co istnieje i istniało na ziemi, jeszcze zanim pojawił się na niej człowiek? Ten performans / instalacja powstał z potrzeby dialogu, komunikacji. I z miłości. To próba intymnego zbliżenia do zwierzęcia w nas i do czującej i wrażliwej istoty w zwierzęciu. Jest próbą ujarzmienia przekłamań powstałych na styku relacji zwierzę – człowiek.
Zadaje pytania w ramach nie tylko dzielących nas różnic, ale przede wszystkim łączących nas podobieństw. Jest podróżą w głąb nas samych stęsknionych za utraconym rajem zwierzęcej niewinności.

koncept, choreografia i wykonanie: Tatiana Kamieniecka
muzyka na żywo, instalacja dźwiękowa: Oleg Dziewanowski
wideo: Kamila Chomicz
tekst: Anna Elżbieta Kamieniecka
konsultacja choreograficzna: Iza Szostak
światła: Tomasz Daniluk
spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ZBLIŻENIA
premiera : 2 marca 2017, Dance Theatre, Lublana
czas: 35 minut

Spektakl eksponuje materialność ciała, która nie jest motywowana psychologicznie, lecz wynika ze szczególnych fizycznych zasad i praktyk. Ciało jest traktowane jako obiekt wypełniony cząsteczkami informacji i odnośników. W każdej z pięciu części spektaklu autorka skupia się na poszczególnym fizycznym zadaniu, poprzez które bada związek pomiędzy materialnością ciała i potencjalną materialnością emocji. Choreograficzne „zbliżenia” służą jako narzędzia budowania i dekonstrukcji nowych potencjalnych ciał, złożonych z (nie)logicznych połączeń i funkcji. W wyniku tego w przestrzeni powstaje architektura ruchu, który nieprzerwanie rozpada się i ponownie składa, tworząc tym samym nieprzewidywalny przebieg wydarzeń.

choreografia i taniec: Magdalena Reiter
muzyka: Mitja Vrhovnik Smrekar
piosenka: Demon Host Timber Timbre
dramaturgia: Andreja Kopač
asystentka choreografii: Lada Petrovski Ternovšek
produkcja: Zavod Mirabelka
koprodukcja: Dance Theatre Ljubljana
podziękowania dla: Janez Burger, Mateja Koležnik, Katja Somrak, Luka Curk, CK Španski Borci
projekt finansowany przez Wydział Kultury Miasta Lublany

MOJE ŻYCIE WE ŁZACH - Grupa Koncentrat
premiera polska: 19 października 2013
czas: 45 minut

Tytuł przedstawienia wyraża ideę użycia tańca jako narzędzia do opowiadania konkretnych historii o ludzkim życiu. Projekt poszukuje wspólnego miejsca dla abstrakcyjnego aspektu języka ruchu, a narracjami pochodzącymi z ciał/postaci stworzonych przez wykonawców. Te postaci to opowiadacze, mistrzowie ceremonii, komedianci, klauni, lub kombinacje takich stereotypów, kulturowo wyposażonych w kompetencje zarówno do bawienia, jak i moralizowania widowni, głównie poprzez sublimację ich własnych, osobistych doświadczeń obecnych w ich fizyczności.

koncept i choreografia: Rafał Dziemidok
światło i przestrzeń: Ewa Garniec
muzyka: Bach Bleach Raphael Rogiński
kostiumy: Petra Korink
wykonawcy: Rafał Dziemidok, Ewa Garniec

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Poznań), Mica/Moca (Berlin), La Briqueterie (Val de Marne)
zespół produkcyjny: Cilgia Gadola, Raisa Kroeger, Christophe Knoch, Marta Zientkowska
spektakl zrealizowany w ramach rezydencji organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca, Mica/Moca Project Berlin i Uferstudios
partner projektu: Instytut Adama Mickiewicza

WITAJCIE/WELCOME
premiera 15 maja 2016 Przestrzeń Sztuki WL4 Gdańsk
czas: 35 minut

„Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie. Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performansu Z WODY, który odbył się na plaży w Sopocie, w październiku 2015 roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą rzeczywistość, polską, namacalną. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących, obserwatorów.”

Aurora Lubos

„Tyle ludzi: niemowląt, dzieci, młodych mężczyzn i kobiet, par, rodzin, starszych i niepełnosprawnych, reprezentujących każdy etap życia i każdy typ człowieka, jakiego spotkalibyście w swoim sąsiedztwie.”

fragment tekstu wolontariuszki, obóz Dobova, Słowenia

tekst, video, obiekty, realizacja i wykonanie: Aurora Lubos
muzyka: Alex Catona

DADA - REPLAY
prapremiera
czas: 45 minut

Dada Replay to performens multimedialny stworzony specjalnie z okazji 25-lecia istnienia teatru Dada von Bzdulow. 25 lat istnienia na które składają się próby, spektakle, spotkania, dokumentacje, rozmowy, zapiski, recenzje, zapowiedzi... 25 lat wspólnego bycia w zespole, dojrzewania, popełniania błędów, wpadania w niemoc, ulegania ekstazie, szukania, słuchania...
Performens stworzą ci co byli od początku, prapoczątku, ci co zjawili się gdzieś w połowie drogi i ci co zostali do dziś... Czym jest teatr Dada teraz, a czym był 20 lat temu... ? Spróbujemy ponownie odkryć znaczenie i sens tego co zrobiliśmy przez te ćwierćwiecze. Umieścimy dawne choreografie w zupełnie nowym kontekście, dokonamy pewnego rodzaju rewitalizacji obrazów, scen, tekstów i muzyki. Nie będzie to jednak sentymentalna podróż do przeszłości lecz aktywne, witalne spojrzenie na to co było.

koncept: Anna Steller
wykonanie: Tatiana Kamieniecka, Ula Zerek, Anna Steller, Filip Szatarski
muzyka na żywo: Maciej Salamon

DZISIAJ, WSZYSTKO
premiera: 21 września 2017, Scena Malarnia, Teatr Wybrzeże w Gdańsku
czas: 60 minut

refleksja bazowa:
Ponieważ to, co minęło znika bezpowrotnie / zamienia się w coś - nauczyliśmy się nie obciążać naszych myśli przeszłością, i skoro to, co nadejdzie wydaje się nam nieistotne / będzie czymś - nauczyliśmy się nie zawracać sobie głowy projektami rozpisanymi na pokolenia. Ostatecznie pozostaje nam to chwilowe teraz, DZISIAJ, i DZISIAJ musi wydarzyć się WSZYSTKO.
Spodobały Ci się nasze zdjęcia? Kliknij i sprawdź, w jaki sposób możesz kupić licencję na ich wykorzystanie.
Jeżeli Twoje zdjęcie zostało umieszczone bez Twojej zgody, napisz do nas na adres usunfoto@dlastudenta.pl a niezwłocznie je usuniemy. W liście podaj odnośnik do imprezy, numer podstrony oraz numer zdjęcia.

Rozrywka

w Trójmieście w innych miastach
BLOK PROMOWANY
Sopot Sun - nurkowanie w opalanie Przetestuj kosmetyki Ziaja serii Sopot Sun i ciesz się promieniami słońca
Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2019 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama