Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

103 x Propaganda

Kiedy?2023-01-31 godzina 18:00
Do kiedy?2023-02-12
Gdzie?Duża Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Gdańsk
103 x Propaganda

103 x Propaganda | wystawa w Wielkiej Zbrojowni

wernisaż: 31.01.2023 (wtorek), godz. 18.00

wystawa czynna: 01.02-12.02.2023, w godz. 12.00-18.00

miejsce: Duża Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk

Plakaty – choć to druki ulotne – mają moc zmieniania świata poprzez wpływ na zachowanie i poglądy odbiorców. Cały czas jesteśmy kształtowani przez propagandę teraz, 50 i 100 lat temu. Funkcjonujemy w świecie idei, który jest dla nas niewidzialny, a może stać się widoczny dopiero z perspektywy czasu.

Na wystawie zestawiono polskie plakaty powstałe na początku XX wieku z tymi zaprojektowanymi „wczoraj”, w 2022 roku. Wszystkie te prace powstały w jednym celu, by w konkretnym momencie wywołać pożądane emocje u odbiorców. Przekaz miał być łatwy do odczytania, zwracający uwagę i zapadający w pamięć. Widać, że dobór środków wyrazu zmieniał się w zależności od kontekstu kulturowego, społecznego, politycznego, medialnego. Musiały być zrozumiałe i oczywiste dla współczesnych, a jednocześnie przyciągać formą i budzić skojarzenia.

Wystawa pozwala dostrzec, jak przez epoki i ustroje zmieniały się kanony estetyczne i strategie przekazu plakatów propagandowych i jak inaczej odczytujemy je dziś. Ich przekaz może wydawać się śmieszny, zbyt dosadny – bo widzimy go z dystansu i przez pryzmat naszego współczesnego myślenia i estetyki.

Prace na wystawę użyczyli: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Biblioteka Gdańska i studenci ASP w Gdańsku z następujących pracowni: Projektowania Plakatu i Form Reklamowych, Pracowni Projektowania dla Kultury, Propagandy Społecznej, Podstaw Projektowania Graficznego, Pracowni Projektowania Otwartego

 

Kuratorzy wystawy:

mgr Matylda Filas

dr Aneta Kwiatkowska

dr Adam Świerżewski

mgr Emilia Kora WernickaSpodobały Ci się nasze zdjęcia? Kliknij i sprawdź, w jaki sposób możesz kupić licencję na ich wykorzystanie.
Jeżeli Twoje zdjęcie zostało umieszczone bez Twojej zgody, napisz do nas na adres usunfoto@dlastudenta.pl a niezwłocznie je usuniemy. W liście podaj odnośnik do imprezy, numer podstrony oraz numer zdjęcia.

Rozrywka

w Trójmieście w innych miastach
Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2023 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama