Festiwale - Muzyka

Kaczmarski Encore Festival 2019: znamy program

2019-06-06 12:05:55 | Gdańsk

Chcąc podtrzymać pamięć o dorobku niezwykłego artysty, a także przybliżyć odbiorcom piękno poezji śpiewanej, Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego oraz Gdyńskie Centrum Kultury organizują Kaczmarski Encore Festival. Wydarzenia odbędą się w dniach 14-16 czerwca 2019 w Gdyni w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza, w Konsulacie Kultury oraz Gdyńskim Centrum Filmowym

Wykopaliska Kaczmarski

Jacek Kaczmarski był jednym z najwybitniejszych polskich poetów piosenki XX wieku, a jego dokonania stanowią dziś część narodowego dziedzictwa kultury. Był bardzo związany z Trójmiastem: miał tu swój dom i bliskich, tu występował, tu spędził ostatnie lata życia i tu też powstawały jego utwory. Wiele osób znających go osobiście mieszka w Trójmieście, stąd idea zorganizowania koncertu właśnie w tym symbolicznym miejscu.

Artysta łączył doskonałą znajomość języka ojczystego z olbrzymią wrażliwością artystyczną. W poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie, częstokroć posługując się metaforyką i alegoriami wywiedzionymi z literatury, malarstwa czy filmu, na temat których posiadał ogromny zasób wiedzy. Jego erudycyjna liryka identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji, przez całą dekadę lat ’80 rozpowszechniana była w drugim obiegu. „Mury” stały się swoistym hymnem strajkujących w Stoczni Gdańskiej.

W programie Festiwalu znajdzie się szeroka gama prezentacji artystycznych i wydarzeń interaktywnych, takich jak: konkurs piosenki poetyckiej, program artystyczny: koncerty i spektakle muzyczne, wystawa fotograficzna i malarska, jak również konferencja naukowa oraz projekcja filmowa.
Konkurs ma formułę otwartą, najczęściej do rywalizacji przystępują młodzi ludzie, wyłaniani przez komisję konkursową. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: należy wykonać jeden utwór z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, drugi – z kanonu piosenki poetyckiej. Dyrektorem artystycznym Konkursu jest Jerzy Satanowski.

Program:

14 CZERWCA 2019 – PIĄTEK
godz. 16.30 – Konkurs. Kategorie: piosenka Jacka Kaczmarskiego i piosenka poetycka. Dyrektor artystyczny – Jerzy Satanowski
Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25 (wstęp wolny)

godz. 20.00 – Spektakl „Poczekalnia. Kaczmarski/ Tymański”
Teatr Miejski, ul. Bema 26 (bilety 40/35 zł)  
Nowe aranżacje Tymona Tymańskiego wyjmują z szuflady oznaczonej hasłem „Poezja śpiewana” twórczość barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego i poprzez swoją nową formę przybliżają ją młodszemu pokoleniu oraz tym, którzy niekoniecznie przepadają za pierwotnymi wykonaniami.

POCZEKALNIA to zbiór piosenek Jacka Kaczmarskiego tworzących uniwersalne opowiadanie. Za pomocą języka poety spektakl opisuje postawy, relacje oraz systemy polityczne i ich wpływ na jednostkę. Każda z postaci: Kobieta, Dziewczyna, Mężczyzna, Poeta, Wariat i Barman, posiadają cechy Autora tekstów piosenek. Są one w pewnym sensie alter ego Jacka Kaczmarskiego.

Scenariusz i reżyseria: Jarosław Wojciechowski
Scenografia, kostiumy: Izabela Stronias
Teksty piosenek: Jacek Kaczmarski, Natan Tenenbaum
Muzyka: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński, Stanisław Tabisar
Aranżacje: Tymon Tymański
Choreografia, ruch sceniczny: Olena Leonenko-Głowacka
Przygotowanie wokalne: Iza Połońska
OBSADA: Barbara Dembińska, Daria Krzyżaniak (gościnnie), Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz, Marek Lipski, Konrad Michalak, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Tymon Tymański (gościnnie), Kacper Gaduła-Zawratyński (gościnnie)

15 CZERWCA 2019 – SOBOTA
godz. 12.00 – Otwarcie wystawy obrazów Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej i Janusza Kaczmarskiego oraz pokaz filmu „Jacek Kaczmarski o niepodległości”
Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2 (wstęp wolny)

godz. 15.00 – Konferencja naukowa „Wątki rosyjskie w twórczości Jacka Kaczmarskiego”
Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25 (wstęp wolny)

godz. 19.00 – Koncert Galowy laureatów Konkursu (Prowadzenie – Krystian Nehrebecki) oraz koncert „Kilku niesamowitych facetów” w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego w składzie: Jarosław Gugała, Filip Łobodziński, Marek Wojtczak, Tomasz Hernik
Teatr Miejski w Gdyni, ul. Bema 26(bilety 40/35 zł)

Zespół Reprezentacyjny - w latach 80. ściągali tłumy (studentów i nie tylko) na programy poświęcone balladom Katalończyka Lluisa Llacha, piosenkom Francuza Georgesa Brassensa czy pieśniom sefardyjskich Żydów. Sami je tłumaczyli i opracowywali. Po wielu latach hibernacji Zespół Reprezentacyjny w swoim najlepszym składzie (Gugała – Hernik – Karlsbad – Łobodziński – Wojtczak) powrócił w 2006 roku, by sporadycznie pojawiać się na scenie.

W grudniu 2007 Zespół wydał nową koncertową płytę pt. „Kumple to grunt”, która w 2010 roku uzyskała status Złotej Płyty. W marcu 2014 roku Zespół wydał książkę – płytę pt. „Mur” w wersji polskiej i katalońskiej.
Podczas koncertów Zespół wykonuje wiele utworów ze starych i nowych programów. Miedzy innymi piosenki Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa, Boba Dylana, Jaromira Nohavicy czy Paolo Conte w tłumaczeniach własnych i przyjaciół.

16 CZERWCA 2019 – NIEDZIELA
godz. 18.00 – Koncert „Wykopaliska”

Utwory Jacka Kaczmarskiego przetłumaczone na język rosyjski w wykonaniu artystów Teatrium na Sierpuchowce. Reżyseria – Tereza Durowa, aranżacje i kierownictwo  muzyczne – Maksim Gutkin
Teatr Miejski w Gdyni, ul. Bema 26 (bilety 40/35 zł)

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego oraz Gdyńskie Centrum Kultury we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia proponują Państwu wyjątkowe wydarzenie artystyczne – koncert pod nazwą „Wykopaliska” w wykonaniu znakomitych artystów Teatrium na Sierpuchowce w Moskwie. Tym wydarzeniem chcemy uczcić 15. rocznicę śmierci Barda, która przypada w tym roku.

Na program koncertu składają się przetłumaczone na język rosyjski Jacka Kaczmarskiego, które są związane z Rosją. Kto choćby pobieżnie zna twórczość Kaczmarskiego, z pewnością zwróci uwagę na fakt, że Rosja zajmowała w niej ważne miejsce. Artysta czerpał inspiracje z rosyjskiej kultury – filmów A. Tarkowskiego („Rublow”, „Stalker”), dzieł literackich („Obłomow, Stolz i ja” wg I. Gonczarowa), obrazów  („Encore, jeszcze raz” wg P. Fiedotowa), a także historii („Sen Katarzyny II”, „Lekcja historii klasycznej”, „Wigilia na Syberii”) i historycznych biografii („Samobójstwo Jesienina”, „Zmartwychwstanie Mandelsztama”, „Pożegnanie Okudżawy”, „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”). Do twórczości Wysockiego odwoływał się zresztą wielokrotnie, poczynając od „Obławy”, którą napisał w wieku 17 lat pod wrażeniem, jakie zrobiło na nim „Polowanie na wilki” w wykonaniu rosyjskiego barda na zamkniętym domowym koncercie w Warszawie w 1974 roku.

Zorganizowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia koncert „Wykopaliska” miał swoją rosyjską premierę  25 i 26 października 2018 roku w Moskwie, a nagrany wówczas materiał wydany został na płycie CD wraz z tomikiem przetłumaczonych na język rosyjski wierszy Poety.

KK/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: koncerty, artyści, spektakl, konferencja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Lordi
Lordi i Agata Karczewska na Pol'and'Rock Festival

Potwornie dobry ciężki metal zagości na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

Opole Songwriters Festival ogłosił line up

Zobaczcie program świetnego, alternatywnego "tego drugiego festiwalu z Opola".

Znamy program Alterfest 2019 w Mysłowicach

Sprawdźcie, kto wystąpi na jednym z najciekawszych niezależnych festiwali w Polsce!

Polecamy
Bilety VIP na Hip Hop Kemp 2009
Bilety VIP na Hip Hop Kemp 2009

Do polskiej sprzedaży trafiła limitowana seria biletów VIP na 8. edycję międzynarodowego święta czarnych brzmień – festiwalu HIP HOP KEMP w czeskim Hradec Kralove.

OFF Festival: Znamy szczegółowy program
OFF Festival: Znamy szczegółowy program

Znamy już szczegółowy rozkład jazdy ósmej edycji festiwalu. To będzie intensywny weekend, przyjedźcie do Katowic wyspani.

Ostatnio dodane
Lordi
Lordi i Agata Karczewska na Pol'and'Rock Festival

Potwornie dobry ciężki metal zagości na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

Opole Songwriters Festival ogłosił line up

Zobaczcie program świetnego, alternatywnego "tego drugiego festiwalu z Opola".

Konkurs Ziaja