13 minut emocji

2010-01-09

Energa Stoczniowiec pokonał na własnym lodowisku TKH Nesta Toruń 6:3. Zwycięstwo w derbach północnej Polski umocniło gospodarzy na pozycji wicelidera Grupy B.

Stoczniowcy przystąpili do spotkania bez Jozefa Vitka, który odniósł kontuzję w ostatnim meczu w Krynicy. W pierwszej piątce zastąpił go powracający po urazie Milan Furo. Nie wiadomo, co dokładnie stało się Vitkowi i kiedy zacznie grać dopóki nie zostaną wykonane odpowiednie badania.

Już w 1. minucie krążek przejął Roman Skutchan, ale uderzył wprost w bramkarza. Kolejna akcja gospodarzy przyniosła im gola. Zza bramki podał krążek Wojciech Jankowski, a w siatce umieścił go Krzysztof Wróblewski. Torunianie próbowali wyrównać, ale Przemysław Odrobny obronił strzały Jacka Dzięgiela, Arkadiusza Marmurowicza i Zoltana Kubata. W 18. minucie przed bramką znalazł się Mateusz Strużyk, ale strzelił wprost w Michała Plaskiewicza.

Początek drugiej tercji należał do gości. W 23. minucie strzał Daniela Minge efektownie obronił Odrobny. Potem na ławce kar usiedli Artur Kostecki i Strużyk, a szkoleniowiec TKH Nesta wziął czas. Przyniosło to efekt, bo po długim rozegraniu wyrównującego gola zdobył Jarosław Bomastek. Po upływie półtorej minuty ten sam zawodnik znów pokonał gdańskiego bramkarza. W 30. minucie krążek odzyskał Bartłomiej Bomba. Widząc wyjeżdżającego niepotrzebnie z bramki Odrobnego, zagrał do niepilnowanego Marmurowicza i ten trafił do pustej bramki. Energa Stoczniowiec przegrywał 1:3 i kibice byli w szoku. Jednak hokeiści z Gdańska nie stracili wiary. Najpierw Jan Steber wepchnął krążek do bramki po ogromnym zamieszaniu. Wyrównał nieco później Skutchan. Prowadzenie dla Energi Stoczniowca odzyskał Jankowski dobijając uderzenie Bartłomieja Wróbla.

Gdańszczanie kontrolowali przebieg trzeciej części meczu. W 53. minucie podanie wzdłuż bramki wykorzystał Tomasz Ziółkowski i jasne było, że trzy punkty zdobędą gospodarze. Wynik na 6:3 ustalił Steber, gdy stoczniowcy grali w osłabieniu.

Cieszy zwycięstwo Energi Stoczniowca, ale styl wciąż pozostawia wiele do życzenia. W kolejnym spotkaniu, które zostanie rozegrane w niedzielę 10 stycznia o godz. 17:00, gdańszczanie podejmą w hali Olivia Aksam Unię Oświęcim.

Po meczu powiedzieli:
Tomasz Rutkowski (trener TKH Nesta): Po raz kolejny muszę pogratulować drużynie Stoczniowca zwycięstwa w bezpośrednim meczu. O wyniku zadecydowała druga tercja. Nie jesteśmy doświadczonym zespołem, bo nie udało nam się utrzymać bardzo korzystnego wyniku 3:1. Mam do dyspozycji wielu młodych zawodników, którym zabrakło dziś umiejętności i hokejowego cwaniactwa.
Andrzej Słowakiewicz (trener Energi Stoczniowca): Nie mogliśmy złapać właściwego rytmu w drugiej tercji. Dopiero zmiana polegająca na grze trzema atakami zamiast czterech przyniosła skutek. Wciąż odczuwaliśmy zmęczenie po bardzo długiej podróży do Krynicy. Była to typowa walka o punkty, a nie piękny mecz.

Energa Stoczniowiec Gdańsk - TKH Nesta Toruń 6:3 (1:0, 3:3, 2:0)
1:0Wróblewski 6 (as. Jankowski, Smeja)
1:1 Bomastek 26 (as. Dołęga, Búřil) w podwójnej przewadze
1:2 Bomastek 27 (as. Dołęga, Dzięgiel)
1:3 Marmurowicz 30 (as. Bomba)
2:3 Steber 32 (as. Chmielewski, M. Wróbel)
3:3 Skutchan 33 (as. Rzeszutko, Furo) w przewadze
4:3 Jankowski 39 (as. B. Wróbel)
5:3 Ziółkowski 51 (as. Jankowski, Benasiewicz)