AZS UG zwycięski na koniec sezonu

2010-05-04

Koszykarki AZS-u Uniwersytet Gdański w dobrym stylu pożegnały sezon 2009/2010. Mimo iż utrzymanie zapewniły sobie na kolejkę przed końcem rozgrywek, w ostatnim meczu pokazały ambicję i charakter, pokonując na wyjeździe Dromet AJD Częstochowa 89:85.

Mimo braku stawki - końcowy układ tabeli znany był już przed tym spotkaniem - walka na parkiecie częstochowskiej hali od samego początku była niezwykle zacięta. W pierwszej połowie lepsze były gospodynie, którym pomogła niefrasobliwa w obronie i nieskuteczna w ataku gra gdańszczanek. Zawodniczki AZS-u w pierwszych dwóch kwartach popełniły aż 12 strat, a że w szybkich kontrach częstochowianki czują się nad wyraz dobrze, nic dziwnego, że do przerwy prowadziły 42:35.

Druga połowa meczu należała już jednak do AZS-u. Podopieczne trenerów Włodzimierza Augustynowicza i Andrzeja Cieplika przypomniały sobie, iż grają na parkiecie spadkowicza z I ligi, którego u siebie pokonały pewnie. Szybko odrobiły stratę do rywalek i w trzeciej kwarcie mecz zaczął się od nowa. Tempo gry było wysokie - akcja za akcję, punkt za punkt. Przed decydującą odsłoną tego widowiska na tablicy widniał wynik remisowy.

Próbę nerwów w ostatniej kwarcie na swą korzyść rozstrzygnęły akademiczki. Nieraz w tym sezonie przegrywały spotkania w końcówkach, w ostatnim meczu pokazały jednak, że nauka nie poszła w las. Mimo iż rywalki do końcowej syreny walczyły o godne pożegnanie z pierwszą ligą, to AZS UG wygrał ostatni mecz w grupie D 89:85. Spora w tym zasługa Katarzyny Wydry, zdobywczyni kluczowych dla końcowego sukcesu punktów w czwartej kwarcie. Po raz kolejny katem Drometu okazała się Agnieszka Golemska. Zdobywczyni 31 punktów w sobotnim meczu łącznie, w obu gdańsko-częstochowskich konfrontacjach rzuciła ich aż 74. Skuteczne tego dnia były również Marlena Wdowczyk i Justyna Wróbel. Warto jednak podkreślić ambitną postawę całej drużyny, która potrafiła się zmobilizować w meczu bez stawki i tym zwycięstwem sprawiła prezent obchodzącej w sobotę urodziny Katarzynie Strzeleckiej (na zdjęciu).

Dzięki dziewiątemu w sezonie, a ósmemu w grupie D zwycięstwu AZS UG zakończył sezon wprawdzie na 6. pozycji, lecz ze stratą tylko jednego punktu do zwycięzcy grupy spadkowej AZS-u UMCS. Słabszy bilans małych punktów w bezpośrednich spotkaniach pozwolił mającym tyle samo zwycięstw: Siemaszce, AZS-owi UW i Wiśle Kraków wyprzedzić akademiczki, które mimo to sezon 2009/2010 mogą zaliczyć do udanych. Zrealizowały cel, który przed nimi postawiono, i uczyniły to w dobrym, przekonującym stylu.

Dromet AJD Częstochowa - AZS UG Gdańsk 85:89 (20:16, 22:19, 22:29, 21:25)

AZS UG: Golemska 31 (3x3), Wróbel 19, Wdowczyk 17, Wydra 8, Rościszewska 4, Strzelecka 4, Cieślicka 2, Lampart 2, Stachura 2.
Dromet AJD Częstochowa: Kotonowicz 31 (4x3), Juchniewicz 13 (2), Filipek 13 (1), Jagiełka 10 (1), Motyl 9 (1), Kupczak 6, Łaskowska 3 (1), Dziegiedź, Mielczarek.

Zaległy mecz 13. kolejki: AZS UMCS Lublin - AZS II PWSZ Gorzów Wlkp. 69:50.
Pozostałe wyniki 14.kolejki: AZS UW - AZS UMCS 75:67, Wisła II McArthur Kraków - AZS II PWSZ 65:70, Domeny.pl Siemaszka - Korona Marmorin Wschowa 20:0 (wo).