Energa Stoczniowiec na 5. miejscu

2010-03-08

Gdańscy hokeiści w dwumeczu pokonali Aksam Unię Oświęcim 8:3 i zajęli piąte miejsce w Polskiej Lidze Hokejowej. Stoczniowcy potwierdzili tym samym, że zasługiwali na miejsce w Grupie A.

Pierwszy mecz rozpoczął się od ataków gospodarzy. W 21. sekundzie Mariusz Jakubik trafił w słupek. Potem groźnie strzelali Tomasz Połącarz, Maciej Szewczyk, Waldemar Klisiak i Piotr Cinalski. Jednak Przemysław Odrobny nie dał się pokonać. W 12. minucie po błędzie oświęcimskich obrońców krążek przejął Aron Chmielewski i zdobył pierwszego gola w tym meczu.

W drugiej tercji prowadzenie podwyższył Jozef Vitek. Uderzony przez niego krążek wpadł do bramki po odbiciu się od Cinalskiego. W 31. minucie Chmielewski pokonał Zbigniewa Szydłowskiego. Asystę zapisał na swoje konto Vitek. Pod koniec tej części gry dwukrotnie przed szansą stanął Szewczyk, ale bramkarz z Gdańska popisał się dobrymi interwencjami.

Trzecia tercja była nudna. Goście kontrolowali przebieg gry i nie pozwolili Aksam Unii na zdobycie choćby jednego gola. Sami też nie kwapili się do ataków i podwyższenia korzystnego rezultatu.

Wynik pierwszego spotkania ustawił przebieg rewanżu. Dopiero w 9. minucie Tomasz Ziółkowski stanął przed szansą pokonania Szydłowskiego. Tę okazję wykorzystał i była to 200. bramka stoczniowców w tym sezonie. W kolejnej akcji gola zdobył Artur Kostecki, który przejął krążek w zamieszaniu i strzelił w odkryty róg bramki. Na 3:0 podwyższył Jan Steber. Roman Skutchan zagrał do nadjeżdżającego rodaka, który bez zastanowienia uderzył nie do obrony. Wydawało się, że jest już po meczu, ale wydarzenia następnych dwóch minut pokazały, że oświęcimianom nie można było odmówić ambicji. Najpierw Marek Modrzejewski, a potem Adrian Kowalówka pokonali Odrobnego. Gracze Aksam Unii mieli wyrównanie na wyciągnięcie ręki.

W drugiej tercji dogodnych sytuacji nie wykorzystali: Chmielewski oraz Wojciech Wojtarowicz i Jakubik ze strony unitów. W 32. minucie po solowym rajdzie krążek w bramce umieścił Wojciech Jankowski. Później w bardzo podobny sposób gola strzelił Martin Buček. Sebastian Stańczyk obronił uderzenie Vitka w 39. minucie.

Jedyną bramkę w trzeciej tercji zdobył Jarosław Rzeszutko, choć sędzia uznał ją dopiero po analizie zapisu wideo. Stańczyk nie dał się pokonać Dawidowi Maciejewskiemu i Bartłomiejowi Wróblowi. Najlepszą okazję dla oświęcimian zmarnował Jakubik.

Energa Stoczniowiec zasłużenie pokonał Aksam Unię. Cieszy fakt, że gdańszczanie po wyeliminowaniu z walki o medale nie zniechęcili się i walczyli dla kibiców.

Po meczu powiedzieli:
Ales Flasar (trener Aksam Unii): Walkę o piąte miejsce przegraliśmy podczas meczu u siebie. Z kolei rewanż rozstrzygnięty został już w pierwszej tercji, w której Stoczniowiec strzelił trzy bramki. Potem graliśmy już „towarzysko". Gdybyśmy wykorzystali nasze okazje przy stanie 2:3, mielibyśmy szansę na dobry rezultat. A tak straciliśmy czwartą bramkę i to był koniec.
Andrzej Słowakiewicz (Energa Stoczniowiec): Sprawę rozstrzygnęło nasze zwycięstwo w pierwszym meczu. Cieszę się z piątego miejsca. Graliśmy zmotywowani dla publiczności i promocji polskiego hokeja. W play-offach udowodniliśmy, na co nas stać.

5.03.2010 Aksam Unia Oświęcim - Energa Stoczniowiec Gdańsk 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
0:1 Chmielewski 12
0:2 Vitek 26 w przewadze
0:3 Chmielewski 31 (as. Vitek)

Sędziowie: Rokicki, Długi, Kolusz