Gościnni gospodarze

2009-12-15
m_hokej_300

W pierwszym dniu Mistrzostw Świata do lat 20 Pierwszej Dywizji w hokeju na lodzie Polacy ulegli Norwegom 2:5. Liderem jest Kazachstan, który rozgromił Chorwację 10:1.

Norwegowie są jednym z faworytów tego turnieju. Polacy nie zamierzali jednak poddać się bez walki. W 4. minucie żaden z partnerów nie zamykał akcji po zagraniu Damiana Kapicy. Nieco później Skandynawowie objęli prowadzenie. Hans Kristian Hollstedt dobił strzał Fredrika Sommersetha. Minutę potem mieliśmy remis. Mateusz Bepierszcz ulokował w bramce krążek odbity przez Larsa Voldena. W 11. minucie norweski bramkarz bardzo ofiarnie obronił strzały Patryka Koguta i Macieja Rompkowskiego. Kolejnego gola dla zespołu Norwegii zdobył Daniel Sorvik. Jego pierwszy strzał obronił Nikifor Szczerba, ale krążek wrócił do obrońcy Valerengi Oslo, który przymierzył po raz drugi. W odpowiedzi wprost w bramkarza trafili Aron Chmielewski i Kapica.

Druga tercja była nudniejsza. W 28. minucie Chmielewski zakończył indywidualną akcję  strzałem. Na posterunku był Volden. Bramkarz gości w następnej minucie niepotrzebnie wyjechał z bramki, ale pomimo zamieszania Polacy nie trafili do siatki. W 36. minucie niepilnowany Andreas Martinsen wykorzystał błąd Szczerby i podwyższył wynik. Biało-czerwoni zdołali jeszcze w tej części gry zniwelować straty. Podanie Kapicy wykorzystał Kasper Bryniczka.

Na początku trzeciej tercji Norwegowie zdobyli kolejną bramkę w przewadze za sprawą Martinsena. Potem groźnie uderzał Kapica, a podanie Chmielewskiego do Szymona Marca w ostatniej chwili przejął obrońca. Goście powiększyli prowadzenie w 52. minucie. Grających w osłabieniu Polaków dobił strzałem spod niebieskiej Scott Winkler. Później doszło do przepychanki Chmielewskiego i Nicolaia Bryhnisveena. Jedynie zawodnik Energi Stoczniowca otrzymał karę 10 minut.

Norwegia prezentowała się bardzo dobrze w obronie, nie pozwalała Polakom oddawać zbyt wielu strzałów. Zawodnicy obu drużyn grali twardo i ambitnie. Skandynawowie aż  cztery bramki zdobyli grając w przewadze.

Po meczu powiedzieli:

Geir Hoff (trener Norwegii): Jestem zadowolony z wyniku. Polska grała bardzo dobrze na początku meczu. Świetnie wykorzystaliśmy grę w przewadze, dzięki czemu osiągnęliśmy korzystny rezultat.

Mieczysław Nahunko (trener Polski): Nasza gra w osłabieniu nie była dobra. Popełniliśmy zbyt wiele fauli i mieliśmy zbyt wiele kar. To zadecydowało o naszej porażce. Nie zapominajmy, że to Norwegia jest faworytem całego turnieju. Ponadto sprawę przesądziły nasze błędy indywidualne. Nie stworzyliśmy zbyt wielu sytuacji pod bramką rywali. Przeciwnik grał bardzo blisko nas i nie mieliśmy czasu na oddawanie strzałów.

Polska - Norwegia 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)