Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Idealne gogle narciarskie

2018-11-16

Sferyczne, polikarbonowe soczewki, gwarantujące świetną widoczność w zimowych warunkach, w promieniu 160 stopni, pokryte powłoką chroniącą szkła przed zaparowaniem – tak wygląda spełnienie marzeń o idealnych goglach dla narciarza. Znajdziesz je w dobrych sklepach sportowych.

Jednym ze sklepów oferujących szeroką game gogli jest SnowShop. Kiedy przebrniemy już przez jakże czasem trudną, pełną nieuświadomionych emocji fazę wyboru odpowiedniego rozmiaru, stylu i koloru ramki narciarskich gogli, co nie jest łatwe w erze obfitości sportowego wyposażenia, pora dopuścić do głosu rozsądek. Nowoczesne gogle są bowiem precyzyjną, wyposażoną w najnowsze technologie ochroną oczu narciarza w trudnych, zimowych warunkach. Warto poważnie zastanowić się, czego nasze oczy potrzebują do szczęścia podczas zimowych szaleństw na stoku.

Sferyczne soczewki, zapewniające maksymalne pole widzenia (ok. 160 stopni) to dopiero początek. Szkła w goglach często wykonane są z polikarbonu odpornego na zarysowania – to nie tylko zwiększa ich żywotność, ale także poprawia widoczność. A o tę właściwość soczewek w narciarskich goglach dbają specjalne powłoki, w które producenci je wyposażyli. Po pierwsze – znany ze szkieł korekcyjnych antyrefleks niwelujący męczące odblaski, o które łatwo w warunkach ostrego słonecznego oświetlenia czy polaryzacja, która również niweluje odblaski, ale także poprawia kontrast widzenia – nie do przecenienia podczas mgły czy obfitych opadów śniegu na stoku – a także zmniejsza ilość światła docierającego do oka. Ta ostatnia właściwość chroni wrażliwe oko przed podrażnieniem, zwłaszcza podczas słonecznych dni, gdyż śnieg odbija 85% światła, które na niego pada. Podobną funkcję odbijania promieni słonecznych posiadają lustrzane powłoki, którymi pokryte są soczewki przeznaczone do jazdy przy dużym nasłonecznieniu stoku. Wszystkie soczewki zamontowane w goglach posiadają filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV – producenci dobrze wiedzą, że im wyżej, tym jest ono mocniejsze (1000 m n.p.m. wyżej, to 10% promieniowania UV więcej).

Narciarstwo jest dyscypliną sportu uprawianą w dynamicznie zmieniających się warunkach. Na rynku dostępne są gogle wyposażone w soczewki fotochromatyczne, które odpowiednio szybko zmieniają swoją jasność w odpowiedzi na zmianę warunków oświetleniowych. Inne rozwiązania niwelujące problem zmiany stopnia oświetlenia stoku, to gogle z wymiennymi soczewkami. Kupując taki model, otrzymujemy komplet soczewek w różnych kolorach, o różnym współczynniku przepuszczania światła. Czarne, brązowe lub niebieskie soczewki montujemy, gdy oślepia nas słońce, a żółte czy pomarańczowe, gdy jeździmy podczas pochmurnej pogody, mgły czy opadów śniegu, a także na stoku oświetlonym światłem sztucznym.

Częstą zmorą narciarzy są zaparowane gogle, przez które wówczas niewiele widać. Nowoczesne modele wyposażone są w specjalne powłoki chroniące szkła przed parowaniem, tzw. filtr anti-fog. Do tego ramki gogli posiadają specjalne otworki służące do wentylacji. Dzięki temu i szkło mniej paruje, i mniej wilgoci zbiera się wewnątrz gogli. Sprzyja temu także dobre dopasowanie goli do kształtu naszej twarzy i nosa – im bardziej dopasowany model, tym lepiej. Zwykle producenci dbają też o to, by rama gogli zabezpieczona została wysokiej jakości gąbką pochłaniającą wilgoć i zwiększającą komfort użytkowania. Dla osób z wadą wzroku są dostępne na rynku gogle o odpowiednio większej ramie, które umożliwiają wkładanie pod nią własnych okularów lub wyposażone są w ramki do montażu korekcyjnych szkieł. Szerokie, regulowane taśmy i silikonowe wstawki pozwalają utrzymać gogle stabilnie w odpowiednim miejscu, bez konieczności częstego ich poprawiania.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Sport

w Trójmieście w innych miastach
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama