Jak Dawid z Goliatem

2008-12-15

Pojedynek Dawida z Goliatem - tak można określić mecz pomiędzy Lotosem PKO BP Gdynia i MUKS Poznań. Zakończenie było, co prawda inne, niż w tej sympatycznej historii, niemniej w pierwszej połowie kibice przecierali oczy ze zdumienia, bo nastolatki z Poznania prowadziły wyrównany bój z gdyńskimi gwiazdami.

Widać było, że gospodynie czują w kościach ciężki mecz w Sibeniku i męczącą podróż. Z drugiej strony trzeba było też oszczędzać siły na środowy, niezwykle ważny mecz Euroligi w Pradze. Pewnie dlatego w pierwszej piątce meczu nie zaczęły Alana Beard i Ivana Matovic.

Poznanianki nie ukrywały, że przyjechały do Gdyni po naukę, ale stare powiedzenie mówi, że gra się tak, jak przeciwnik pozwala. W pierwszych dwóch kwartach koszykarki Lotosu PKO BP Gdynia pozwalały rywalkom na wiele. Zaczęło się od dwóch skutecznych akcji Djenebou Sissoko i MUKS prowadził 4:0. Reprezentantka Mali grała świetnie. Królowała pod tablicami. Dzielnie wspomagała ją Jennifer Rushing. Ale największe brawa, nawet od obiektywnych gdyńskich kibiców, dostawała zaledwie 16 letnia Magdalena Ziętara. Młodziutka skrzydłowa szybko otrząsnęła się z tremy i była bardzo silnym punktem swojej drużyny. To właśnie jej dwa celne rzuty dały poznaniankom sensacyjne prowadzenie po pierwszej kwarcie 20:16.

W drugiej kwarcie gdynianki poprawiły nieco grę w obronie. W 12 minucie, po czterech punktach z rzędu Emiliji Podrug i celnej „trójce" Katii Snytsiny było 27:23 dla Lotosu PKO BP Gdynia i wydawało się, że gospodynie z każdą kolejną akcją zaczną odjeżdżać rywalkom. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Podopieczne Jacka Winnickiego nie mogły znaleźć recepty na Sissoko i Rushing, które raz za razem znajdowały drogę do ich kosza.

W efekcie po dwóch kwartach koszykarki z Gdyni prowadziły zaledwie 39:37. Na trzecią kwartę trener Winnicki posłał w bój swoje największe gwiazdy, czyli Ivanę Matovic i Alanę Beard. Gdynianki przyśpieszyły też tempo gry, lepiej wychodziły na pozycję i przede wszystkim zaczęły w końcu bronić. Na efekty długo nie trzeba było czekać. Jeszcze w 23 minucie, po kolejnych punktach Sissoko, było 47:43 dla gospodyń, ale potem do końca kwarty poznanianki zdobyły zaledwie 6 punktów. Wśród gospodyń indywidualnymi akcjami popisywała się Alana Beard, trafiać zaczęła też Katia Snytsina. Trzecią odsłonę Lotos PKO BP Gdynia wygrał w stosunku 30:12 i na 10 minut przed końcem wynik brzmiał 69:49.

W czwartej kwarcie sporo było radosnej i momentami efektownej koszykówki. Trenerzy obu drużyn wpuścili na parkiet dublerki. Jacek Winnicki chciał dać odpocząć swoim podstawowym zawodniczkom, z kolei Piotr Neyder wykorzystał okazję do zbierania doświadczenia przez swoje podopieczne w starciu z - jak się wyraził na konferencji prasowej - najlepszym zespołem w Polsce. W pewnym momencie na parkiecie w barwach MUKS Poznań przebywało pięć 16 letnich reprezentantek Polski juniorek.

Spisały się bardzo dobrze, z dobrej strony pokazały się też gdyńskie dublerki, w szczególności Claudia Sosnowska. Ostatecznie Lotos PKO BP Gdynia pokonał MUKS Poznań 94:69. W najbliższą środę gdynianki zagrają na wyjeździe z USKK Praga w ostatnim meczu rundy zasadniczej Euroligi. Stawką tego meczu będzie trzecie miejsce w grupie C.

Lotos PKO BP Gdynia - MUKS Poznań 94:69 (16:20, 23:17, 30:12, 25:20)

Lotos PKO BP: Snytsina 16, Tomiałowicz 13, Podrug 11, Sosnowska 10, Currie 9, Beard 8, Marchanka 8, Matovic 6, Leciejewska 6, Pawlak 5, Zawadka 2

MUKS Poznań: Sissoko 28, Rushing 18, Ziętara 9, Semmler 7, Kowalska 4, M. Mistygacz 2, Casimiro 1