Koniec marzeń Polaków

2009-12-18

W trzecim meczu grupy B Mistrzostwa Świata do lat 20 Pierwszej Dywizji w hokeju na lodzie Polacy przegrali z Kazachstanem 3:6. Biało-czerwoni stracili matematyczne szanse na awans. Na faworytów gdańskiego turnieju wyrastają zespoły Norwegii i Włoch.

Polacy musieli wygrać, aby zachować matematyczne szanse na wyjście z grupy. Kazachstan również potrzebował zwycięstwa, by przedłużyć swe nadzieje. Gospodarze rozpoczęli mecz ambitnie. Strzały oddali Piotr Kmiecik, Bartłomiej Pociecha i Piotr Winiarski, ale bez efektów. W 12. minucie Oleg Astafiew wykorzystał złe ustawienie Adriana Kowalczyka i zdobył pierwszego gola w meczu. Niedługo potem grający w przewadze Polacy wyrównali. Mocnym strzałem z dystansu Artioma Mikuszina pokonał reprezentujący Energę Stoczniowca Dawid Maciejewski. W ostatnich sekundach Nikifor Szczerba odważnym wyjściem powstrzymał szarżującego Eduarda Mazula. Polski bramkarz został trafiony przez Kazacha kijem w głowę, ale mógł kontynuować grę. Kibice z nadzieją oczekiwali na rozwój wydarzeń na lodowisku.

Sporo radości w serca Polaków wlał Damian Kapica, który wyprowadził Polaków na pierwsze w tym turnieju prowadzenie. W 26. minucie sytuacji sam na sam nie wykorzystał Aron Chmielewski. Konsekwentnie grający rywale wykorzystali moment słabości biało-czerwonych i w 34. minucie do remisu doprowadził Anton Petrow. Wynik w tej tercji ustalił Aleksander Kaznaczejew po stracie krążka przez jednego z Polaków.

Po siedmiu minutach ostatniej części gry wszystko stało się jasne. Najpierw Nursułtan Belgibajew, a po 60 sekundach ponownie Petrow pokonali Szczerbę. W 49. minucie grający w osłabieniu Kazachowie strzelili szóstego gola. Podanie Belgibajewa wykorzystał Julian Popowicz. Po tym w polskiej bramce po raz pierwszy w turnieju zagrał Bartłomiej Nowak. Rozmiary porażki zmniejszył Chmielewski. Zaraz po golu dla gospodarzy karę meczu za atak od tyłu otrzymał Kowalczyk. W 54. minucie Maciejewski trafił jeszcze w poprzeczkę. Polacy znów rozegrali słabe spotkanie. Szwankowała gra zespołowa. Mieliśmy niewiele okazji do strzelenia goli, ale wtedy brakowało skuteczności. Chorwaci przegrali minimalnie z Włochami i musimy mieć się na baczności, by nie zająć ostatniego miejsca w grupie. Będzie ono oznaczało spadek z Pierwszej Dywizji.

Po meczu powiedzieli:
Aleksandr Szimin (asystent trenera Kazachstanu): Jestem zadowolony z wyniku, ale niestety przytrafiło nam się kilka kontuzji. Dziś byliśmy po prostu skuteczniejsi.
Mieczysław Nahuńko (trener Polski): Przez pewien czas udawało nam się realizować założenia. Gdybyśmy strzelili bramkę na 3:1, to losy meczu mogły się różnie potoczyć. Wypracowaliśmy kilka okazji, ale liczba strzałów była i tak zbyt mała. Nie gramy konsekwentnie: w pewnym momencie coś w nas pęka i zaczynamy popełniać błędy. Zawodnicy boją się brać na siebie odpowiedzialność.

Polska - Kazachstan 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)