Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Mistrzostwa Europy w Kendo

2011-04-28

W dniach 6-8 maja Gdynia będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Kendo. Do tego nadmorskiego miasta przyjedzie ponad 500 zawodników i zawodniczek, by walczyć o medale w japońskiej szermierce na miecze. Ciekawostką jest fakt, że w Mistrzostwach Europy  wezmą również udział zawodnicy z... Afryki. Na liście startowej są reprezentanci 31 krajów, w tym 20 osobowa reprezentacja Polski.

Kendo (z jap. "droga miecza"), jest współczesną dyscypliną sportu i jednocześnie sztuką walki sięgającą swymi korzeniami okresu średniowiecznej Japonii, nieodzownie kojarzoną z postacią japońskiego samuraja. Stanowi jedną z najstarszych i najdostojniejszych sztuk walki. Celem treningu, oprócz aspektów sportowych jest dążenie do ćwiczenia umysłu i ciała, oraz rozwoju osobowości ćwiczącego. Możliwość bezpiecznego ćwiczenia zapewnia specjalnie zaprojektowany sprzęt treningowy: bambusowy miecz i zbroja ochronna. Kendo, podobnie jak szermierka europejska pozwala praktykować walkę w bardzo dynamiczny sposób, nie narażając siebie i współćwiczących na niebezpieczeństwo kontuzji.

Polska reprezentacja tygodniowym zgrupowaniem w Morągu zakończyła właśnie podstawowy cykl przygotowań do mistrzostw. Na zgrupowaniu pod okiem trenerów kadry nasi wojownicy doskonalili przede wszystkim technikę. Nie było forsowania tempa i wyczerpujących treningów siłowych, gdyż w ostatnim etapie przygotowań buduje się przede wszystkim świeżość i szybkość, które w kendo, obok techniki, odgrywają najistotniejszą rolę.

- Ze zgrupowania i postawy zawodników jestem zadowolony, wszystko przebiegało zgodnie z planem, obyło się bez kontuzji - mówi trener kadry narodowej Andrzej Kustosz. - Do mistrzostw przystępujemy w dobrych nastrojach i z nadziejami na sukcesy. Szczególnie liczę na naszą męską reprezentację, która w turnieju drużynowym powinna walczyć o złoty medal - dodaje Andrzej Kustosz.

Zdobyć złoty medal nie będzie łatwo, ale nie jest to niemożliwe. Polacy stanowią silną drużynę i są w ścisłej europejskiej czołówce. Biało - czerwoni bronić będą brązowego medalu wywalczonego na ostatnich Mistrzostwach Europy, ale przed własną publicznością będą chcieli powalczyć o coś więcej.

- Złoto w drużynie to byłby historyczny sukces polskiego kendo. ta dyscyplina w naszym kraju dynamicznie się rozwija o czym świadczy nie tylko stale rosnąca liczba zawodników i klubów, ale też wyniki polskich zawodników, którzy stanowią ścisłą europejską czołówkę - mówi Krzysztof Brzeski, organizator Mistrzostw Europy z klubu Bushido Kendo Gdynia.

Polacy stanowią doświadczony zespół, w tym samym składzie występują już od kilku lat. Niedawno do kadry dołączyli dwaj młodzi zawodnicy, Bartłomiej Gromuł i Przemysław Szymiec. Ten pierwszy ma już na swoim koncie srebrny medal Mistrzostw Europy juniorów. Ostoją naszej reprezentacji powinien być też Bartosz Barylski z klubu Bushido Kendo Gdynia.

- Liczę na złoto w drużynie i jako najstarszy zawodnik z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że jesteśmy w stanie tego dokonać. Aby zwiększyć nasze szanse w tym roku zrezygnowałem nawet ze startu indywidualnego. Wszystko po to, by zwiększyć szanse zespołu. Nie będzie łatwo, na złoto ostrzą sobie też zęby broniący tytułu Francuzi, a także Węgrzy, Niemcy i Włosi. Ale mam nadzieję, że doping naszych kibiców nas poniesie - mówi Bartosz Barylski.

Polacy liczą też na dobry występ w turniejach indywidualnych kobiet, mężczyzn i juniorów. Biało - czerwoni zaliczają się do europejskiej czołówki, ale z drugiej strony ta ścisła czołówka jest dość szeroka, co sprawia, że o medale indywidualnie może walczyć wielu zawodników i zawodniczek. Reprezentanci Polski przygotowują się do zawodów, a w Gdyni trwają ostatnie szlify organizacyjne. Kilka dni temu do Gdyni przyjechali przedstawiciele Europejskiej Federacji Kendo, Jean Pierre Raick i Emilio Gomez, którzy wizytowali halę sportowo - widowiskową Gdynia, bazę hotelową oraz samo miasto.

- Jesteśmy pod wrażeniem hali. To bardzo nowoczesny obiekt, z pewnością jeden z najlepszych, spośród tych, w których odbywają się imprezy rangi mistrzowskiej w kendo. Obiekt ten sprawdził się już kilka miesięcy temu podczas międzynarodowego turnieju Baltic Cup. Zawodnicy byli bardzo zadowoleni, zatem nie mamy żadnych wątpliwości, że podobnie będzie podczas mistrzostw Europy - powiedział Jean Pierre Raick.

Przedstawiciele Federacji zadowoleni byli również z infrastruktury hotelowej i nadmorskich walorów Gdyni. 

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Sport

w Trójmieście w innych miastach
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama