Niespodziewana porażka akademiczek we Wschowie

2010-02-01

Od utworzenia centralnej I ligi w 2008 roku koszykarki AZS-u Uniwersytet Gdański nie wygrały jeszcze dwóch spotkań z rzędu. W sobotę, mimo iż AZS grał z najsłabszym zespołem ligi, nie udało się przełamać tej fatalnej passy. AZS niespodziewanie przegrał we Wschowie z tamtejszą Koroną 75:90.

Akademiczki po ostatnim wysokim zwycięstwie z VBW GTK Gdynia jechały do Wschowy w roli zdecydowanych faworytek. Tym bardziej, że w listopadzie pokonały Koronę u siebie 75:56. Koszykarki ze Wschowy zaś ostatnią (i jedyną zresztą w tym sezonie) wygraną zanotowały w październiku, sensacyjnie pokonując u siebie MKS PWSZ Kon-Bet Konin. Wybierając się w podróż nie sądziły jednak, że będzie ona tak długa i uciążliwa i w dużym stopniu wpłynie na losy meczu. Warunki panujące na drogach i nieustannie padający śnieg sprawiły, że 350-kilometrowy dystans dzielący Wschowę od Trójmiasta bus wiozący zespół AZS-u pokonywał ponad 8 godzin, przebijając się przez zaspy, których nie brakowało szczególnie na końcowym odcinku trasy. W hali gdańszczanki pojawiły się 20 minut po planowanej godzinie rozpoczęcia meczu, co znacznie skróciło rozgrzewkę.

Mimo to początek należał do naszych koszykarek, które jako pierwsze punktowały w tym meczu. Gdy AZS prowadził 16:11 i 18:13 nikt nie spodziewał się, że to drugie prowadzenie będzie ostatnim w tym meczu dla zespołu gości. Długa podróż powoli jednak zaczęła dawać o sobie znać. Akademiczki, zdecydowanie lepsze koszykarsko, odstawały od rywalek pod względem motoryki. Cała siła ofensywna Korony opiera się na akcjach indywidualnych. A pojedynki w defensywie niestety nasze dziewczęta przegrywały, często ratując się faulami. Przy każdej zbiórce to koszykarki ze Wschowy były o pół kroku szybsze. Na domiar złego były też skuteczne jak nigdy w tym sezonie. W efekcie do przerwy sensacyjnie prowadziły z AZS-em 48:42.

Druga połowa zaczęła się od sześciu kolejno zdobytych punktów dla Korony, której prowadzenie wzrosło w tym momencie do dwunastu "oczek". Akademiczki próbowały zmniejszyć stratę, jednakże prostymi błędami przy wyprowadzaniu piłki same to sobie utrudniały. Wreszcie nadeszła 26. minuta. Agnieszka Golemska - jedyna z gdańszczanek, na której 8 godzin w autokarze nie zrobiło większego wrażenia - wzięła sprawy w swoje ręce. W ciągu kilkudziesięciu sekund zdobyła 9 punktów: najpierw faulowana przy celnym rzucie za 2 dołożyła trzeci punkt z linii rzutów osobistych, by następnie dwukrotnie trafić zza linii 6,25 m. Gdy chwilę później Aleksandra Lampart celnie wykonała oba rzuty osobiste doprowadzając do stanu 61:63 wydawało się, że AZS w bólu i mękach zdoła mimo wszystko wygrać ten mecz. Niestety, wciąż były problemy z koncentracją, szybkością i dokładnością, a rywalkom nadal dopisywało szczęście. Ostatnią kwartę, w której akademiczki kompletnie opadły już z sił, Korona wygrała 20:9. Mimo że wszelkie atuty koszykarskie były po stronie AZS-u, twierdza Wschowa pozostaje dla naszego zespołu niezdobyta. Nikt punktów za styl rzutu nie przyznaje, zawodniczkom Korony zaś udała się sztuka, jakiej nie dokonał jeszcze żaden zespół w tym sezonie - rzuciły AZS-owi aż 90 punktów. Porażka z najsłabszym zespołem ligi chwały nie przynosi, z pewnością jednak długa i uciążliwa podróż w jakimś stopniu wynik ten usprawiedliwia.

Już w sobotę okazja do rehabilitacji - o 17:00 w hali MOSiR-u (ul. Kołobrzeska 61) akademiczki podejmą MKS PWSZ Kon-Bet Konin.

Korona Marmorin Wschowa - AZS Uniwersytet Gdański 90:75 (22:21, 26:21, 22:24, 20:9)

AZS UG: Golemska 25 (5x3), Wróbel 15, Cieślicka 9 (1), Lampart 8, Wdowczyk 8, Rościszewska 5, Wydra 3, Stachura 2, Strzelecka.

Korona Marmorin: Lubak 19, Hołtyn 17 (2x3), Kondratowska 16, Kudłak 16 (2), Andrzejewska 11 (1), Dudziak 6, Błaszyk 5, Frąckowiak 0.

Pozostałe wyniki 17. kolejki:

AZS II PWSZ Gorzów Wlkp. - Widzew Łódź 67:72, KS Piaseczno - AZS Uniwersytet Warszawski 82:71, MKS PWSZ KON-BET Konin - VBW GTK Gdynia 64:67, Żyrardowianka Żyrardów - Arcus SMS PZKosz Łomianki 51:70.