Południowa fiesta

2010-05-17

Reprezentacja Hiszpanii wygrała turniej eliminacyjny do Mistrzostw Europy Hodura Sevens. Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego nie przegrała żadnego spotkania. Polacy pokonali Ukrainę 14:12 w meczu o 3. miejsce.

Dziesięć ekip podzielono na dwie grupy. Biało-czerwoni w grupie B ulegli tylko Hiszpanii. Zajęli drugą pozycję i w półfinale zmierzyli się z Włochami. Początek był obiecujący, bo Piotr Jurkowski zdobył pięć punktów, a podwyższył Sergo Kvernadze. Italia odpowiedziała przyłożeniem. W ostatnich sekundach pierwszej połowy Kvernadze wykopał piłkę na aut. Po wznowieniu został ukarany żółtą kartką za faul i opuścił boisko. Rywale przeprowadzili akcję za siedem punktów. Włochy kontrolowały przebieg drugiej części gry. Punkty dla gospodarzy uzyskał jedynie Jurkowski.

W pierwszej połowie potyczki z Ukrainą biało-czerwoni zdecydowanie przeważali. Błąd z poprzedniego spotkania odkupił Kvernadze, który zdobył dziewięć punktów. Przyłożenie zaliczył także Mateusz Zajkowski. Po zmianie stron to goście zza wschodniej granicy zdominowali grę. Nie udało im się wykorzystać jednego podwyższenia, dlatego Polacy nieznacznie wygrali mecz o 3. miejsce.

Finałowy pojedynek zdecydowanie wygrali Hiszpanie. Ich gracz Facundo Lavino został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.

Trener polskiej kadry Krzysztof Folc był zadowolony z postawy podopiecznych. - Przegraliśmy trzy ostatnie mecze z Ukrainą, a tym razem się udało ich pokonać. Po dramatycznym spotkaniu wynik był na „styk". Ulegliśmy Włochom przez nieznajomość przepisów Kvernadze, który otrzymał żółtą kartkę i osłabił zespół. Sędzia mógł inaczej zareagować, bo naszym zdaniem karny był niesłuszny. Gdybyśmy prowadzili z Włochami 14:0, to mecz mógł się inaczej potoczyć. W drugiej połowie rywale byli jednak lepsi. Widoczny był brak kapitana Rafała Janeczko, który odniósł kontuzję w pierwszym dniu turnieju i nie mógł zagrać w najważniejszych meczach. Mimo wszystko trzecie miejsce to spełnienie naszych oczekiwań - podsumował selekcjoner.

Polska: Piotr Jurkowski, Patryk Narwojsz, Piotr Piszczek, Mateusz Zajkowski (wszyscy Lechia Gdańsk), Tomasz Gasik, Mateusz Kępa (obaj Orkan Sochaczew), Jan Cal, Rafał Janeczko (obaj Bemowo AZS AWF Warszawa), Sergo Kvernadze, Mariusz Motyl (obaj Arka Gdynia), Robert Bosiacki, Jakub Gruszczyński (obaj Posnania Poznań).

Mecze grupowe biało-czerwonych:
Polska - Litwa 21:12 (Zajkowski 10, Kvernadze 6, Narwojsz 5)
Polska - Norwegia 40:0 (Narwojsz 12, Kvernadze 8, Zajkowski 5, Jurkowski 5, Gasik 5, Piszczek 5)
Polska - Hiszpania 0:35
Polska - Belgia 36:0 (Jurkowski 10, Zajkowski 9, Kvernadze 7, Narwojsz 5, Gruszczyński 5)